Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Severní Amerika Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Severní Amerika Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 Severní Amerika Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2

3 Poloha, rozloha, členitost Severní Amerika leží na sever od Panamské šíje severní polokoule (obratník Raka a severní polární kruh) západní polokoule třetí největší světadíl velmi členité pobřeží Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Severní Amerika U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

4 Střední Amerika a Karibik Střední Amerika: pás mezi Panamskou a Tehuantepeckou šíjí Karibik: ostrovní část Ameriky v Karibském moři Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Střední Amerika a Karibik U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

5 Povrch podél pobřeží Tichého oceánu – Kordillery (nejdelší pohoří, v Jižní Americe název Andy) nejvyšší hora – Mt. McKinley (6 194 m n. m.) dále pak plošiny, náhorní roviny a pobřežní nížiny podél východního pobřeží Apalačské pohoří Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Kordillery – Mt. McKinley Kordillery – Skalnaté hory U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

6 Podnebí tropické střídavě vlhké subtropické mírné subpolární a polární horské Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Severní Amerika – podnebí U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

7 Vodstvo nachází se zde největší řeky světa většina řek ústí do Atlantského oceánu Mississippi, řeka sv. Vavřince, Colorado Velká jezera Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mississippi Velká jezera – Huronské jezero U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

8 Přírodní krajiny – polární pustiny Grónsko a arktické ostrovy dlouhodobě zmrzlá půda řasy, lišejníky, mechorosty medvěd lední, liška polární Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Medvěd lední Liška polární Grónsko U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

9 Přírodní krajiny – tundra jižně od polárních pustin lišejníky, nízké keříky, trsy travin, zakrslé břízy a vrby sob polární, liška polární, vlk polární, sovice sněžná Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Sob polární Sovice sněžná Tundra U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 Přírodní krajiny – tajga jižně od tunder pás severských jehličnatých lesů jehličnany (např. smrky, borovice, jedle) sob, los, medvěd, norek, kuna Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Los Medvěd grizzly Tajga U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

11 Přírodní krajiny – smíšené a listnaté lesy severoamerický východ – zčásti vykáceny Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Bizon Přírodní krajiny – step střední část Severní Ameriky (prérie) travnatá oblast bizon většinou přeměněny v pole Step – prérie U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

12 Přírodní krajiny – poušť a polopoušť mezi pohořími Sierra Nevada a Skalnatými horami, na jihu zasahují až do Mexika největší poušť – Velká pánev Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Aligátor Přírodní krajiny – monzunové subtropické a tropické lesy jih USA a Mexiko mangrovníky aligátor, krokodýl, želva, plameňák, jaguár Mangrovník U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

13 Obyvatelstvo Severní Ameriku kolonizovali Angličané a Francouzi v průběhu kolonizace Indiáni (původní obyvatelé) vytlačováni postupně přiváženi otroci z Afriky (černoši) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Kolonizace Severní Ameriky Indiánská vesnice Britové, Francouzi, Španělé U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

14 Obyvatelstvo jsou zde zastoupeny všechny rasy + míšenci mluví se zde převážně anglicky (v části Kanady francouzsky) křesťanství rozložení obyvatel nerovnoměrné (nejhustěji – východní pobřeží USA) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Zastoupení Afroameričanů v USA Mapa USA U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

15 Hospodářství – zemědělství rostliny původem z Ameriky: lilek brambor, lilek rajče, kukuřice, slunečnice, kakaovník, fazol dnes převažuje pěstování: kukuřice, pšenice; sója, tabák, bavlník chov skotu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Pěstování pšenice v Kanadě Sója U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

16 Hospodářství – průmysl a nerostné suroviny bohaté zdroje nerostných surovin USA, Kanada, Mexiko – ropa a zemní plyn Kanada – železná ruda, zlato, stříbro oblast Velkých jezer – hutnictví USA – strojírenství Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Logo – Ford Těžba ropy U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

17 Státy Severní Amerika (Kanada, USA) Střední Amerika (Mexiko, Belize, Guatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama) Karibik (Bahamy, Kuba, Jamajka, Dominikánská republika, Haiti) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Politická mapa Severní a Střední Ameriky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

18 Zdroje – použitá literatura SVATOŇOVÁ, Hana, KOLEJKA, Jaromír, CHALUPA, Petr, HÜBELOVÁ, Dana. Zeměpis pro 7. ročník Putování po světadílech, 1. díl. 1. vyd. Brno : nakladatelství NOVÁ ŠKOLA, s. r. o., 2008. ISBN 978-80-7289-146-7. s. 24 – 59. Zdroje – obrázky Mapa světa – Severní Amerika http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Location_North_America.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Satelitní snímek – Severní Amerika http://commons.wikimedia.org/wiki/File:North_America_satellite_globe.jpg Volně šiřitelné Fyzickogeografická mapa – Severní Amerika http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nord-Amerika._Flod-_och_bergssystem,_Nordisk_familjebok.jpg Volně šiřitelné Fyzickogeografická mapa – Střední Amerika a Karibik http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Middle_America_relief_location_map.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Foto – Kordillery (Skalnaté hory) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mount_Nebo_Utah.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – Mt. McKinley http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mount_McKinley_and_Denali_National_Park_Road_2048px.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 Zdroje – obrázky Mapa – podnebí Severní Ameriky http://commons.wikimedia.org/wiki/File:North-America_Koppen_Map.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Foto – MIssissippi http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miss_R_dam_27.jpg Volně šiřitelné Foto – Huronské jezero http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lake_Huron.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – medvěd lední http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ursus_maritinus.jpg Volně šiřitelné Foto – liška polární http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polarfuchs_1_2004-11-17.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – Grónsko http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Greenland-ice_sheet_hg.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Foto – sob polární http://commons.wikimedia.org/wiki/File:20070818-0001-strolling_reindeer.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

20 Zdroje – obrázky Foto – sovice sněžná http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Snowy_Owl_Barrow_Alaska.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – tundra http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arctic_tundra_in_July.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – los http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moose_in_Gros_Ventre_Campgroud_4.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license Foto – medvěd grizzly http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Female_Black_Grizzly_Bear_%28Ursus_arctos_horribilis%29.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – tajga http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Picea_glauca_taiga.jpg Volně šiřitelné Foto – step (prérie) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cather_Prairie_2.jpg Volně šiřitelné Foto – bizon http://commons.wikimedia.org/wiki/File:American_bison_k5680-1_edit.jpg Volně šiřitelné U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

21 Zdroje – obrázky Foto – mangrovník http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Florida_mangroves_usgov_image.jpg Volně šiřitelné Foto – aligátor http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alligator3.jpg Volně šiřitelné Tematická mapa – kolonizace http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colonizationoftheamericas-blank.png Volně šiřitelné Foto – indiánská vesnice http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Shoshoni_tipis.jpg Volně šiřitelné Tematická mapa – zastoupení Afroameričanů v USA http://commons.wikimedia.org/wiki/File:USA_2000_Black_Density.PNG Volně šiřitelné Tematická mapa – USA http://commons.wikimedia.org/wiki/File:US_map_-_geographic.png Volně šiřitelné Foto – pěstování pšenice v Kanadě http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Village_Milo_Alberta.jpg Volně šiřitelné Foto – sója http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soybeans.jpg Volně šiřitelné U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

22 Zdroje – obrázky Foto – těžba ropy http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oil_platform.jpeg Volně šiřitelné Logo – Ford http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ford_logo.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Politická mapa Severní Ameriky http://commons.wikimedia.org/wiki/File:America_Septentrionalis.png Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.


Stáhnout ppt "Severní Amerika Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google