Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Princip plnění Využití Rychlost plnění Konec Princip plnění Brouk sběrač rosný Společnost NBD Nano, tvůrci lahve, která se sama plní vodou i v nehostinných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Princip plnění Využití Rychlost plnění Konec Princip plnění Brouk sběrač rosný Společnost NBD Nano, tvůrci lahve, která se sama plní vodou i v nehostinných."— Transkript prezentace:

1

2 Princip plnění Využití Rychlost plnění Konec

3 Princip plnění Brouk sběrač rosný Společnost NBD Nano, tvůrci lahve, která se sama plní vodou i v nehostinných podmínkách pouště svůj nápad nevymysleli sami, nýbrž ho okoukali od jednoho pouštního brouka. Tím broukem je sběrač rosný. Žije v poušti Namib, kde roční úhrn srážek činí pouhých 13 mm za rok. Aby v takto suché oblasti dokázal přežít, má speciální systém pro zachytávání mikroskopických kapek vody na svých krovkách. Stoupne si na vrchol duny, otočí se zadem proti směru větru a čeká, než se mu kapičky vody nakondenzují na krovkách. Následně mu pak voda steče přímo do úst.

4 Princip plnění Stejný princip, jaký používá brouk sběrač rosný, je použit i u samoplnicí lahve. Je vytvořena ze speciálního porézního nanomateriálu se specifickými vlastnostmi. Zkondenzovaná voda, která se v tomto materiálu zachytí by poté měla odtíkat dovnitř lahve.

5 Využití Vzhledem k bezplatnému produktu této lahve – vody, bude mít láhev v budoucnu největší uplatnění pravděpodobně v oblastech s minimálními zdroji vody nebo v oblastech úplně bez zdrojů. To jsou především pouště v Africe a Asii. Zájem by mohla mít i armáda či stavební firmy při budování zahrad na střechách, nebo naopak i k odvádění vlhkosti z domů. Teprve s masovým nasazením do výroby by se cena mohla snížit natolik, aby mohly tyto lahve poskytnout dostatek pitné vody ve vysychajících oblastech Afriky a Asie.

6 Rychlost plnění Vývojáři z firmy NBD Nano předpokládají, že tato láhev bude schopná nakondenzovat až tři litry za hodinu. Záleží ovšem na prostředí. V poušti proudí horké vzdušné proudy nesoucí vlhkost od moře. V tomto prostředí je přibližně 64 % vzdušné vlhkosti (11,5 ml/m³). Naproti tomu u nás se vlhkost vzduchu pohybuje kolem 60 – 80%. Máme tu ovšem podstatně nižší teplotu a odpařování vody tu probíhá pomaleji. V závislosti na prostředí bude lahev z jejich materiálu schopná “nachytat” mezi půllitrem až třemi litry během jediné hodiny.

7 Děkuji za pozornost Zdroje: http://www.novinky.cz/veda-skoly/286362-vedci-vyvinuli-lahev-ktera-se- sama-naplni-vodou.html http://fyzmatik.pise.cz/1543-od-brouka-az-k-samoplnici-se-lahvi.html http://www.novinky.cz/zena/zdravi/241331-rozdil-mezi-vodou-balenou-a-z- vodovodu-neni-tak-velky.html http://www.profimedia.cz/


Stáhnout ppt "Princip plnění Využití Rychlost plnění Konec Princip plnění Brouk sběrač rosný Společnost NBD Nano, tvůrci lahve, která se sama plní vodou i v nehostinných."

Podobné prezentace


Reklamy Google