Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_02_Zásady ochrany přírody a životního prostředí (1) (2) (SADA ČÍSLO 6)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_02_Zásady ochrany přírody a životního prostředí (1) (2) (SADA ČÍSLO 6)"— Transkript prezentace:

1

2 VY_32_INOVACE_02_Zásady ochrany přírody a životního prostředí (1) (2) (SADA ČÍSLO 6)

3 INFORMACE PRO UČITELE Jméno autora výukového materiálu: Bc. Milena Švermová Datum (období), ve kterém byl VM vytvořen: květen 2012 Ročník, pro který je VM určen: 7.-10. ročník ZŠ speciální (možno použít i pro žáky dalších ročníků dle individuálních možností a schopností žáků) Vzdělávací obor: Člověk a příroda Učivo: Zásady ochrany přírody a životního prostředí Metodické poznámky: Procvičování a opakování učiva Použité zdroje: DVD 320 000x obrázky – Terasoft, kliparty MS Office, MS Word

4  Životní prostředí Životní prostředí je všude kolem nás. Je to vše, co vytváří přirozené podmínky pro život a jeho další vývoj.

5 Jak lidé přírodu poškozují?  Těžbou nerostných surovin  Průmyslem  Dopravou  Nebezpečné a škodlivé látky jsou vypouštěny do vody  Těžbou dřeva

6 Těžba nerostných surovin Mezi nerostné suroviny patří uhlí, ropa, zemní plyn, drahé kamení. Jejich těžba znamená vždy významný zásah do životního prostředí. Těžba způsobuje úbytek půdy, likvidaci vegetačního krytu- luk, lesů. Poškozuje zemědělské, lesní a vodní hospodářství.

7 Průmysl Průmysl je odvětví světového hospodářství. Jeho výrobky využívá člověk k práci, v domácnosti i ve volném čase. Rychle se rozvíjí a nové výrobky stále více ulehčují lidem život. Při výrobě i užívání často dochází k poškozování životního prostředí.

8 Doprava Co je doprava všichni víme. Dříve lidé chodili pěšky nebo využívali k dopravě koně nebo třeba jednoduché loďky. Dnes můžeme cestovat po celé Zemi. Slouží nám k tomu letadla, auta, lodě, vlaky a další dopravní prostředky. Automobilová doprava nejvíce znečišťuje životní prostředí.

9 Nebezpečné a škodlivé látky jsou vypouštěny do vody Lidé vyrábějí mnoho věcí a při výrobě využívají mnoho materiálů a nebezpečných látek (chemikálií). Bohužel se plno škodlivin vypouští do vody- řek, potoků, rybníků, moří a oceánů.

10 Těžba dřeva Dřevo lidé využívají odpradávna. Ze dřeva se staví domy, vyrábí mnoho potřebných nástrojů (hrábě), používá se k topení. Čím více lidé kácí stromy, tím více poškozují přírodu.

11 Klikni na obrázek, na kterém vidíš poškozování přírody.

12 Proč chráníme přírodu? Myslíte na své zdraví? Určitě ano. Příroda nám vytváří podmínky pro život, je domovem pro živočichy a rostliny. Chceme-li být zdraví, musí být zdravá i příroda kolem nás.

13 Jak chráníme přírodu?  Šetříme vodou  Nevyhazujeme odpadky  Třídíme odpad  Netrháme květiny, nelámeme větve  Nerozděláváme oheň v lese, na louce  Nekopeme do rostlin, hub  Vysazujeme nové stromy

14 Jak chráníš přírodu ty? TŘÍDÍME ODPAD NENIČÍME ROSTLINY ŠETŘÍME VODOU ŠETŘÍME ENERGIE

15 Do které popelnice patří papír?

16 Klikni na obrázek správného chování?

17 Ne, zkus to ještě jednou.

18 VÝBORNĚ.

19 Jak chrání přírodu společnost?  Staví čističky vody  Třídí odpad ve třídírnách  Zřizuje chráněné oblasti  Dohlíží na těžbu dřeva a nerostných surovin  Omezuje dopravu a průmysl  Hledá alternativní (auta na elektřinu) zdroje  Pokutuje podniky i lidi za poškozování přírody  Chrání rostliny a zvířata před vyhynutím

20 Můžeme umývat auto u řeky nebo u potoka? ANONE

21 Ne, zkus to ještě jednou.

22 VÝBORNĚ.

23 Klikni na dopravní prostředek, který neškodí přírodě?

24 Klikni na nerostné suroviny? UHLÍ DRAHÉ KAMENY ROPA ZEMNÍ PLYN BRAMBORY STROM

25 Jak můžeme pomoci přírodě? Vysázet nové stromy Vyhazovat v lese odpadky.

26 Ne, zkus to ještě jednou.

27 VÝBORNĚ.

28 Z vás může mít naše Země radost. Zasloužíte všichni velkou pochvalu.

29 Použité zdroje: 1, 2 DVD 320 000x obrázky – Terasoft Ostatní jsou kliparty MS Office, MS Word


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_02_Zásady ochrany přírody a životního prostředí (1) (2) (SADA ČÍSLO 6)"

Podobné prezentace


Reklamy Google