Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Alternativní operační systém. * Distribuce: * Linux je dodáván ve velkém množství různých distribucí, tak aby pokryl individuální potřeby a vkus zákazníků.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Alternativní operační systém. * Distribuce: * Linux je dodáván ve velkém množství různých distribucí, tak aby pokryl individuální potřeby a vkus zákazníků."— Transkript prezentace:

1 alternativní operační systém

2 * Distribuce: * Linux je dodáván ve velkém množství různých distribucí, tak aby pokryl individuální potřeby a vkus zákazníků. * Například distribuci Ubuntu můžete získat v úpravě pro netbooky (Ubuntu Netbook Remix), postarší slabší počítače (Xubuntu, Lubuntu), s prostředím KDE (Kubuntu), pro účely vzdělávání (Edubuntu), pro tvorbu grafiky a multimédií (Ubuntu Studio)… * Bezpečnost: * Pro Linux neexistují životaschopné viry, červy a další malware. Tato havěť se na Linuxu nevyskytovala ani v minulosti a nic nenasvědčuje, že se objeví v budoucnosti.

3 * Balíčkovací systém: * Balíčkovací systém podstatně zjednodušuje přidávání, odebírání a aktualizaci aplikací. * Váš distributor udržuje přímo pro vaši distribuci oficiální repozitář, který obsahuje veškerý dostupný relevantní software (tj. i od jiných výrobců). * Uložené položky jsou otestovány, upraveny na míru konkrétní distribuci a digitálně podepsány. * Dále máte jistotu, že si nenainstalujete příliš starou verzi nebo nestabilní vývojovou verzi, trial a demo programy, pirátský software, spyware a malware…

4 * Bezúdržbovost: * V Linuxu není potřeba “čistit a uklízet” systém; nepotřebujete tedy aplikace typu CCleaner. * Linux po nainstalování prostě funguje do nekonečna. Nemusíte nikdy defragmentovat disk, bezpečnostní aktualizace ani nové instalace neobtěžují nutností restartovat počítač… * Licence: * U Linuxu můžete: * provádět bezplatně neomezený počet instalací, * distribuci libovolně využívat (např. půjčování počítače), * vytvořit si jakýkoli počet záloh instalačního média, * legálně bezplatně stahovat distribuci z Internetu přímo od výrobce…

5 * Vybavenost: * S distribucí se dodává i veškerý všeobecně potřebný software jako kancelářský balík, nástroje pro práci s grafikou nebo IM klient. Vhodně zvolené distribuce poskytují i speciální software pro vaše speciální potřeby. * Vývojový cyklus: * Distributoři uvolňují nové verze distribucí v podstatně kratších časových intervalech, než Microsoft uvolňuje nové verze Windows. * Live CD: * Můžete si stáhnout plnohodnotnou live CD/DVD distribuci, která nevyžaduje žádnou instalaci. * Můžete tak například zkoušet různé distribuce a nebo mít svůj Linux stále při sobě. Podobně lze vytvořit “live flash disk”.

6 * Hardware: * Spousta modelů hardwaru nemá zajištěnou podporu pro Linux. * Mnoho z těchto modelů nejde vůbec korektně zprovoznit. * Software: * Problém s nedostatkem softwaru vyvíjených ve verzi pro Linux se týká především: * Graficky náročné 3D hry - Na Linuxu existuje pouze několik málo nativních 3D her * Profesionální aplikace (například AutoCAD) * Aplikace regionálně nebo kulturně omezené - jedná se například o produkty zaměřené na české účetnictví nebo české právo * Linux zůstává na poli softwaru pro osobní počítače velmi okrajovým operačním systémem. * Zkušenosti s Linuxem obvykle zaměstnavatel/úřad práce neuzná jako “znalost práce na PC”.

7 * Nejčastěji používané linuxové distribuce: * Debian * Je jednou z nejrozsáhlejších distribucí vůbec, která je navíc plně vyvíjena komunitou. * Podporuje jedenáct platforem a pro všechny z nich má k dispozici více než 15000 balíčků. * Fedora * Je kompletní operační systém, který vznikl jako nekomerční odnož Red Hat Linuxu. * Vyvíjí ho komunita vývojářů za podpory firmy Red Hat. * Gentoo * Používá systém podobný BSD portům zvaný Portage. * Portage je systém správy balíčků, umožňující velkou pružnost při instalaci a údržbě softwaru v Gentoo.

8 * Nejčastěji používané linuxové distribuce: * Knoppix * Je live operační systém na CD nebo DVD obsahující široký výběr software, automatickou detekci hardware, podporu pro mnoho grafických karet, zvukových karet a dalších periferií. * Mandriva * Je určena především pro uživatele kancelářských aplikací a multimédií a vyníká svou komplexností a snadnou správou. * Je velmi rozsáhlá a obsahuje většinu dnes dostupného software. * Ubuntu * Ubuntu je kompletní operační systém založený na Linuxu. * Je volně dostupný a k dispozici je komunitní i profesionální podpora.

9 * Autor: Petr Machálek * Vzdělávací oblast:Člověk a svět práce * Vzdělávací obor: Digitální technologie * Ročník: 9. * Období použití: 2. pololetí šk. roku * Vytvořeno: 1. 5. 2012 * Způsob použití: * DUM lze použít s projektorem při výkladu nového učiva, žáci mají při výkladu k dispozici počítače k vyhledávání upřesňujících informací. * Dále je DUM žáky využíván při domácí přípravě. * Zdroje informací: * [1] http://linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/01/nejvetsi-vyhody-linuxu/http://linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/01/nejvetsi-vyhody-linuxu/ * [2] http://www.root.cz/texty/prehled-linuxovych-distribuci/http://www.root.cz/texty/prehled-linuxovych-distribuci/ * [3] http://linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/01/nejvetsi-nevyhody-linuxu/http://linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/01/nejvetsi-nevyhody-linuxu/


Stáhnout ppt "Alternativní operační systém. * Distribuce: * Linux je dodáván ve velkém množství různých distribucí, tak aby pokryl individuální potřeby a vkus zákazníků."

Podobné prezentace


Reklamy Google