Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Evropa po r.1989 Pád komunistických režimů Rok 1989 v Evropě 1989 – rok revolucí, které ve státech východního bloku znamenají pád komunistických režimů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Evropa po r.1989 Pád komunistických režimů Rok 1989 v Evropě 1989 – rok revolucí, které ve státech východního bloku znamenají pád komunistických režimů."— Transkript prezentace:

1

2 Evropa po r.1989 Pád komunistických režimů

3 Rok 1989 v Evropě 1989 – rok revolucí, které ve státech východního bloku znamenají pád komunistických režimů a jejich představitelů. Co tomu předcházelo? - Inovační politika M.S.Gorbačova ve funkci generálního tajemníka ÚV KSSS – perestrojka + glasnosť = přestavba a svobodné myšlení – demokratizační procesy v rámci zachování stávajících komunistických režimů –původní vize, která „nabrala poněkud jiný směr“. Státy závislé na Moskvě s tímto více méně souhlasily, pouze kritika ze strany NDR, Kuba, Severní Korea zůstanou tímto procesem nedotčeny.

4 Pád komunistických režimů v jednotlivých státech POLSKO – občanské nepokoje, demonstrace od listopadu 1988, jaro 1989 jednání komun.vlády a hnutí Solidarita u kulatého stolu, v květnu ve Varšavě protisovětské demonstrace. V červnu 89 volby s vítězstvím Solidarity, která se v září ujme moci. MAĎARSKO – jaro 1989 Jánosz Kádár –komunistický vůdce – uvolněn ze všech funkcí, během léta jednání opozice s Maďarskou dělnickou stranou, v říjnu 89 z budapešťského parlamentu odstraněny rudé hvězdy. První svobodné volby v březnu NDR – leden 1989 – demonstrace proti režimu v Lipsku, srpen 1989 vlna uprchlíků z NDR do SRN přes Rakousko, následně i přes ambasádu SRN v Praze „padne“ Berlínská zeď – hromadný odchod desetitisíců Němců do Západního Berlína znovusjednocení Německa (téhož dne zanikla NDR). RUMUNSKO - prosinec 1989 – vlna občanských nepokojů – zásah policie a armády – ta se nakonec přidá na stranu demonstrantů popraven komunistický vůdce Nicolae Ceausescu a jeho manželka Elena.

5 Pád komunistických režimů v jednotlivých státech BULHARSKO – listopad 1989 – protivládní demonstrace, bulharský komunistický vůdce Todor Živkov donucen odstoupit. POBALTSKÉ REPUBLIKY – „zpívající revoluce“, řetěz lidských rukou spojil Rigu, Tallinn a Vilnius – na samostatnost však Pobaltí čekalo do r. 1991, do doby rozpadu SSSR. ČSSR – – Sametová revoluce, následný pád komunistického režimu Václav Havel zvolen prezidentem, červen 1990 první svobodné volby v Československu po létech komunistické nadvlády.

6 90.léta v Evropě – stav po pádu komunistických režimů – oficiálně přestal existovat SSSR, pobaltské, středoasijské a západoslovanské státy původního SSSR získaly nezávislost, staly se samostatnými. Ruská federace se vzdala vlivu ve východní Evropě, ale zůstala jí pozice světové velmoci. Významnou roli v evropské politice hraje sjednocené Německo. Dochází k procesu rozšiřování EU – v červnu 1993 stanovena tzv.Kodaňská kritéria pro vstup do EU (ekonomická, politická a závazková vůči EU a dalším členským zemím). EU sama o sobě významným rozhodovatelem v politickoekonomických otázkách prostřednictvím svých institucí (Evropský parlament, Rad EU, Evropská komise, Evropská centrální banka, Evropská investiční banka,…)

7 Obrazová část

8 Politická reprezentace komunistické Evropy v r – zleva G.Husák, T.Živkov, E.Honecker, M.Gorbačov, N.Ceausescu, V.Jaruzelski a J.Kádár

9 Berlínská zeď, symbol rozděleného Německa

10 Trabant, jeden ze symbolů NDR

11 Jednání odborového hnutí Solidarita s polskými komunisty u kulatého stolu v r.1989

12 Sametová revoluce v listopadu 1989, zde Václavské náměstí

13 Znázornění geopolitické situace po rozpadu SSSR v r. 1991

14 Opravdu sjednocená Evropa?

15 Použité obrázky MITTELSTÄDT, RAINER. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: 029,_Berlin,_Tagung_Warschauer_Pakt,_Gruppenfoto.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bundesarchiv_Bild_ ,_Berlin,_Tagung_Warschauer_Pakt,_Gruppenfoto.jpg NOIR. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: CHRISTOPH NEUMANN. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: ERAZM CIOLEK. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: PIERCEPT, _Wenceslas_Square1.jpg. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: _Wenceslas_Square1.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Prague_November89_- _Wenceslas_Square1.jpg ARIS KATSARIS. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: KOLJA21. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:

16 Použité zdroje Vlastní práce autora.


Stáhnout ppt "Evropa po r.1989 Pád komunistických režimů Rok 1989 v Evropě 1989 – rok revolucí, které ve státech východního bloku znamenají pád komunistických režimů."

Podobné prezentace


Reklamy Google