Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poznání se v zrcadle = sebeuvědomění? Některé rozpory v poznatcích Luděk Petrilák.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poznání se v zrcadle = sebeuvědomění? Některé rozpory v poznatcích Luděk Petrilák."— Transkript prezentace:

1 Poznání se v zrcadle = sebeuvědomění? Některé rozpory v poznatcích Luděk Petrilák

2 Sebeuvědomění - schopnost reflektovat své vlastní mentální stavy - pojímat sebe sama jako smrtelnou bytost -schopnost, pochopit a přemýšlet o sobě v tělesné i duševní oblasti  Společné lidem a lidoopum (opicím čí dalším zvířatům)?

3 - Neexistovali důkazy z oblasti studia napodobování  pouze z oblasti pokusů se zrcadly (Galup 1970 se šimpanzi) Pokus: - 10 dní před klecí zrcadlo - 11. den byl šimpanz uspán a pomalovali mu obočí a uši červenou barvou (bez vůně, zápachu, nedráždivá) -Po vzbuzení byl šimpanz pozorován 30 min bez zrcadla a poté se zrcadlem ve stejném místě Výsledek  šimpanzi se dotýkali obarvených částí těla častěji v přítomnosti zrcadla  Jak by se šimpanz mohl poznat, kdyby neměl vědomí sebe sama či pojetí ‘sebe’, a to už dřív, než se setkal se zrcadly?

4 Další pokusy se stejným základem a stejnými závěry - Neprošli jiné opice, sloni…  Zrcadlový test = jasný doklad vědomí sebe sama šimpanzů?

5 Pochybnosti: -Dotýkání se sleduje vždy napřed bez zrcadla – doznívající vliv anestetik? - ostatní opice a sloni se své hlavy dotýkají méně - potřeba další pokusy - Schopnost uvědomění sebe sama není potřeba k poznání se v zrcadle - musí vědět kde mu končí tělo a kde začíná okolní svět – rozlišení vjemů  Poznání se v zrcadle prokazuje, že šimpanzi vědí o hranicích svých těl  Každé zvíře při pohybu bez narážení do překážek ví o hranicích svého těla

6 Umět napodobovat = jsou si vědomi sami sebe ? (vědí o hranicích svých těl, uvažují o svých přesvědčeních a tužbách a vyvozují přesvědčení a tužby jiných zvířat)  Napodobení pohybu vyžaduje schopnost pozorovatele dokázat se „vmyslit“ do druhého (vyvodit cíl či tužbu demonstrátora a jeho přesvědčení, porovnat se svými a pokud se shodují upravit své přesvědčení a začlenit tuto informaci do akce) – schopnost dále opakovat  Pokud šimpanzi skutečně napodobují a projdou zrcadlovým testem  jsou si vědomi sami sebe (?) - Šimpanzi umějí napodobovat – často pouze vžitý názor nezaložený na pokusech - Krysy umí napodobovat  jsou si vědomi sami sebe?

7 Jsou si některá zvířata vědoma sama sebe? -Možná ano, ale je potřeba více sofistikovaných experimentů (například prokázání empatie nebo podvodu) - Zrcadlový test indikuje seberozpoznání -Všechna zvířata, která v zrcadlovém testu uspěla, mají vysoký stupeň encefalizace, kognitivní schopnosti na srovnatelné úrovni, dlouhou juvenilní periodu a složité sociální uspořádání.

8 Děkuji za pozornost Zdroje: C. M. Heyes, 1994: Napodobování a sebeuvědomování u zvířat, Vesmír, 73, 517. R. Pintová, 2010: Co zrcadlí zrcadlový test – literární rešerše, Bakalářská práce, Přírodovědecká fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. A.Z. Rajala, K. R. Reininger, K.M. Lancaster, L. C. Populin, 2010: Rhesus Monkeys (Macaca mulatta) Do Recognize Themselves in the Mirror: Implications for the Evolution of Self-Recognition, PLoS ONE 5(9): e12865. doi:10.1371/journal.pone.0012865


Stáhnout ppt "Poznání se v zrcadle = sebeuvědomění? Některé rozpory v poznatcích Luděk Petrilák."

Podobné prezentace


Reklamy Google