Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OHYB VLNĚNÍ.  Ohyb vlnění, neboli difrakce, nastane tehdy, pokud můžeme pozorovat situaci, kdy na překážku dopadá rovinná vlna a vlnění dospělo i za.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OHYB VLNĚNÍ.  Ohyb vlnění, neboli difrakce, nastane tehdy, pokud můžeme pozorovat situaci, kdy na překážku dopadá rovinná vlna a vlnění dospělo i za."— Transkript prezentace:

1 OHYB VLNĚNÍ

2  Ohyb vlnění, neboli difrakce, nastane tehdy, pokud můžeme pozorovat situaci, kdy na překážku dopadá rovinná vlna a vlnění dospělo i za překážku.  Stejný jev lze také sledovat v případě, že v překážce bude malý otvor, kterým se budou vlny šířit i za překážku.

3  Ohyb vlnění je poměrně složitý jev, jehož podstatu nám pomůže objasnit Huygensův princip.  Princip je založený na skutečnosti, že každý bod vlnoplochy, jenž dospěla k překážce, je zdrojem elementárního vlnění.  Elementární se šíří všemi směry – tudíž i do prostoru za překážku.  Za překážkou nastává interference vlnění, což může způsobit zvětšení či zmenšení amplitudy.  Uvedený jev je nazýván jako ohyb vlnění.

4  Ohyb je souvisí s:  rozměrem překážky,  vlnovou délkou  Obecně platí:  ohyb je při určitém rozměru překážky a pozorovatele tím výraznější, čím větší je vlnová délka.  Směr šíření vlnění je ovlivněn ohybem vlnění na překážkách. Tento jev je však menší s klesající vlnovou délkou.


Stáhnout ppt "OHYB VLNĚNÍ.  Ohyb vlnění, neboli difrakce, nastane tehdy, pokud můžeme pozorovat situaci, kdy na překážku dopadá rovinná vlna a vlnění dospělo i za."

Podobné prezentace


Reklamy Google