Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Síra. Úkol 1: Doplň pomocí periodické tabulky prvků: a/ Latinský název b/ Značka c/ Skupina d/ Perioda e/ Počet p +,n o,e - f/ Elektronegativita g/ Vznik.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Síra. Úkol 1: Doplň pomocí periodické tabulky prvků: a/ Latinský název b/ Značka c/ Skupina d/ Perioda e/ Počet p +,n o,e - f/ Elektronegativita g/ Vznik."— Transkript prezentace:

1 Síra

2 Úkol 1: Doplň pomocí periodické tabulky prvků: a/ Latinský název b/ Značka c/ Skupina d/ Perioda e/ Počet p +,n o,e - f/ Elektronegativita g/ Vznik iontu

3 Kontrola úkolu 1 a/ Sulphur b/ S c/ VI.A d/ 3 e/ 16, 16, 16 f/ 2,4 g/ S o + 2e - → S -II

4 Výskyt síry 12 Síra volná – jako čistý prvek Vázaná – sfalerit ZnS Vázaná - rumělka červená HgS Vázaná jako pyrit FeS 2

5 Úkol 1: Podle obrázku napiš vlastnosti síry: Barva: Skupenství: Vzhled: Zápach:

6 Kontrola úkolu 1 Barva: žlutá Skupenství: pevné Vzhled: krystalický Zápach: bez zápachu

7 Další vlastnosti síry ab c a/ Hoření síry b/ Vznik SO 2 c/ Reakce SO 2 s vodou

8 Škodlivé účinky spalování uhlí Spalování uhlí produkuje oxid uhličitý spolu s proměnným množstvím oxidu siřičitého v závislosti na kvalitě. Oxid siřičitý reaguje s vodou za vzniku kyseliny siřičité. Jestliže se dostane do atmosféry, reaguje s vodní párou a vrací se na zem ve formě kyselých dešťů. Emise z uhelných elektráren představují největší umělý zdroj oxidu uhličitého a tím výrazně přispívají ke globálnímu oteplování. 5

9 Úkol 2: Doplň vlastnosti síry Síra je ….., krystalická látka. Hoří …… plamenem. Při hoření síry vzniká …. plyn, který má …….. zápach. Je to oxid siřičitý, jenž reaguje s ….. na kyselinu siřičitou. Ten vzniká také ………. méně kvalitního uhlí a v ovzduší je pak součást ……. dešťů. Emise z elektráren přispívají ke ………. oteplování Země.

10 Kontrola úkolu 2 Síra je žlutá, krystalická látka. Hoří modrým plamenem. Při hoření síry vzniká bílý plyn, který má štiplavý zápach. Je to oxid siřičitý, jenž reaguje s vodou na kyselinu siřičitou. Vzniká také spalováním méně kvalitního uhlí a v ovzduší je pak součást kyselých dešťů. Emise z elektráren přispívají ke globálnímu oteplování Země.

11 Užití síry Kyselina sírová Pyrotechnika Vulkanizace kaučuku - pryž 6 7

12 Úkol 3: Doplň text užití síry Síra je známá od dávnověku a sloužila jako součást střelného prachu. I dnes se používá při výrobě zábavní ……….. a …..... Čistá síra je základní surovina na výrobu kyseliny ……. Sirné ….. používají včelaři a vinaři na síření sudů. Síra má význam při vulkanizaci kaučuku, kdy vzniká odolná a pružná …..

13 Kontrola úkolu 3 Síra je známá od dávnověku a sloužila jako součást střelného prachu. I dnes se používá při výrobě zábavní pyrotechniky a zápalek. Čistá síra je základní surovina na výrobu kyseliny sírové. Sirné knoty používají včelaři a vinaři na síření sudů. Síra má význam při vulkanizaci kaučuku, kdy vzniká odolná a pružná pryž.

14 Seznam použitých obrázků: 1. Dostupný pod licencí public domain na www: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sulphur_crystal.jpg 2. Dostupný pod licencí public domain na www: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cinnabar.jpg 3. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na www: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyrite_foolsgold.jpg 4. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na www: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BLENDERUSSIE.jpg 5. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na www: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pljevlja_Power_station.JPG 6. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na www: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Mal%C3%A1_Strana,_Novoro%C4%8Dn%C3%AD_oh%C5%88ostroj_2008_19.jpg 7. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na www: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Streichholz.JPG Ostatní obrázky pocházejí z vlastních zdrojů. Mgr. Vlastimil Vaněk, autor


Stáhnout ppt "Síra. Úkol 1: Doplň pomocí periodické tabulky prvků: a/ Latinský název b/ Značka c/ Skupina d/ Perioda e/ Počet p +,n o,e - f/ Elektronegativita g/ Vznik."

Podobné prezentace


Reklamy Google