Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypařování a kapalnění. zVypařování - přechod kapalina - plyn zProbíhá z volného povrchu kapaliny za každé teploty, při níž kapalina existuje. zNejrychlejší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypařování a kapalnění. zVypařování - přechod kapalina - plyn zProbíhá z volného povrchu kapaliny za každé teploty, při níž kapalina existuje. zNejrychlejší."— Transkript prezentace:

1 Vypařování a kapalnění

2 zVypařování - přechod kapalina - plyn zProbíhá z volného povrchu kapaliny za každé teploty, při níž kapalina existuje. zNejrychlejší molekuly překonávají vazebné síly ostatních molekul i vnější tlak. zRůzné kapaliny se vypařují různě rychle z(éter - líh - voda - rtuť)

3 zRychlost vypařování určitého objemu dané kapaliny závisí na: zteplotě zobsahu volného povrchu zodsávání páry

4 zMá-li se kapalina dané hmotnosti přeměnit v páru téže teploty, musí přijmout skupenské teplo vypařování zMěrné skupenské teplo vypařování zčíselně rovno množství tepla, které musí přijmout 1 kg kapaliny, aby se přeměnil v 1 kg páry téže teploty. z klesá s rostoucí teplotou  var

5 zKapalnění (kondenzace) - opačný děj k vypařování zPára odevzdává do okolí skupenské teplo kondenzační. zMěrná tepla vypařování a kondenzace jsou si pro stejnou teplotu a tlak rovna. zKondenzace nastává na povrchu kapaliny, pevné látky nebo ve volném prostoru. zDochází ke spojování molekul v kapičky, které se zvětšují. zProces usnadňuje přítomnost kondenzačních jader - částice prachu nebo nabité částice.

6 Příklady kondenzace - mlha, ranní rosa, orosení brýlí, anti-fog brýle (velmi hladká vrstva na čočce, pára nemůže vytvářet kapičky)


Stáhnout ppt "Vypařování a kapalnění. zVypařování - přechod kapalina - plyn zProbíhá z volného povrchu kapaliny za každé teploty, při níž kapalina existuje. zNejrychlejší."

Podobné prezentace


Reklamy Google