Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

2. Rebelové a buřiči 2. Vzpoury neklidných srdcí Se ctí jsem překonal nástrahy osudu, a nevím-li, kam jdu, vím aspoň, odkud jdu. Victor Hugo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "2. Rebelové a buřiči 2. Vzpoury neklidných srdcí Se ctí jsem překonal nástrahy osudu, a nevím-li, kam jdu, vím aspoň, odkud jdu. Victor Hugo."— Transkript prezentace:

1 2. Rebelové a buřiči 2. Vzpoury neklidných srdcí Se ctí jsem překonal nástrahy osudu, a nevím-li, kam jdu, vím aspoň, odkud jdu. Victor Hugo

2 Druhá generace francouzských romantiků Ludvík Filip (vlevo) s La Fayettem Památné dni roku 1830, vyobrazení revolučních událostí v Evropě, vyvolaných červencovou revolucí (litografie) Během červencové revoluce ve Francii byl svržen král Karel X. Monarchie však zůstala zachována: za krále byl zvolen Ludvík Filip Orleánský.

3 Druhá generace francouzských romantiků V etapě dramatických společenských proměn se zrodila francouzská revoluční píseň. Za dramatických okolností se zrodila Marseillaisa (1792), již vytvořil Claude-Joseph Rouget de Lisle (1760 - 1836). Rouget de Lisle zpívá Marseillaisu Rukopis písně

4 Druhá generace francouzských romantiků Marie-Joseph Chénier (1764 - 1811) Paul-Louis Courier (1772 - 1825)

5 Druhá generace francouzských romantiků Na tradiční prvky francouzského šansonu – schopnost bezprostřední reakce na danou skutečnost – navázal básník a písničkář Pierre-Jean de Béranger (1780 - 1857). Vládnoucím elitám jsou určeny texty o krutých vládcích, o kariéristech a snobských politicích. V nich všichni poznávali narážky na kruté panování Napoleona i navrátivších se Bourbonů. Pierre-Jean de Béranger Spojenečtí panovníci podporují Bourbony (rytina)

6 Victor Hugo Victor Hugo - karikatura od Honore Daumiera Básník, romanopisec, dramatik a esejista Victor Hugo (1802 - 1885)

7 Victor Hugo Manifestem, v němž Hugo veřejně ohlásil přechod k romantismu, se stala teoretická předmluva k dramatu Cromwell (1827). Nevyslovil v ní žádnou převratnou myšlenku, pouze zopakoval stanoviska svých předchůdců k svobodě umělecké tvorby, nesvázané žádným souborem pravidel a omezení. Oliver Cromwell – dobová podobizna Autograf Victora Huga

8 Victor Hugo Sarah Bernhardtová jako královna Programové cíle romantismu tvůrčím způsobem naplnil veršovanou tragédií Hernani (1830). Scéna z představení Ze střetnutí protikladů vzešla také historická tragédie Ruy Blas (1838).

9 Victor Hugo Chrám Matky Boží v Paříži (1831) zaujal barvitým líčením života středověké Francie v 15. století. Ilustrace k románu z 19. století

10 Victor Hugo Po vojenského převratu v roce 1851 vystoupil proti samozvanému císaři a odešel do exilu. Z dobrovolného vyhnanství, které prožil v Belgii a na ostrovech v Lamanšském průlivu, Protestoval proti tyranii a obžaloval Napoleona III. z vážných zločinů. Ludvík Napoleon Bonaparte Victor Hugo v exilu

11 Victor Hugo V. Hugo – ilustrace ke sbírce Tresty Do sbírek Tresty a Kontemplace vtělil úvahy nad svou lidskou i básnickou cestou.

12 Victor Hugo K zamyšlení ho přiměla bolest nad ztrátami i smutek z exilu. Jsou to reakce na okamžiky osobního štěstí či smutek z nepochopení a závisti: Zažil jsem vzestupy i pády, jed zklamání, květ nadějí, med přátelství i popel zrady; ten častěji. Padal jsem vášním do osidel, jimiž se srdce zneklidní; viděl jsem odlet snů i křídel, vichřic i dní. Nad hlavou krouží kormoráni; vše zní mi jako výčitka; korunu z trnů kolem skrání bolest mi tká. Na kusy život rozpad se mi, v srdci se šeří podzimně; je na čase jít. Pukni, zemi, a přijmi mě. Auguste de Chatillon: Leopoldine Hugo Tragická smrt milované dcery způsobily, že se básník na deset let odmlčel.

13 Victor Hugo Fernand Cormon: Kain (ilustrace k Legendě věků) Z humanistické myšlenky sloužit pokroku a budoucnosti se pak během emigrace zrodil plán vytvořit velkou epopej Legenda věků (1859, 1877, 1883). Victor Hugo – rukopis Legendy věků

14 Victor Hugo Cossetta z originálu románu Bídníci 1862 (od Emila Bayarda) Obrana Paříže - ilustrace k románu

15 Victor Hugo New York: Imperial Theatre uváděl několik let slavný muzikál Les Miserables (2003)

16 Victor Hugo Vlastní Hugova ilustrace k románu Dělníci moře (1866) Román Muž, který se směje (1869)

17 Victor Hugo K problematice francouzské revoluce se Hugo vyslovil v románu Devadesát tři (1874). Podoba a znak venkovanů („šuanů“)Mapa vendeéského kraje, kde se román odehrával

18 Victor Hugo Útok povstalců z Vendée proti městu Nantes 29. června 1793 Scéna z románu Devadesát tři

19 Victor Hugo Veršované drama Torquemada (1869) o vražedných metodách španělské inkvizice z 15. století Inkvizitor Torquemada Francisco Ricci: Církevní soud v Madridu

20 Victor Hugo Smrt Victora Huga oplakával celý národ a za účasti miliónu lidí byl pochován na místě národní slávy - v pařížském Pantheonu.

21 George Sandová George Sandová (vlastním jménem Aurore Dupinová, 1804 - 1876) Mladá George Sandová

22 George Sandová Hmotnou situaci rodiny Sandová vylepšovala literární činností ve spolupráci s přítelem Julesem Sandeau - odtud pseudonym. Jules Sandeau Fryderik Chopin Alfréd de Musset Osudoví muži v životě George Sandové Blízcí přátelé:

23 Romantická dobrodružná próza Charles Nodier (1780 - 1844) Jules Gabriel Janin (1804 - 1874) Eugen Sue (vl. Jm. Marie-Joseph, 1804 - 1857)

24 Romantická dobrodružná próza Autorem zábavných dobrodružných příběhů byl i romanopisec Alexandre Dumas starší (vlastním jménem Davy de la Pailleterie,1802 - 1870). Vypravěčské mistrovství a schopnost kombinovat dramatické situace prokázal Dumas v mušketýrských příbězích z Francie v 17. století, zahájené Třemi mušketýry (1844).

25 Romantická dobrodružná próza Margarete z Valois, předobraz hrdinky románu Královna Margot (1846) Román Hrabě Monte Christo (1845) evokoval události napoleonského období. Zásluhou filmu jsou dnes známé i menší Dumasovy prózy, např. Královnin náhrdelník (1850).


Stáhnout ppt "2. Rebelové a buřiči 2. Vzpoury neklidných srdcí Se ctí jsem překonal nástrahy osudu, a nevím-li, kam jdu, vím aspoň, odkud jdu. Victor Hugo."

Podobné prezentace


Reklamy Google