Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SVĚTOVÁ VELMOC. Spojené státy americké – anglicky United States of America,je federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SVĚTOVÁ VELMOC. Spojené státy americké – anglicky United States of America,je federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se."— Transkript prezentace:

1 SVĚTOVÁ VELMOC

2

3 Spojené státy americké – anglicky United States of America,je federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán. Díky exklávě Aljaška sahá území USA i k břehům Severního ledového oceánu a na některé tichomořské ostrovy (zejména Havaj). Spojené státy se skládají z 50 států, federálního území s hlavním městem a sídlem vlády a Kongresu (District of Columbia), přidružených států s vnitřní samosprávou (Portoriko, Severní Mariany a další) a samosprávných území Spojených států (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Po konci studené války a kolapsu Sovětského svazu jsou USA jedinou světovou velmocí, s dominantním světovým postavením v ekonomice, politice, kultuře a vojenské síle. Státní znak USA Hymna USA

4 Spojené státy se skládají z 50 států, jednoho federálního distriktu – District of Columbia, v němž leží federální hlavní město Washington, D.C.

5 Vlajka má třináct vodorovných pruhů (sedm červených a šest bílých) a modrý kanton (o šířce sedmi pruhů), ve kterém je umístěných padesát bílých pěticípých hvězd v devíti řadách (střídavě po pěti a šesti hvězdách). Pruhy představují třináct původních zakládajících států Unie, hvězdy současný počet států Unie. Tato podoba vlajky byla přijata dne 4. července 1960, jedná se již o 27. verzi vlajky Spojených států. Vlajka se používá v poměru stran 10:19.

6  Ústava Spojených států amerických (anglicky The Constitution of the United States of America) je základním zákonem USA, jenž popisuje strukturu a organizaci federativní vlády a dělbu moci. Během své platnosti byla změněna 27 ústavními dodatky.  Ústava Spojených států je nejstarší dosud platnou ústavou. Byla přijata 21. června 1788.

7

8  K americké politické kultuře patří velká soupeřivost mezi dvěma největšími stranami a vysoký podíl veřejnosti v politice.  Americké politice dominují dvě největší strany – Republikánská strana a Demokratická strana.  Po volbách v roce 2006 drží poprvé od roku 1994 většinu ve sněmovně reprezentantů i v senátu Demokratická strana  Od roku 2009 je prezidentem Spojených států demokrat Barack Obama. Barack Obama

9 BÍLÝ DŮM KAPITOL

10  Ekonomika Spojených států amerických je nejsilnější národní ekonomikou a druhý největší ekonomický celek na světě (za ekonomikou eurozóny). Její hrubý národní produkt v roce 2008 byl 14,2 bilionu dolarů.  Národní měna – DOLAR ($).

11  USA disponují obrovskými zásobami nerostných surovin (přesto jsou v rámci šetření vlastních zdrojů největším dovozcem):  Appalačské pohoří a oblast kolem Velkých jezer:  černé uhlí,  železná ruda,  barevné kovy.  Pobřeží Mexického zálivu, Aljaška:  ropa.  Kordillery:  barevné kovy.

12  Průmysl:  velmi rozvinuté jsou všechny druhy průmyslu,  používá nejmodernější technologie,  elektrická energie – 70% se získává v tepelných elektrárnách (negativně ovlivňují životní prostředí), 20% v atomových elektrárnách, 10% ve vodních a větrných elektrárnách.  Doprava:  hustá a kvalitní dopravní síť (hlavně ve výrobních oblastech), spojuje východní a západní pobřeží, se světem USA spojují letecké a námořní linky.  Druhy dopravy: silniční, železniční, vodní, letecká, námořní.

13  S použitím map v atlase zopakuj přírodní podmínky USA:  poloha,  povrch,  podnebí,  vodstvo,  zemědělství. Appalačské pohoří

14  Missouri  Aljaška  Niagarské vodopády  Mexický záliv  Kordillery  Colorado  Jihovýchod USA  Mt. Mc Kinley  Mississippi  Yukon  Poloostrov Florida  Erijské jezero  Golfský proud  Grand Canyon

15  Missouri  Aljaška  Niagarské vodopády  Mexický záliv  Kordillery  Colorado  Jihovýchod USA  Mt. Mc Kinley  Mississippi  Yukon  Poloostrov Florida  Erijské jezero  Golfský proud  Grand Canyon

16  Rozloha: 9 372 614 km²( 4. místo na světě).  Počet obyvatel: 307 212 123 (v roce 2008; 3. místo na světě).  Ekonomika:  světová hospodářská velmoc se 30% světové materiální produkce,  nejvyspělejší ekonomika světa,  monopolní tržní hospodářství.  Hospodářské ukazatele:  HDP na jednoho obyvatele 864 000 Kč (pro srovnání Česká republika 355 000 Kč – oba údaje z roku 2008).  Podíl na tvorbě HDP:  zemědělství – 0,9%  průmysl – 19,7%  služby – 79,4%  USA se podílí 1/5 na světovém HDP (1. místo, pro srovnání ČR 70. místo).

17  Zjisti odpovědi na otázky z učebnice str. 54 – 55 (z okraje stránek).  Připrav si krátký referát: Co mne zajímá v souvislosti s USA (sport, automobily, stavby, příroda, filmový průmysl, politika …).  Žáci se mohou připravit jednotlivě, ve dvojicích, skupinkách.

18  www.wikipedia.org  www.lidovky.cz  www.czso.cz


Stáhnout ppt "SVĚTOVÁ VELMOC. Spojené státy americké – anglicky United States of America,je federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se."

Podobné prezentace


Reklamy Google