Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TEKUTÝ POKLAD Voda je přítomna všude kolem nás. Vodní páry jsou ve vzduchu. V potocích, řekách, jezerech, mořích a oceánech je voda kapalná. V zimě voda.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TEKUTÝ POKLAD Voda je přítomna všude kolem nás. Vodní páry jsou ve vzduchu. V potocích, řekách, jezerech, mořích a oceánech je voda kapalná. V zimě voda."— Transkript prezentace:

1

2 TEKUTÝ POKLAD Voda je přítomna všude kolem nás. Vodní páry jsou ve vzduchu. V potocích, řekách, jezerech, mořích a oceánech je voda kapalná. V zimě voda zmrzne, mění se na sníh a led. Voda se vyskytuje v různých podobách. Říkáme jim skupenství. Skupenství závisí na teplotě vody. Ve vodní páry, skupenství plynné, se nejrychleji mění voda při varu, tedy při 100 o C. Vypařuje se ale i při nižších teplotách. Při 0 o Cse mění v pevné skupenství, v led. Těchto vlastností vody využil Celsius při konstrukci Celsiova teploměru, který dnes běžně využíváme k měření teplot.

3 Podívéj se kde všude mne najdeš A taky se umím prom ě nit A jsem velmi zcestovalá

4 Voda je přítomna ve všech organismech… Živé organismy se začaly vyvíjet asi před 4 miliardami let. V praoceánech, tedy ve vodním prostředí. Voda je nezbytnou podmínkou a živé organismy bez ní na zemi nemohou existovat. Některé vodní rostliny obsahují až 90% vody.

5  které z obrázků dokazují, že organismy bez vody nemohou existovat? A B

6 Pokus s karafiátem Pomůcky: kádinka s vodou,inkoust, karafiát Bílý karafiát ponoříme do roztoku inkoustové vody.Pokus se vysvětlit, proč se karafiát zbarvil?

7

8 „Narodila jsem se z velikého oceánu. Sluníčko mne z něj vytáhlo a se mnou ještě mnoho jiných kamarádek, malinkých kapiček. Vytáhlo nás vysoko na nebe, kde je moc velká zima. Kamarádky kapičky se ke mně schoulily a udělaly jsme velkou kapku. Všude kolem nás se udělaly velké kapky. Nakonec z nás byl veliký mrak. Z oceánu foukal vítr. A ten nás odfoukal až nad města, vesnice, louky a pole. Tam jsme spadly. Lidé byli rádi, že prší. Přinášíme vláhu pro všechno živé na zemi. Já jsem spadla na list stromu, a z něho potom do malého potůčku. Bylo nás hodně kapek a proud vody nás unášel do řeky. S řekou jsme se dostaly znovu do moře. Odtud si mne zase vzalo sluníčko a se mnou spoustu mých kamarádek kapiček a dál to už znáte, děti, samy.“

9 1. Co padá v zimě? 2. Voda je pro život nez… 3. Do domu je zaveden 4. Plynné skupenství vody je 5. Na zemském povrchu převažuje v… 6. Bez vody nemohou být živočichové ani ros… 7. Vzdušný obal Země je atmo… 8. Časová etapa je é.. 9. Chráněný živočich lezoucí pozadu je 10. Sráží se v nich ve vyšších polohách pára

10 Popište skupenství vody. Pomůcky: kostky ledu, kádinka s vodou, varná konvice. Výsledky: LED Tání VODA odpařování (var) PÁRA Tuhnutí ZÁVĚR: V přírodě se voda vyskytuje ve ….. skupenstvích. Pevné skupenství se nazývá …….., kapalné …… ………….. a plynné……………

11 Ochutnejte vzorky minerálních vod z různých míst ČR. Chuťové vjemy zapište. Pomůcky: balené minerálky/Poděbradka, Hanácká, Vincentka, Bílinská/ plastové kelímky,samolepky. Minerálka Chuť Místo původu Léčí nemoci CHUŤ: 1 výborná 2 velmi dobrá 3 dobrá 4 přijatelná 5 nepřijatelná ZÁVĚR: Česká republika je bohatá na minerální prameny. V jejich okolí vznikly ……………Lázně jsou místem odpočinku a léčení různých nemocí. V roce ….. byly založeny lázně i blízko našeho městě. Lidé sem přijíždějí na léčení…………………………… ………

12 Hustota kapalin Potřeby: Sklenice, zkumavka, voda, olej Příprava a provedení: Sklenici naplníme do dvou třetin vodou a dolijeme asi centimetrovou vrstvu oleje. Pomocí zkumavky máme odstranit olej z vody, aniž bychom se dotkli sklenice. Okraj zkumavky pečlivě natřeme olejem, zkumavku naplníme vodou, otvor zakryjeme palcem a dnem vzhůru ponoříme do sklenice. Když okraj zkumavky co nejvíce přiblížíme k hladině, voda začne vytékat a na její místo proudí olej. Zkumavku naplněnou olejem vyndáme obdobně jako jsme ji ponořili. Vysvětlení: Voda má větší hustotu než olej, a proto klesá dolů a na její místo se dostává olej.

13 Voda je přítomna všude kolem nás. Vodní páry jsou ve vzduchu. V potocích, řekách, jezerech, mořích a oceánech je voda kapalná. V zimě voda zmrzne, mění se na sníh a led. Voda se vyskytuje v různých podobách. Říkáme jim skupenství. Skupenství závisí na teplotě vody. Ve vodní páry, skupenství plynné, se nejrychleji mění voda při varu, tedy při 100oC. Vypařuje se ale i při nižších teplotách. Při 0oCse mění v pevné skupenství, v led. Těchto vlastností vody využil Celsius při konstrukci Celsiova teploměru, který dnes běžně využíváme k měření teplot.

14 http://YouTuBe.com - Water EffectYouTuBe.com - Water Effecthttp://YouTuBe.com - Bolek a LolekYouTuBe.com - Bolek a Lolek http://YouTuBe.com - Voda ve stavu Bez tížeYouTuBe.com - Voda ve stavu Bez tíže


Stáhnout ppt "TEKUTÝ POKLAD Voda je přítomna všude kolem nás. Vodní páry jsou ve vzduchu. V potocích, řekách, jezerech, mořích a oceánech je voda kapalná. V zimě voda."

Podobné prezentace


Reklamy Google