Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zpracoval: Lukáš Holý. 1. Co je voda 2. Voda jako rozpouštědlo 3. Tvrdá voda 4. Změkčování vody 5. Šumivé nápoje 6. Koloběh vody na Zemi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zpracoval: Lukáš Holý. 1. Co je voda 2. Voda jako rozpouštědlo 3. Tvrdá voda 4. Změkčování vody 5. Šumivé nápoje 6. Koloběh vody na Zemi."— Transkript prezentace:

1 Zpracoval: Lukáš Holý

2 1. Co je voda 2. Voda jako rozpouštědlo 3. Tvrdá voda 4. Změkčování vody 5. Šumivé nápoje 6. Koloběh vody na Zemi

3 Voda je sloučenina. Každá molekula vody obsahuje dva atomy vodíku navázané na atom kyslíku. Chemický vzorec vody je H 2 O. Chemický název vody je oxid vodný. Voda vzniká při spalování vodíku za přístupu vzduchu.

4 Voda je velmi dobré rozpouštědlo, to znamená, že se v ní snadno rozpouští mnoho látek a vznikají tak roztoky. Proto se voda zřídkakdy vyskytuje v čisté podobě.

5 Tvrdá voda obsahuje rozpuštěné minerály, které se uvolňují z hornin, přes které protéká. Mýdla v tvrdé vodě špatně mydlí - minerály reagují s mýdlem za vzniku povlaku. Podle minerálů, které obsahují, existují dva druhy tvrdé vody: přechodně tvrdá voda – reakce dešťové vody s vápencem a trvale tvrdá voda – sloučenina vápníku a hořčíku. Minerály způsobující tvrdost vody lze odstranit přidáním sody nebi výměnou iontů.

6 Bublinky v šumivých nápojích se vyrábějí rozpouštěním oxidu uhličitého pod tlakem ve vodě. Množství plynu, které lze rozpustit, klesá s tlakem v kapalině. Proto se oxid uhličitý po otevření lahve (snížení tlaku) uvolní a vyšumí v podobě bublinek.

7 Když slunce svítí, voda se vypařuje ze zemského povrchu a tvoří oblaka-mraky. Mraky stoupají vzhůru a nakonec z nich prší. Dešťová voda prosakuje do půdy a napájí řeky, které se vlévají do moří. Tento koloběh nemá ani začátek, ani konec, ale vždy má tři hlavní etapy.

8 Vodní pára stoupá do vyšších částí atmosféry, kde se ochlazuje. Voda se opět stává kapalnou ve formě miniaturních kapiček, které tvoří mraky. Mraky se roztrhají a padá z nich voda v různých podobách, čemuž se říká srážky.

9 60% vody, která spadne k zemi, se okamžitě vypaří. Naštěstí jí 25% pronikne do půdy a doplňuje podzemní vody. 15% odtéká na zem a vlévá se do řek a veletoků, které se zase vlévají do moří.

10 Vlivem tepla se voda odpařuje, tedy se mění v plyn, který stoupá do atmosféry. V oceánech probíhá velmi silné odpařování. Na zemi vzniká vodní pára také dýcháním, transpirací rostlin.

11 Co bych měl vědět o světě kolem nás (Svojtka&co) Země (Dokéo) Obr.1: http://www.minisvetskolka.cz/rs/aktuality/vod a-vo Obr. 2: http://home.tiscali.cz/chemie/voda.htm denka.html


Stáhnout ppt "Zpracoval: Lukáš Holý. 1. Co je voda 2. Voda jako rozpouštědlo 3. Tvrdá voda 4. Změkčování vody 5. Šumivé nápoje 6. Koloběh vody na Zemi."

Podobné prezentace


Reklamy Google