Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 Horkovzdušné balóny Největší balón byl vysoký 300 metrů a měl objem dva milióny m 3. V roce 1975 jej postavila výzkumná společnost Winzen Research z.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 Horkovzdušné balóny Největší balón byl vysoký 300 metrů a měl objem dva milióny m 3. V roce 1975 jej postavila výzkumná společnost Winzen Research z."— Transkript prezentace:

1 1 Horkovzdušné balóny Největší balón byl vysoký 300 metrů a měl objem dva milióny m 3. V roce 1975 jej postavila výzkumná společnost Winzen Research z Minnesoty, létal bez posádky. Nejvýše Avšak v oficiálně neuznaném rekordu, vystoupal do metrů Nicholas Piantanida 1.února Přistání ve státě Iowa do kukuřičného pole však nepřežil. Přelet Mount Everestu se 21. října 1991 podařil dvěma horkovzdušným balónům s dvoučlennými britskými posádkami současně: Balóny Star Flyer I a Star Flyer II ustavily rovněž světové rekordy ve startu a přistání v největší nadmořské výšce (4735, respektive 4948 metrů).

2 2 Balón, který obletěl svět : Breitling Orbiter Celkový objem heliového balónu byl nyní m 3, tedy o 15% více než u Breitling Orbiteru 2. Balón byl zesílen, aniž by se jeho hmotnost zvětšila, a "stan", který izoluje vrchlík byl rovněž zvětšen, aby se snížil vliv slunečního záření. Rozměr kuželu obalu byl v porovnání s dříve užitými obaly úměrně zmenšen, aby se snížil objem ohřívaného vzduchu, což také znamená menší spotřebu propanu. Druhotně se tak eliminuje akumulace slunečního záření v průběhu dne a tepelné ztráty v noci.

3 3 Obytná část Balónu :

4 4 Cesta kolem světa : 21. března 1999 v 7 hodin 03 minut středoevropského času přistál v Egyptě poblíž města Mut (482 km jihozápadně od Kahiry) balón Breitling Orbiter 3. Pilotům Bertrandu Piccardovi a Brianu Jonesovi se tak podařilo jako prvním na světě obletět balónem zeměkouli bez mezipřistání. Balón startoval 1. března 1999 ve švýcarském Chateau d'Oex. Během letu bylo překonáno několik rekordů; 15. března největší vzdálenost km, 19. března nejdéle trvající let 17 dní 18 hodin 25 minut. Přes cílovou linii pro oblet země (9 stupeň západní délky) se balón dostal 20. března nad Mauretánií. Celkem byly ustanoveny 4 světové balónové rekordy (tři z nich byly absolutní). - nejkratší čas letu kolem světa (kategorie AM 15 + absolutní) 370 hodin 24 minut - vzdálenost (AM 15 + absolutní) km - doba letu (AM 15 + absolutní) 477 hodin 47 minut - výška (AM 15) metrů * AM 15 - kombinované balóny o odjemu m3. Za první oblet zeměkoule byla pivovarem Anheuser-Bush vypsána odměna dolarů (přibližně 12% celkových výdajů).

5 5 Nepovedené pokusy obletu : Závod o prvenství v obletu země odstartoval už v roce Avšak až v posledních sedmi letech díky novým technologiím byl tento sen Julie Verna uskutečnitelný Jules Verne M.Anderson and D.Ida (USA). Start v Egyptě, přistání v Indii Earthwinds Hilton L.Nenam (USA) D.Moses (USA) and A.Džanibekov (Russia) Start a přistání v USA Earthwinds Hilton Následný pokus, bohužel opět neúspěšný Solo Challenger Steve Fosset (USA). Start a přistání v USA Virgin Challenger R.Branson and P.Lindstand (GB). Start v Maroku, přistání v Nigerii Global Hilton D.Rutan and D.Melton (USA) Start a katastrofické přistání v USA. Piloti opustili balón padákem. Opuštěný balón shořel po dopadu na stožár elektrického vedení Breitling Orbiter 2 B.Piccard W.Werstraeten (Belgium) and Andy Elson (GB). Start ve Švýcarsku, přistání v Barmě. Povolení k přeletu Číny bylo zamítnuto Solo Spirit Steve Fosset. Start v Argentině, přistání v Pacifiku nedaleko Australie ICO Global Challenger R.Branson and P.Lindstrand (GB) and S.Fosset (USA). Start v Maroku. Povolení k přeletu Číny bylo zamítnuto. Přistání do moře v Tichém Oceáně nedaleko Hawaiských ostrovů Cable and Wireless Andy Elson and Colin Prescott (GB). Start ve Španělsku, přistání do moře u Hamamatsu, Japonsko, 7.března.

6 6 Zdroje ze kterých jsem čerpala Internet :


Stáhnout ppt "1 Horkovzdušné balóny Největší balón byl vysoký 300 metrů a měl objem dva milióny m 3. V roce 1975 jej postavila výzkumná společnost Winzen Research z."

Podobné prezentace


Reklamy Google