Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přísudek Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2012 Výukový materiál je určen pro žáky 7. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přísudek Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2012 Výukový materiál je určen pro žáky 7. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Přísudek Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2012 Výukový materiál je určen pro žáky 7. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk – Mluvnice Výukový materiál lze použít k výkladu a procvičení učiva. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Martina Kadlčková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 PŘÍSUDEK Co dělá? Př podtrhneme vlnovkou

3 Druhy 1) SLOVESNÝ JEDNODUCHÝ a) jednoduchý slovesný tvar: Jirka píše. b) složený slovesný tvar: Jel jsem včera do práce.

4 2 ) SLOVESNÝ SLOŽENÝ způsobové sloveso (moci, smět, muset, mít, chtít) nebo fázové sloveso (začít, přestat, zůstat) infinitiv významového slovesa Musím už jít domů. Začněte pracovat na této úloze.

5 3) Přísudek vyjádřený citoslovcem Kočka hop na plot. (= skočila) Kanárek frr z klece. ( = vyletěl)

6 4) JMENNÝ SE SPONOU jméno+sponové sloveso být, bývat, stát se, stávat se Veronika byla zvědavá. (příd. jm.) Petr se stal hokejistou. (pods. jm.) Ten dům je náš. (zájm.) Ty boty mi jsou dobře. (přísl.) - beze spony: Škola-základ života.

7 Podtrhni přísudek a urči jeho druh. 1. Žák čte. __________ 2. Vrátili bychom se včas. ________ 3. Zahrádka je krásná. __________ 4. Musím se vrátit domů._______ 5. Nejsem na tuto práci příliš zvyklá. _________ 6. Sliby – chyby. ___________ 7. Chtěla bych jít ráno do města. 8. Před domem je cesta. ________ 9. Sestra je prodavačkou. __________ 10. Žába hop do vody. _________ 11. Žijeme na okraji města. _____________ 12. Odstěhovali jsme se kolem Vánoc. ______ 13. Nemusíš si dělat starosti.______ 14. Začínalo pršet._________ 15. Stavy zvěře se ve volné přírodě snižují. ______ 16. Po prohlídce zámku bychom se nejraději vydali na prohlídku města._________ 17. Zachovalo se nám jen velmi málo památek. ___ 18. Adam přestal kouřit._________ 19. Sestra je učitelkou základní školy.______ 20. Olda se vyučil truhlářem.___________

8 21. Milan je velmi zlobivý.___________ 22. Můžeš mě počkat před školou? 23. Počkej na mě.___________ 24. Kamínek cink do okna.____________ 25. Nejraději bychom plavali až na druhý břeh. ___ 26. Na lavičce seděly děti s babičkou. _________ 27. V nouzi poznáš přítele.__________ 28. Měla bych jít k lékaři. ________ 29. Petra se stala ředitelkou. _______ 30. Tomáš se stával nesnesitelným. ________ 31. Dana a Monika jsou neukázněné. __________ 32. Sýkorka ťuk na okno. ____________ 33. Teplé počasí dlouho nevydrží. _________ 34. Martin se stal žákem 7. třídy. ____________ 35. Monika je v nemocnici. _________ 36. Tváře mu hořely studem. ____________ 37. Po vítězství se hokejisté stali známými po celém světě. ________ 38. Smím si objednat? _______ 39. Chtěla bych kávu a čaj. ___________ 40. Pes nejlepší přítel člověka. ____________

9 Zdroje: STYBLÍK, V. – ČECHOVÁ, M. – HAUSER, P. – HOŠNOVÁ, E.: Český jazyk pro 7. ročník základní školy a odpovídající ročník víceletých gymnázií. 1. vyd. Praha: SPN. 1999. ISBN 80-04-25518-3 KVAČKOVÁ, J.: Opakujeme češtinu v 7. ročníku 1. díl. Brno: Nová škola. 2007. ISBN 80-85607-86-7 KRAUSOVÁ, Z. – TERŠOVÁ, R.: Český jazyk 7. 1 vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus. 2004. ISBN 80-7238-320-5


Stáhnout ppt "Přísudek Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2012 Výukový materiál je určen pro žáky 7. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google