Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Životopis a motivační dopis Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Životopis a motivační dopis Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Životopis a motivační dopis Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Od chvíle, kdy dokončíte školu, budete běžně používat profesní životopis a spolu s motivačním dopisem budete s jeho pomocí žádat o práci. Stane se z něho důležitý „list papíru“, který vám otevře cestu k zaměstnavatelům. Proto je třeba, abyste jeho sestavení věnovali čas a náležitou pozornost.

3 Abychom nedopadli takto:

4 Motivační dopis

5 Při žádosti o místo uchazeč zpracuje tzv. motivační dopis. Na konci dopisu uvede přílohy (životopis – ne starší než tři měsíce, případně další doporučení a reference, které by jej mohly zvýhodnit při výběrovém řízení). Motivační dopis by měl sdělit, proč právě vy jste tím vhodným člověkem, kterého by firma měla přijmout.

6 Osnova Adresa firmy Věc: žádost o místo Uvedení pozice, o kterou máme zájem Způsob, jak jsme se o pracovní pozici dozvěděli Naše osobní zaměření a zkušenosti Přesvědčit, proč by si firma měla vybrat právě vás Datum a místo Vlastnoruční podpis

7 Pár tipů k průvodnímu dopisu 1) 1) Dopis by měl být adresován konkrétní osobě – máte tak větší jistotu, že se jím někdo bude zabývat. Vyhledáním kontaktu rovněž prokážete své zaujetí pro firmu. 2) 2) Motivační dopis by měl mít standardní formát obchodního dopisu a nesmí přesahovat 1 stranu. Pokud ho posíláte e-mailem, měl by být ještě kratší.

8 Životopis

9 O becné poučení Životopis (curriculum vitae, biografie) je přehledný soupis informací o osobě. Nejčastěji se přikládá k přihlášce na školu, do konkurzu, či k žádosti o zaměstnání. Cílem je podat základní informace o kvalifikaci a dalších schopnostech osoby.

10 Dva hlavní typy životopisu

11 1. Tradiční Umělecký životopis: Ukázky: „Vita Caroli“ (Vlastní životopis) Karla IV. Ukázky: „Vita Caroli“ (Vlastní životopis) Karla IV. Karel IV. poučuje své nástupce (Vita Caroli)

12 Ukázka: http://cs.wikisource.org/wiki/Vlastn%C3%AD_%C5%BEivotopis_Karla_IV./Kapitola_druh%C3%A1 http://cs.wikisource.org/wiki/Vlastn%C3%AD_%C5%BEivotopis_Karla_IV./Kapitola_druh%C3%A1 Když pak kralovati budete po mně, okrášleni královú korunú, pamatujte, že sem já kraloval před vámi a v prach navrácen sem a v hlínu červóv; takéž vy padnete, jdúce, jakžto stien a jakžto květ polský. Zač stojí urozenie aneb všech věcí stok, jedno ač bude čisté svědomie s vierú pravú a s nadějí svatého vzkřiešenie. Nemněte života vašeho, jakžto nemilostiví, nepravě mysléce, dějí: krátký a tesklivý jest čas života našeho a z ničehož jsme sě narodili, a potom v nic navrátíme sě, jakžto bychme nebyli. Vězte vy, že máte otce věčného a syna jeho pána našeho Jezu Krista, jenž prvorozený jest v mnohé bratři, jenž vy chce účastny býti královstvie svého, ač zákon jeho zachováte a nepoškvrníte myslí svědomie, a vuoli krve a těla vašeho nesplníte, budete synové boží.

13 Klasický životopis: psaný ve větách, ucelený text, psaný ve větách, ucelený text, dnes se již nepoužívá (nebo minimálně). Jmenuji se Jan Novák, narodil jsem se 15. června 1978 v Pardubicích. Moje matka Jana Nováková pracuje jako…

14 2. Strukturovaný heslovitý výčet informací organizovaný do tabulky nebo kolonek, heslovitý výčet informací organizovaný do tabulky nebo kolonek, j e modernější a žádanější variantou. j e modernější a žádanější variantou. Ne dů le ži té Méně důležité Nejdůležitější informace

15 Strukturovaný životopis – přehled informací a jejich sled : Osobní informace: Osobní informace: – jméno, – příjmení, – akademické a vědecké tituly, – adresa, – telefon, e-mail, – datum a místo narození, – rodinný stav.

16 Vzdělání Vzdělání – d osažené vzdělání, rok absolvování, – k urzy, rekvalifikace apod. Praxe Praxe Výčet dosavadních zaměstnání a zaměstnavatelů Výčet dosavadních zaměstnání a zaměstnavatelů

17 znalosti jazyků – stupně ovládnutí jazyka, znalosti jazyků – stupně ovládnutí jazyka, zvláštní znalosti a dovednosti – řidičský průkaz, odborná osvědčení apod., zvláštní znalosti a dovednosti – řidičský průkaz, odborná osvědčení apod., doplňující informace, přílohy, doplňující informace, přílohy, datum vyhotovení životopisu, datum vyhotovení životopisu, podpis. podpis.

18 Co nepoužívat: – nepoužívejte zkratky, – neuvádějte informace, které nemají vztah k vašemu pracovnímu cíli (např. vaše osobní informace), – nepoužívejte výstřední úpravy dokumentů, – nenadhodnocujte své schopnosti a znalosti. – Pokud se ucházíte o místo v zahraniční firmě, nepřeceňujte své znalosti jazyka. Okousaný papír NE!!!

19 Ukázka strukturovaného životopisu: Šablony najdete na… http://office.microsoft.com/cs-cz/templates/CT101448941029.aspx?av=ZWD000

20 ŽIVOTOPIS Jméno a příjmení: Mgr. Jan Novák Datum narození: 15. 06. 1978 Adresa: Sokolovská 89, 339 01 Domažlice Tel. č.: 333 33 33 54 e-mail: novak.jan@sezn.cznovak.jan@sezn.cz rodinný stav: svobodný Vzdělání: 1983–1987 – Gymnázium Jana Keplera, Prachatice 1987–1992 – ZČU, Pedagogická fakulta, tělesná výchova Praxe: 2009 – instruktor lyžařské školy Špičák 1999 – 2008 učitel tělesné výchovy ZŠ Beroun 1993 – 2008 učitel tělesné výchovy SŠ Příbram Jazykové znalosti: Německý jazyk – maturitní zkouška Anglický jazyk – komunikační úroveň Počítačové znalosti: MS Office Internet Další dovednosti: Řidičský průkaz sk. B Kurz instruktora lyžování – 2001

21 Praktické rady: 1) Časové údaje – je nejlépe seřadit události chronologicky zpětně, tj. od posledního zaměstnavatele až po prvního, případně od nejvyššího dosavadního vzdělání k nejnižšímu.

22 2) Vzhled – životopis píšeme na čistý kancelářský papír formátu A4. Dbáme na estetickou úpravu. Životopis by měl být vizuálně přitažlivý. Použijte velké okraje a dostatek volného prostoru k usnadnění čtení, jednoduché přehledné členění. Maximální délka životopisu je dva listy.

23 3) Jazyk – u strukturovaného životopisu používáme nevětné vyjadřování, heslovitou podobu. Pozor na dodržování pravidel pravopisu.

24 4) Podpis – na každé verzi životopisu originální. Životopis nejdříve zkopírujeme, a pak podepíšeme. 5) Fotografie – pokud je požadována, pak barevná fotografie jako na průkaz. 6) Odeslání – jen doporučen ě, v obálce současně s dalšími materiály i fotografií.

25 Takto ne: nepoužívejte zkratky, nepoužívejte zkratky, neuvádějte informace, které nemají vztah k vašemu pracovnímu cíli (např. osobní informace), neuvádějte informace, které nemají vztah k vašemu pracovnímu cíli (např. osobní informace), nepoužívejte výstřední úpravy dokumentu, nepoužívejte výstřední úpravy dokumentu, nenadhodnocujte své schopnosti a znalosti, nenadhodnocujte své schopnosti a znalosti, pokud se ucházíte o místo v zahraniční firmě, nepřeceňujte své znalosti jazyka. pokud se ucházíte o místo v zahraniční firmě, nepřeceňujte své znalosti jazyka.

26 Závěrečné úkoly: 1) Napište fiktivní strukturovaný životopis dospělého člověka. 2) Napište vlastní strukturovaný životopis, který budete potřebovat jako součást přihlášky na VŠ. 3) Jeden ze životopisů přeložte do cizího jazyka, abyste ho mohli zaslat i zahraniční firmě jako přílohu k žádosti o místo.

27 Seznam pramenů: Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2009-27-01]. Dostupné pod licencí Creative Commons – na http://www.wikipedia.org/. Creative Commons http://www.wikipedia.org/Creative Commons http://www.wikipedia.org/ Snímek 3: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bezdomovci.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bezdomovci.jpg Snímek 11: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:KAREL4_pouceninastupcum.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:KAREL4_pouceninastupcum.jpg Snímek 12: http://cs.wikisource.org/wiki/Vlastn%C3%AD_%C5%BEivotopis_Karla_IV./Kapitola_druh%C3%A1 http://cs.wikisource.org/wiki/Vlastn%C3%AD_%C5%BEivotopis_Karla_IV./Kapitola_druh%C3%A1 Snímek 15: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Oxfordceremony.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Oxfordceremony.jpg Snímek 20: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Paper_450x450.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Paper_450x450.jpg Snímek 21: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tongue.agr.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tongue.agr.jpg Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2009-27-01]. Dostupné pod licencí Creative Commons – na http://openphoto.net/. Creative Commons http://openphoto.net/Creative Commons http://openphoto.net/ Snímek 19: http://openphoto.net/gallery/image.html?image_id=6263 http://openphoto.net/gallery/image.html?image_id=6263


Stáhnout ppt "Životopis a motivační dopis Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google