Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."— Transkript prezentace:

1 Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU - OP VK Číslo a název klíčové aktivityIII/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT AutorIng. Ladislav Khorel Číslo materiáluVY_32_INOVACE_TEC_3U_KH_14_03 NázevRovnací systémy karoserií havarovaných vozidel Druh učebního materiáluPrezentace, *.pdf soubor PředmětTechnologie RočníkTřetí – učebního oboru „Karosář“ Tématický celekRovnání havarovaných karoserií na rovnacích stolicích AnotaceMateriál uvádí druhy stabilních a mobilních rovnacích systémů firem BLACKHAWK, CAR-O-LINER, CELETTE a TARPO, jejich charakteristiky a použití. Metodický pokynMateriál slouží pro výklad nové látky. Časová dotace pro výklad je 45 minut. Klíčová slovaStabilní rovnací systém, mobilní rovnací systém, rovnací rám, Korek, systém upínání EVO, přípravkový systém MZ +, dozer. Očekávaný výstupŽák získá základní poznatky z oblasti stabilních a mobilních rovnacích systémů firem BLACKHAWK, CAR-O-LINER, CELETTE a TARPO, jejich charakteristik a použití. Datum vytvoření3.3.2014

2 Rovnací systémy karoserií vozidel

3 Rozdělení rovnacích systémů Rovnací rámy s instalací na podlahu (mobilní – pojízdné) nebo se zabudovaným nůžkovým zvedákem. Rovnací rámy podlahové. Rovnací rámy pro kabiny nákladních vozidel. Rovnací rámy a věže pro návěsy a autobusy. K uvedeným rovnacím systémům můžeme použít tyto měřicí systémy: Mechanický měřicí systém Elektronický měřicí systém Požadavky na prostor: Mobilní rovnací rám – minimálně 4x10 m s rovnou, pevnou podlahou, dostatečnou světlostí a kvalitním osvětlením. Podlahový systém – rám ve vzdálenosti minimálně 1 m (optimálně 2 m) od zdí či zařízení dílny.

4 Vyvození síly u rovnacích systémů Hydraulický vytahovací přístroj (DOZER) -Je nezávislý na rovnací stolici -Vhodný pro menší a střední poškození karoserie -Nevhodný pro velké tažné síly Rovnací stolice s hydraulickým rovnacím přístrojem -Rovnací přístroj se může upevnit na různá místa stolice -Je vhodný i pro vážná poškození karoserie -Snadnější práce než s dozerem -Možnost přesného směrování tažné síly Změna směru zpětné deformační síly -Vektorový tah -Pracujeme pomocí kladky -Přesné směrování tažné síly (např. směrem dolů a současně směrem dopředu) /1/

5 Mobilní rovnací systémy – firma BLACKHAWK VELKÁ BRITÁNIE Mobilní rovnací rám – síla tahu je vyvozena klasickým dozerem nebo systémem vektorového tahu - nevyužívá přípravky - možnost mechanického i elektronického měření Mobilní rovnací rám se zabudovaným zvedákem - většinou se musí kotvit k podlaze - přemístění není náročné

6 Podlahové rovnací systémy Korek – firma BLACKHAWK VELKÁ BRITÁNIE Rovnací rám KOREK – je zabudován do betonové podlahy, má nejvyšší tuhost rámu - karoserie se po zvednutí kotví na 4 stojiny -rovnání se provádí hydraulickými sadami a řetězy systémem vektorového tahu - proti dozeru je síla tahu dvojnásobná -tah, tlak i spodní tah lze provádět v jakékoliv výšce -možnost tahů na více místech současně -menší opravy lze provádět bez zvedání karoserie, jejím rychlým kotvením -nůžkový zvedák má zdvih 1 460 mm – volný prostor pod karoserií při práci -pomocí nástaveb lze provádět opravy návěsů, nákladních vozidel i autobusů (rám o délce 7 až 20 metrů, síla tahu až 30 tun, ve výšce až 4 metry)

7 Mobilní rovnací systémy – firma CAR - O - LINER ŠVÉDSKO Patentovaný systém upínání karoserie EVO – karoserie se upne pomocí univerzálních upínek pouze ve 4 upevňovacích bodech. Možnost mechanického i elektronického měření. Systém doporučují výrobci automobilů Mercedes, BMW, VW Group. Mobilní systém SPEED - pro opravy karoserií tažením a svářením. Univerzální použití pro všechny značky vozidel. Mobilní systém MARK 6 – mobilní flexibilní rovnací rám pro všechny typy osobních a dodávkových vozidel.

8 Mobilní rovnací systémy – firma CELETTE FRANCIE Firma vyrábí mobilní i stabilní rovnací systémy v celé řadě variant, dále komplexní měřicí systémy. Firma je autorem propracovaného přípravkového systému MZ a MZ+, který se hodí pro opravy těžce havarovaných vozidel a pro značkové opravy. Doporučují výrobci automobilů Mercedes, BMW, VW Group, Opel, Peugeot, Citroen, Ford, Renault. Vozidlo je pevně upnuto ve 4 prahových svorkách a dále v 16 až 22 dalších kontrolních bodech.

9 Podlahové rovnací systémy – firma CELETTE FRANCIE

10 Rovnací systémy – firma TARPO ČESKÁ REPUBLIKA Firma vyrábí velké množství variant mobilních i podlahových systémů včetně měřicích systémů.

11 Použité zdroje Časopis AUTOEXPERT 04– časopis profesionálů v autoopravárenství: Příloha rovnací systémy. Autopress, s. r. o. Duben 2011.ISSN:1211 - 2380 Zdroje obrázků /1/ GSCHEIDLE, R. Příručka pro automechanika. 3. přepracované vyd. Praha: Europa – Sobotáles cz,2007. ISBN 978-80-86706-17-7, str. 444 Ostatní: Časopis AUTOEXPERT 04– časopis profesionálů v autoopravárenství: Příloha rovnací systémy. Autopress, s. r. o. Duben 2011.ISSN:1211 - 2380


Stáhnout ppt "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."

Podobné prezentace


Reklamy Google