Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0349 Šablona III/2VY_32_inovace _605.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0349 Šablona III/2VY_32_inovace _605."— Transkript prezentace:

1 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Šablona III/2VY_32_inovace _605

2 Jméno autora: PaedDr. Dáša Zemková Třída/ročník:1. ročník 4LG, 5. ročník 8L G Datum vytvoření: Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Tematická oblast: Gravitační pole Předmět: Fyzika Výstižný popis způsobu využití, případně metodické pokyny: Historický význam fyzika, fyzikální poznání je vždy výsledkem systematické práce konkrétního člověka. Klíčová slova: Geocentr. a heliocentrický názor Druh učebního materiálu:Výukový list

3 Galileo Galilei  v Pise u Florencie

4 Galileo Galilei Obr. 1:

5  Je spojován s prvním použitím dalekohledu v astronomii, i když vynálezce dalekohledu není přesně znám. (asi 17. století - nizozemské sklárny)  Zavedl vědecké metody do zkoumání fyzikálních jevů a jejich podstaty.  Jeho dílo je považováno za konec aristotelovské fyziky.  Je počátkem jeho sporu s římskokatolickou církví, taktéž počátkem sporu dogmatického myšlení ve vědě a svobodného myšlení každého člověka.

6  Galilei pracoval v Pise na katedře matematiky a věnoval se experimentálnímu studiu pohybu.  Prováděl experimenty s volným pádem těles.  Galilei se nespokojil s myšlenkovým experimentem, s úvahami, které těleso dopadne na zem dříve, zda těžší, nebo lehčí, potřeboval si vše ověřit, uvidět, změřit.  Experiment byl pro něj důležitější než myšlenková spekulace.  To jej provází po celý další život, k nelibosti církve.

7  Byl odsouzen a potrestán doživotním domácím vězením  Byl v té době zcela slepý, přesto pokračoval v učení a psaní.  Zemřel ve své vile v Arcetri, severně od Florencie, 8. ledna  Je pohřben ve Florencii v chrámu Santa Croce.

8  Galileo popírá geocentrický názor.  Pozoroval sluneční skvrny – poškození zraku, objevil 4 Jupiterovy měsíce, kterým dal jméno.  S jeho jménem jsou spojeny pojmy: teploměr, kompas, mikroskop, Galileův dalekohled – divadelní kukátko, kyvadlové hodiny, …

9  Giordano Bruno geniálně tušil, že vesmír je nekonečný,  Galilei Galileo to pozorováním dokázal.  “a přece se točí”  V roce 1992 Vatikánem rehabilitován

10 Literatura a zdroje Literatura: 1. LEPIL, Oldřich, Milan BEDNAŘÍK a Miroslava ŠIROKÁ. Fyzika: Sbírka úloh pro střední školy. první. Praha 1, Žitná 25: Prometheus, ISBN BEDNAŘÍK, Milan a Miroslava ŠIROKÁ. Fyzika pro gymnázia: Mechanika. 4. vydání. Praha 4, Čestmírova 10: Prometheus, spol.s r. o., ISBN ŠTOLL, Ivan. Dějiny fyziky. 1. vydání. Praha 4, Čestmírova 10, : Prometheus, ISBN Citace: Obr. 1:Dostupné z: t. 12. prosince 2012].


Stáhnout ppt "Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0349 Šablona III/2VY_32_inovace _605."

Podobné prezentace


Reklamy Google