Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SATURN. Vysvětlení jména, jeho vzniku SATURNUS- vládce bohů, měl v římské tradici stejné osudy jako řecký bůh Kronos, s nímž Saturn splynul. Za vlády.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SATURN. Vysvětlení jména, jeho vzniku SATURNUS- vládce bohů, měl v římské tradici stejné osudy jako řecký bůh Kronos, s nímž Saturn splynul. Za vlády."— Transkript prezentace:

1 SATURN

2 Vysvětlení jména, jeho vzniku SATURNUS- vládce bohů, měl v římské tradici stejné osudy jako řecký bůh Kronos, s nímž Saturn splynul. Za vlády Saturnovy bylo v Itálii období zlatého věku. Saturnus chránil přírodu, lidstvo, naučil pěstovat ovocné stromy a vinnou révu. Dal lidem mravní řád. Byla to nejšťastnější doba lidstva. Saturnus měl chrám na foru na úpatí Capitolia. V pozdějších dobách byl Saturnus bohem symbolizujícím Čas. SATURNUS

3 Popis tělesa Saturn Saturn je druhou největší planetou sluneční soustavy a díky svým prstencům je považován za jeden z nejkrásnějších objektů ve vesmíru. Saturn patří mezi velké planety, podobá se Jupiteru (jeho hmotnost je však jen třetinová). Jde o z velké části plynné těleso, složené převážně z vodíku s nejnižší hustotou (690 kg·m−3) v celé sluneční soustavě. Sklon osy rotace vůči oběžné dráze má velký význam z hlediska viditelnosti Saturnova prstence. Sklon osy

4 Popis tělesa Velmi nápadné je u Saturna jeho zploštění na pólech, způsobené rychlou rotací (takže rovníkový průměr je 120 660 km, zatímco polární průměr činí jen 98 000 km - možným vysvětlením tohoto jevu je spíše tekutá než pevná fáze vodíku v jádru, která se za vnitřních tlaků nezmění až do teploty 7000 K). Saturn Saturn

5 Nitro Jádro planety je tvořeno patrně těžšími prvky a ledem. Je asi třikrát větší než Země, ovšem jeho hmotnost je 25násobná. Nad kamenným jádrem se nachází vrstva tekutého vodíku, která sahá asi do poloviny poloměru planety. Nad ní je vrstva tekutého molekulárního vodíku a hélia.

6 Atmosféra Ze Země byl v atmosféře Saturnu zjištěn molekulární vodík, čpavek a metan. Přístroje kosmických sond objevily dále hélium, fosfen, etan, acetylén, metylacetylén a propan. Díky stokilometrové vrstvě zmrzlých čpavkových krystalků nejsou v Saturnově atmosféře pozorovány tak výrazné pruhy a mračné víry jako u Jupitera.

7 Atmosféra Po pozorování televizními kamerami sondy Voyager bylo zjištěno, že podél rovníkového pásu (asi do úrovně 35. rovnoběžek) vane silný západní vítr rychlostí až 1 800 km/h. Ve vyšších saturnografických šířkách se vyskytují oblasti se západním i východním prouděním, rychlosti jsou však podstatně nižší. Rudá skrvna na Saturnu Atmosféra severní polokoule Saturnu Rotace atmosféry Saturnu. Oběh 1x za 10 hodin.

8 Magnetické pole Magnetické pole Saturnu je zcela souměrné. Radiační pásy poblíž prstenců a měsíců jsou děravé, protože částice prstenců a měsíců dokonale pohlcují nabité částice. Magnetosféra se otáčí patrně stejně rychle jako jádro (v oblasti dráhy Titanu je to 200 km·s−1). Magnetosféra obklopuje Saturn do velké vzdálenosti, kde jsou nabité částice chyceny magnetickým polem.

9 Schéma magnetického pole Saturnu

10 Polární záře Polární záře v ultrafialovém oboru HST Polární záře nejsou příliš silné Byly zachyceny pouze v ultrafialovém oboru pomocí HST - STIS. Důvodem pro jejich špatné pozorování bylo zřejmě rozptýlené a odražené světlo na prstencích. HST rozložil světélkující kruhový pás centrovaný na severní pól, který se rozkládá jako "opona" až 2000 km nad vrcholky mraku. Během dvouhodinového pozorování HST tato "opona" rychle měnila svoji jasnost a velikost.

11 Prstence Rozlišujeme čtyři hlavní a tři slabší skupiny prstenců, poblíž skupin prstenců oddělené mezerami, nazvanými "dělení". V rovině rovníku Saturnu je soustava prstenců, které mají dohromady průměr 280 000 km Skládají se z částic o velikosti od centimetrů po desítky metrů a jsou převážně z ledu

12 Prstence Saturnu

13 Měsíce Počet měsíců: 60 1. Pan 30 (35 × 35 × 23) km 2. Daphnis 6 - 8 km 3. Atlas 31 (46 × 38 × 19) km 4. Prometheus 86 (119 × 87 × 61) km 5. Pandora 81 (103 × 80 × 64) km … Průměr (km)

14 Charakteristika Název absolutní relativní(Země=1) Objevitel neznámý Datum objevení předhistorické Hmotnost 5,69·1026 kg 95,2 Rovníkový poloměr 58 232 km Průměr planety (rovníkový) 120 660 km Hustota 690 kg·m−3 Gravitační zrychlení 1,16 Úniková rychlost 35,6 km·s−1 Střední vzdálenost od Slunce 9,539 Otočka kolem osy – siderická 10,2 hod Doba oběhu – siderická 29,46 let Doba oběhu – synodická 378,1 dnů Výstřednost dráhy 0,056 Sklon rotační osy 26,7° Sklon oběžné dráhy 2,49° Povrchová teplota -185°C (při tlaku 1 bar)

15 Zdroje http://planety.astro.cz/saturn/ http://images.google.cz/

16 Michaela Mocová 1.a 2007/2008


Stáhnout ppt "SATURN. Vysvětlení jména, jeho vzniku SATURNUS- vládce bohů, měl v římské tradici stejné osudy jako řecký bůh Kronos, s nímž Saturn splynul. Za vlády."

Podobné prezentace


Reklamy Google