Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Martinou Perutkovou ARABSKÁ ŘÍŠE II.

2 Arabská Ř íše II. Islám http://i.mota.ru/nature/img/nature_795.jpg

3 Arabská ř íše - nehostinný Arabský poloostrov domovem pro roztroušeně žijící kmeny Arabů - bohatli z dálkového obchodu - centrem město Mekka, zde počal Mohamed – šlechtic rodu Kurajšovců - šířit nové náboženství – ISLÁM Islám je vírou v jednoho boha – Alláha. Hlásal svatou válku všem okolním nevěřícím. Zemřít se zbraní v ruce za Alláha byla pro Araba ta největší čest.

4 Arabské výboje Průběh tažení Mohameda a jeho nástupců - chalífů Mekka http://www.sdeluje.cz/blog/img/mistr-bucket/6433.jpg 622-632 n.l. (Mohamed) 632-661 n.l. Chalíf Umar 661 – 750 n.l. Umajovci 661 – 750 n.l. Umajovci Damašek Medina Bagdád

5 http://www.sdeluje.cz/blog/img/mistr-bucket/5701.jpg Zastavení expanze Pronikání Arabů do Evropy zastavil až ve Francii Karel Martel Poitiers http://cs.wikipedia.org/wiki/Poitiers Bitva u Poitiers v roce 732 n.l. Francké pěší vojsko se v sevřené formaci krylo štíty a odráželo útočící arabskou jízdu svými obávanými vrhacími sekerami – tzv. „franciskami“. Arabové se stahují zpět na španělské území

6 Arabské impérium po zastavení expanze: centrem říše se stává Bagdád – vládne chalíf islámské náboženství se šíří i mezi nearabské obyvatelstvo moc chalífa nad tak velkou říší však postupně slábne skutečnou moc přebírají emírové – správci provincií v 10.stol. je pak rozpad bagdádského chalifátu dokončen Zajišt ě ní klidu na dobytých územích: vyznavači jiné víry nepronásledováni, pouze více zdaněni

7 D ě kuji Vám za pozornost A doufám, že jste si alespoň něco zapamatovali.


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google