Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Třetí – učebního oboru „Karosář“

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Třetí – učebního oboru „Karosář“"— Transkript prezentace:

1 Třetí – učebního oboru „Karosář“
Název školy Integrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektu CZ.1.07/1.5.00/ Inovace vzdělávacích metod EU - OP VK Číslo a název klíčové aktivity III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Ing. Ladislav Khorel Číslo materiálu VY_32_INOVACE_TEC_3U_KH_14_03 Název Rovnací systémy karoserií havarovaných vozidel Druh učebního materiálu Prezentace, *.pdf soubor Předmět Technologie Ročník Třetí – učebního oboru „Karosář“ Tématický celek Rovnání havarovaných karoserií na rovnacích stolicích Anotace Materiál uvádí druhy stabilních a mobilních rovnacích systémů firem BLACKHAWK, CAR-O-LINER, CELETTE a TARPO, jejich charakteristiky a použití. Metodický pokyn Materiál slouží pro výklad nové látky. Časová dotace pro výklad je 45 minut. Klíčová slova Stabilní rovnací systém, mobilní rovnací systém, rovnací rám, Korek, systém upínání EVO, přípravkový systém MZ +, dozer. Očekávaný výstup Žák získá základní poznatky z oblasti stabilních a mobilních rovnacích systémů firem BLACKHAWK, CAR-O-LINER, CELETTE a TARPO, jejich charakteristik a použití. Datum vytvoření

2 Rovnací systémy karoserií vozidel

3 Rozdělení rovnacích systémů
Rovnací rámy s instalací na podlahu (mobilní – pojízdné) nebo se zabudovaným nůžkovým zvedákem. Rovnací rámy podlahové. Rovnací rámy pro kabiny nákladních vozidel. Rovnací rámy a věže pro návěsy a autobusy. K uvedeným rovnacím systémům můžeme použít tyto měřicí systémy: Mechanický měřicí systém Elektronický měřicí systém Požadavky na prostor: Mobilní rovnací rám – minimálně 4x10 m s rovnou, pevnou podlahou, dostatečnou světlostí a kvalitním osvětlením. Podlahový systém – rám ve vzdálenosti minimálně 1 m (optimálně 2 m) od zdí či zařízení dílny.

4 Vyvození síly u rovnacích systémů
Hydraulický vytahovací přístroj (DOZER) Je nezávislý na rovnací stolici Vhodný pro menší a střední poškození karoserie Nevhodný pro velké tažné síly Rovnací stolice s hydraulickým rovnacím přístrojem Rovnací přístroj se může upevnit na různá místa stolice Je vhodný i pro vážná poškození karoserie Snadnější práce než s dozerem Možnost přesného směrování tažné síly Změna směru zpětné deformační síly Vektorový tah Pracujeme pomocí kladky Přesné směrování tažné síly (např. směrem dolů a současně směrem dopředu) /1/

5 Mobilní rovnací systémy – firma BLACKHAWK
VELKÁ BRITÁNIE Mobilní rovnací rám – síla tahu je vyvozena klasickým dozerem nebo systémem vektorového tahu - nevyužívá přípravky - možnost mechanického i elektronického měření Mobilní rovnací rám se zabudovaným zvedákem - většinou se musí kotvit k podlaze - přemístění není náročné

6 Podlahové rovnací systémy Korek – firma BLACKHAWK
VELKÁ BRITÁNIE Rovnací rám KOREK – je zabudován do betonové podlahy, má nejvyšší tuhost rámu - karoserie se po zvednutí kotví na 4 stojiny rovnání se provádí hydraulickými sadami a řetězy systémem vektorového tahu proti dozeru je síla tahu dvojnásobná tah, tlak i spodní tah lze provádět v jakékoliv výšce možnost tahů na více místech současně menší opravy lze provádět bez zvedání karoserie, jejím rychlým kotvením nůžkový zvedák má zdvih mm – volný prostor pod karoserií při práci pomocí nástaveb lze provádět opravy návěsů, nákladních vozidel i autobusů (rám o délce 7 až 20 metrů, síla tahu až 30 tun, ve výšce až 4 metry)

7 Mobilní rovnací systémy – firma CAR - O - LINER
ŠVÉDSKO Patentovaný systém upínání karoserie EVO – karoserie se upne pomocí univerzálních upínek pouze ve 4 upevňovacích bodech. Možnost mechanického i elektronického měření. Systém doporučují výrobci automobilů Mercedes, BMW, VW Group. Mobilní systém SPEED - pro opravy karoserií tažením a svářením. Univerzální použití pro všechny značky vozidel. Mobilní systém MARK 6 – mobilní flexibilní rovnací rám pro všechny typy osobních a dodávkových vozidel.

8 Mobilní rovnací systémy – firma CELETTE
FRANCIE Firma vyrábí mobilní i stabilní rovnací systémy v celé řadě variant, dále komplexní měřicí systémy. Firma je autorem propracovaného přípravkového systému MZ a MZ+, který se hodí pro opravy těžce havarovaných vozidel a pro značkové opravy. Doporučují výrobci automobilů Mercedes, BMW, VW Group, Opel, Peugeot, Citroen, Ford, Renault. Vozidlo je pevně upnuto ve 4 prahových svorkách a dále v 16 až 22 dalších kontrolních bodech.

9 Podlahové rovnací systémy – firma CELETTE
FRANCIE

10 Rovnací systémy – firma TARPO
ČESKÁ REPUBLIKA Firma vyrábí velké množství variant mobilních i podlahových systémů včetně měřicích systémů.

11 Použité zdroje Časopis AUTOEXPERT 04– časopis profesionálů v autoopravárenství: Příloha rovnací systémy . Autopress, s. r. o. Duben 2011.ISSN:  Zdroje obrázků /1/  GSCHEIDLE, R. Příručka pro automechanika. 3. přepracované vyd. Praha: Europa – Sobotáles cz,2007. ISBN , str. 444 Ostatní:


Stáhnout ppt "Třetí – učebního oboru „Karosář“"

Podobné prezentace


Reklamy Google