Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FINSKO Tereza Thérová. FINSKO TEREZA THÉROVÁ OBSAH MAPA FINSKA ZÁKLADNÍ INFORMACE HELSINKY POLÁRNÍ DEN A POLÁRNÍ NOC FINSKÁ JEZERA FINSKÉ LESY FINSKÁ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FINSKO Tereza Thérová. FINSKO TEREZA THÉROVÁ OBSAH MAPA FINSKA ZÁKLADNÍ INFORMACE HELSINKY POLÁRNÍ DEN A POLÁRNÍ NOC FINSKÁ JEZERA FINSKÉ LESY FINSKÁ."— Transkript prezentace:

1 FINSKO Tereza Thérová

2 FINSKO TEREZA THÉROVÁ

3 OBSAH MAPA FINSKA ZÁKLADNÍ INFORMACE HELSINKY POLÁRNÍ DEN A POLÁRNÍ NOC FINSKÁ JEZERA FINSKÉ LESY FINSKÁ ZVÍŘATA VELKÁ FINSKÁ MĚSTA

4 MAPA FINSKA

5 ZÁKLADNÍ INFORMACE Finsko známé také jako Země tisíce jezer Hlavní město: Helsinky Měna: euro Časový posun: + 1 hodina od České republiky Rozloha: km2 Počet obyvatel: 5,5 milionů Jazyky: finština, švédština Sousední státy: Norsko, Švédsko, Rusko

6 POLÁRNÍ DEN A POLÁRNÍ NOC Polární den je jev, kdy slunce minimálně na jeden den nezapadá - celý den tedy svítí slunce, ale nehřeje. Protikladem je polární noc, kdy nejméně na jeden den slunce vůbec nevychází. Tyto jevy se střídají po půl roce. Na hranici polárního kruhu je jeden polární den a jedna polární noc trvající cca 20 hodin.

7 POLÁRNÍ NOC

8 POLÁRNÍ DEN

9 FINSKÁ JEZERA Ve Finsku je více než jezer. Zabírají 10% z finského povrchu. Většina jezer má hloubku kolem 50 metrů. Nejhlubším jezerem je Paana s hloubkou 128 metrů. Finská jezera zaujímají velkou rozlohu. Saimaa, Päijänne, Inari a Oulu jsou rozlohově největšími, měří přes 1000 km 2.

10 FINSKÁ JEZERA

11 FINSKÉ LESY Ve Finsku roste málo druhů stromů. Většinou borovice, jedle, bříza, olše a osika. Tvrdé listnaté stromy (dub) rostou jen na jižním pobřeží a jihozápadním souostroví. Finové si váží přírody a stromů.

12 FINSKÉ LESY

13 FINSKÁ ZVÍŘATA Vyskytují se zde poletuchy, jediné místo v Evropě. Běžnými zvířaty jsou: losi, polární lišky, vlci, rysi, kuny, ondatry, bobři, vydry, rosomáci, lumíci, ježci a zajíci. Finsko je domovem 350 druhů ptáků např.: orel skalní, orel mořský, tetřev velký, sýkora parukářka, pěnkava, budníček větší a také labuť zpěvná, která je považována za finského národního ptáka.

14 FINSKÁ ZVÍŘATA Ve finských vodách žije víc než 80 druhů ryb. Voda ve Finsku je tak čistá, že i v Tampere, třetím největším finském městě, můžeme v jezeře uprostřed města lovit pstruhy. V jezerní oblasti Saimaa se vyskytuje vzácný druh tuleně norpaa.

15 FINSKÁ ZVÍŘATA SOB

16 LABUŤ ZPĚVNÁ

17 POLÁRNÍ LIŠKA

18 ONDATRA

19 HELSINKY Byly založeny roku Jsou největším finským přístavem a zároveň největším městem. Centrum města leží na malém poloostrově uprostřed Finského zálivu. Rozkládají se na 686 km 2. Mají kolem obyvatel.

20 HELSINKY

21 VELKÁ MĚSTA VE FINSKU TURKU - dříve hlavním městem - páté největší město - má cca obyvatel OULU - největší město severního Finska - má cca obyvatel

22 VELKÁ MĚSTA VE FINSKU TAMPERE - jeho centrum leží mezi dvěma jezery - třetí největší finské město KUOPIO - necelou třetinu města tvoří vodní plocha

23 VELKÁ MĚSTA VE FINSKU VAASA - leží na západním pobřeží Finska - v jeho blízkosti se nachází dva národní parky

24 ZDROJE prevlekaji-zvirata.html prevlekaji-zvirata.html eurokemping/skandinavia-laponsko-eurokemping/tour /?id= eurokemping/skandinavia-laponsko-eurokemping/tour /?id= exhibits/fouryears.shtml

25 ZDROJE den-a-polarni-noc.html den-a-polarni-noc.html Svět poznání 2_650.jpg 2_650.jpg


Stáhnout ppt "FINSKO Tereza Thérová. FINSKO TEREZA THÉROVÁ OBSAH MAPA FINSKA ZÁKLADNÍ INFORMACE HELSINKY POLÁRNÍ DEN A POLÁRNÍ NOC FINSKÁ JEZERA FINSKÉ LESY FINSKÁ."

Podobné prezentace


Reklamy Google