Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předmět: Biologie Obor: Technické lyceum Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar METEORITY, KOMETY, PLANETY Třída: 2L Školní rok: 2014/2015 Jméno: Radim Maciuch.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předmět: Biologie Obor: Technické lyceum Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar METEORITY, KOMETY, PLANETY Třída: 2L Školní rok: 2014/2015 Jméno: Radim Maciuch."— Transkript prezentace:

1 Předmět: Biologie Obor: Technické lyceum Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar METEORITY, KOMETY, PLANETY Třída: 2L Školní rok: 2014/2015 Jméno: Radim Maciuch

2 METEORITY Meteorit je menší kosmické těleso (původně meteoroid) které díky příznivým podmínkám dopadlo na povrch Země(popřípadě jiné planety). Rychlost meteorů v atmosféře dosahuje obvykle 11 do 72 km/s U větších meteoritů, řekněme nad 100 metrů, se šance na průnik atmosférou zvyšují To, zda meteorit dosáhne zemského povrchu, závisí především na : jeho velikosti, na rychlosti úhlu vstupu do atmosféry jeho hustotě a složení Minimální velikost kamenného meteoritu, který může dopadnout na zemi, je kolem deseti metrů.

3 KOMETY Kometa, zastarale vlasatice, je malý astronomický objekt podobný planetce složený především z ledu a prachu z velké části je tvoří zmrzlý oxid uhličitý, metan a voda smíchaná s prachem a různými nerostnými látkami

4 PLANETY Planeta (z řeckého, planétés – „tulák“) nebo oběžnice ve sluneční soustavě je takové těleso, které obíhá kolem hvězdy má dostatečnou hmotnost, aby ji gravitační síly zformovaly do přibližně kulového tvaru je dominantní v zóně své oběžné dráhy Asteroid je označení těles, které se správně nazývají planetky

5 VLIV VESMÍRNÝCH TĚLES NA ZEMI Od počátku existenci Země dochází ke srážkám s kosmickými objekty. Na zemském povrchu bylo dosud nalezeno 172 rozeznatelných impaktních (dopadových) kráterů, avšak většina stop po dopadech vesmírných těles byla díky zvětrávání a erozi z povrchu země dokonale vymazána Denně do naší atmosféry pronikne z okolního vesmíru velké množství těles, z nichž většina shoří v atmosféře a na Zemi vůbec nedopadne. Jaká je tedy pravděpodobnostže se lidstvo stane obětí podobné katastrofy, jaká potkala například dinosaury?

6 CO NÁS OHROŽUJE? Ke zničení Země stačí meteorid o průměr 180 kilometrů Česko by zničil pětisetmetrový kámen Pětisetmetrová planetka už srovná se zemí oblast větší než celá Česká republika. Jedna taková nás v roce 1989 minula o pouhých 700 tisíc kilometrů a objevena byla až týden po průletu! Nejhorší scénář paradoxně nastane, pokud takové těleso dopadne do oceánu. Srážka vyvolá tsunami - pro uvažovanou planetku o velikosti 500 metrů má tato vlna ve vzdálenosti 1000 kilometrů od místa dopadu výšku 50 až 100 metrů.

7 ZDROJE: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kometa https://cs.wikipedia.org/wiki/Meteorit http://katastrofy.webnode.cz/srazky-zeme-s-kosmickymi-objekty/ https://cs.wikipedia.org/wiki/Asteroid https://cs.wikipedia.org/wiki/Planeta http://static.femina.hu/utazas/3_felelmetes_feneketlen_krater_a_vilagban/barringer_krater.jpg http://static.femina.hu/utazas/3_felelmetes_feneketlen_krater_a_vilagban/barringer_krater.jpg http://www.hvezdarnaplzen.cz/wp-content/uploads/2011/07/planety.jpg http://www.tyden.cz/obrazek/201106/4e0193aa5dd43/crop-95152-profimedia- 0008868192.jpg http://www.tyden.cz/obrazek/201106/4e0193aa5dd43/crop-95152-profimedia- 0008868192.jpg


Stáhnout ppt "Předmět: Biologie Obor: Technické lyceum Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar METEORITY, KOMETY, PLANETY Třída: 2L Školní rok: 2014/2015 Jméno: Radim Maciuch."

Podobné prezentace


Reklamy Google