Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace obsahuje: Pradávná minulost Původ názvu Povaha maltezáčků Něco o nás Jsou dobrými společníky? Kontakt.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prezentace obsahuje: Pradávná minulost Původ názvu Povaha maltezáčků Něco o nás Jsou dobrými společníky? Kontakt."— Transkript prezentace:

1 Prezentace obsahuje: Pradávná minulost Původ názvu Povaha maltezáčků Něco o nás Jsou dobrými společníky? Kontakt

2 ROMFIA chovatelská stanice Maltézských psíků

3 Pradávná minulost Maltézáček je plemeno velmi staré. Pokládá se za vůbec nejstarší evropské trpasličí plemeno, a proto se jeho původ ztrácí v temnu času. Odkud pochází, se přesně neví. Jeho prakolébkou bylo zřejmě území kolem Středozemního moře. podle některých vykopávek se usuzuje, že již kdysi dávno vyskytoval v jižních starořímských provinciích. Jsou domněnky, že v dávné minulosti ovlivnil svým zevnějškem vývoj malých plemen v Tibetu,Číně a Japonsku. Možné by to bylo, neboť obchodní styky mezi Blízkým a Dálným východem začaly velmi brzy. Při té příležitosti byly předávány zdvořilostní dary a mezi nimi psi. Nechybějí ovšem ani domněnky opačného směru.Někteří badatelé kladou původ Maltézáčka až do Mongolska nebo Tibetu a poukazují na obdobu, příbuznost a podobnost s plemenem Shih-tzu. TO jsou všechno jen dohady. Spolehlivé doklady chybějí. Musíme se proto spokojit s novobobým určením země původu, a tou je Itálie,která vypracovala standart, podle kterého se v celosvětovém měřítku plemeno nyní chová.

4

5 Původ názvu Abychom objasnili název plemene a jeho osudy, musíme se vrátit opět do starověku. Na jedné amfoře z Vulci, jejíž stáří se odhaduje na dva a půl tisíce let a která pochází z athénské umělecké školy, je vyobrazen malý dlouhosrstý psík a pod ním nápis,, Meaitisie'' Strabon nazývají tohoto psa Melitaeus catullus, Plinius ho jmenuje Catulus melitaeus. Staří němečtí spisovatelé rovněž nazývají Maltézáčka melitaeus. Pokud se používalo latiny, bylo vše v pořádku. Platil název melitaeus, čili melitský. Pak se začalo používat jiných jazyků a docházelo k nedopatřením. Anglický lékař dr. John Caye ( Johanes Cajus ), žijící v 16. stol., si popletl ostrov Melitäa (Melita ) s ostrovem Maltou a tím se stalo, že od té doby bylo označení Canis melitaeus překládáno jako pes maltézský místo správného pes melitajský. Označení maltézský pinč je proto nesprávné,ale natolik se vžilo, že se stalo běžně a všeobecně používaným. Tímto názvem byl označen pes, pocházející z ostrova Malitaa, později nazývaného Mellita,dnes Mljet. Je to velký ostrov, ležící mezi Dubrovníkem a Korčulou v Jaderském moři. Názvu Melita se užívalo pro ostrov Maltu, ležící ve Středozemním moři, i pro sicilské město Meledu ( Melitu ).Jméno Maltézáčka se začalo spojovat s ostrovem Melita na základě zmínky Kalimachose ( 310----240 př. n l ), který uvedl, že název bílého trpasličího psa se odvozuje od ostrova Melita. Shodně s ním to opakoval také Plinius.

6

7 Povaha maltezáčků Povrchní pozorovatel by se mohl domnívat, že je to pouhé klubíčko bílých chlupů a jinak bezduchý tvor bez temperamentu a vnějších povahových projevů. To by však byl hrubý omyl. Je to sice pes, který byl po mnoho staletí hýčkán a obklopován péčí a přepychem, a přesto to není zhýčkanný pes. Je to spíše pes ješitný. Činí dojem, jako by byl hrdý a pyšný na svůj zevnějšek a úpravu, a vůči cizím lidem to dává najevo očivividnou nepřístupností. Prostředí, ve kterém od nepaměti žil, způsobilo, že si potrpí na pohodlí a příjemný život. Nepotřebuje mnoho výběhu, je skromný na prostor,a proto se znamenitě hodí do malého bytu. V chování je příjemný, vysoce přítulný, veselý a čilý a je velmi inteligentní. Bystře pozoruje veškeré dení v rodině kolem sebe a často přispěje k tomu, aby zavládla dobrá nálada.Ne nadarmo se o něm tvrdí, že je to malý rodinný klaun, plný roztodivných rozveselovacích nápadů. Není citlivý vúči suchému chladu ani na pohybu ve volné přírodě. Co je jaksi v rozporu s jeho zevnějškem, je skutečnost, že je výborným ostražitým hlídačem. Není to tedy jen hezká hříčka, nýbrž je to také opravdový pes. Škarohlídové o něm tvrdí, že bývá občas náladový, vznětlivý, samolibý a až příliš sebevědomý a že feny jsou někdy až kousavé, zvláště vůči mužským osobám. To se však může vytýkat psu každého plemene, neboť pes je vždy takový, jakým ho udělá člověk, který ho výchovou ovlivňuje.Nikdy není svéhlavý,je stále ve střehu a veselém pohybu. Nedůvěřuje cizím lidem, ale zbožňuje všechny členy své rodiny.

8

9 Něco o nás Našeho prvního Maltezáčka jsme si pořídili v roce 1985. Byla to poslední dcera Pillowtalk's Schatzi My Love, jenž patřil k zakladatelům chovu maltézských psíků v Čechách. Dožila se úctyhodných 18 let. Bohužel nám nedala štěňátka. Naše první chovná fena byla Antea Fredina, která dala základ společně se slovenským pejskem Iksi Perla Melity základ jedné naší chovné linii. Druhou chovnou linii tvoří pejskové z chovné stanice Bílá kamelie a Mary Evan. Tato linie je roky utvářená importovanými psy z Anglie, Francie, Německa a USA. Naše štěňátka žijou i v Rakousku, Německu, Polsku, Řecku, USA. Mnozí dosáhli významných výstavních úspěchů a významně přispívají ke zkvalitnění chovu Maltézáčků u nás i v zahraničí.

10 Maltézáčci jsou mimo jiné příjemnými společníky a domácími mazlíčky. Jsou vhodní k dětem, milují svou rodinu, kterou dokáží i ohlídat a bránit.

11 Kontaktujte nás kdykoliv: Mobil: +420 603 923 277 Tel.: +420 556 83 00 23 Email: fialar@cbox.cz


Stáhnout ppt "Prezentace obsahuje: Pradávná minulost Původ názvu Povaha maltezáčků Něco o nás Jsou dobrými společníky? Kontakt."

Podobné prezentace


Reklamy Google