Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1. světová válka Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 09. 09. 2012 Nový začátek (New start)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1. světová válka Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 09. 09. 2012 Nový začátek (New start)"— Transkript prezentace:

1 1. světová válka Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 09. 09. 2012 Nový začátek (New start) CZ.1.07/1.4.00/21.1409 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 č. 21 název 1. světov á válk a anotaceŽáci uvádí příčiny a důsledky 1. světové války. očekávaný výstup ZV – LMP Člověk a společnost – 2. stupeň D – být seznámen s příčinami a politickými, sociálními a kulturními důsledky 1. světové války druh učebního materiálu Prezentace druh interaktivity Výklad ročník9.

3 Atentát na následníka trůnu Záminkou k rozpoutání 1. světové války se stal atentát v Sarajevu na rakouského následníka trůnu – Františka Ferdinanda. Stalo se to 24. června roku 1914. Skutečným důvodem rozpoutání války však bylo nepřátelství mezi nejsilnějšími evropskými státy – Německem, Francií a Anglií. Tyto státy se nemohly dohodnout na rozdělení světových kolonií.

4 František Ferdinand s rodinou

5 Mým národům! Těmito slovy začíná prohlášení rakouského císaře Františka Josefa ze dne 28. července 1914. ze dne 28. července 1914. Císař oznamuje vyhlášení války Srbsku. To byl začátek 1. světové války.

6 Nepřátelské tábory Do války se brzy zapojily i ostatní státy. Rozdělily se do dvou táborů: 1. Trojspolek – Německo, Rakousko – Uhersko, Itálie (ta ale pak přestoupila na stranu Dohody) a další (Bulharsko aj.) 2. Dohoda – Anglie, Francie, Rusko

7 Průběh 1. světové války Zpočátku se věřilo, že válka bude trvat jen pár týdnů, ale vždy, když jedna armáda vyrazila k útoku, byla za obrovských ztrát zahnána zpět. Válka se tak nečekaně protáhla na roky. Válka se tak nečekaně protáhla na roky. Byly používány nové typy zbraní. Němci jako první zaútočili otravnými plyny, kterými vyřadili z boje tisíce anglických vojáků.

8 Pokračování bojů Němci používali i ponorky, které byly velmi obávanou zbraní. Potápěli všechny lodě plující pod cizí vlajkou. V květnu 1915 potopili Němci parník Lusitanie, na kterém bylo mnoho bohatých Američanů – USA se připojily k válce na stranu Dohody. Angličané vynalezli pancéřový tank. Stále častěji byla používána bojová letadla – nejdříve k průzkumu, později i k bombardování. Válečným pilotům se říkalo „rytíři nebes“.

9 Vojáci za tankem během bitvy

10 Bojové letadlo Rakouska-Uherska Hansa-Brandenburg B.I, vyráběné i po válce

11 Blíží se konec 1. světové války V roce 1918 v Evropě zuřila válka již pátým rokem. Byla to válka velmi ničivá, bylo do ní zapojeno 70 milionů lidí ze 35 států. Deset milionů lidí se z ní nevrátilo a 20 milionů lidí bylo zmrzačených. V posledním roce války se projevovala převaha Dohody (Velká Británie, Francie a Rusko), německá a rakouskou – uherská vojska byla oslabena velkými ztrátami a ustupovala ze svých pozic.

12 Vojáci u děla

13 Čeští a slovenští vojáci Čeští a slovenští vojáci odmítali válčit za cizí zájmy – za císaře a Rakousko – Uhersko. V armádě začala upadat bojová morálka, množil se počet útěků z války (vojenští zběhové) nebo přeběhů do zajetí. Ti, kterým se nedařilo utéct, se sami zraňovali, aby byli posláni do polní nemocnice = polního lazaretu a zde zůstávali co nejdéle, aby se vyhnuli bojům.

14 Vojenské vzpoury V první polovině r. 1918 nespokojenost vojáků vyvrcholila odmítnutím poslušnosti císaři a dalších bojů. Největší vzpoury: v Kotorské, Kragujevci, Rimavské Sobotě a Rumburku. Vojenské úřady je sice potlačily, ale armáda se postupně rozpadala. Polní soudy tuto neposlušnost velmi tvrdě trestaly, v Rumburku bylo zastřeleno 10 vojáků okamžitě po rozsudku.

15 Rumburská poprava

16 Konec první světové války Na podzim roku 1918 bylo Rakousko – Uhersko poraženo a první světová válka skončila. Přinesla s sebou 10 milionů obětí a 20 milionů navždy zmrzačených lidí, a 20 milionů navždy zmrzačených lidí, válečné škody přesáhly několik miliard dolarů.

17 Fronta hladových dětí čekající na polévku

18 Zdroje MÜLLER, Oldřich. Dějepis pro 2. stupeň základní školy praktické. 4. díl. 1. vydání. Praha : Parta, 2010. ISBN 9788073201241. s. 7 - 12.

19 Zdroje obrázků Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2012-09-09] dostupné pod licencí Creative Commons – http://wikimedia.org/http://wikimedia.org/ František Ferdinand http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Franzferdinand.jpg Dvouplošník http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aero_Ae-01.jpg Vojáci u děla http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turkish_howitzer_10.5cm_leFH_98_09_LOC _00121.jpg Vojáci za tankem http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Canadian_tank_and_soldiers_Vimy_1917.jp g Fronta hladových dětí http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fronta_hladov%C3%BDch_d%C4%9Bt%C3 %AD_%C4%8Dekaj%C3%ADc%C3%AD_na_pol%C3%A9vku_1_WW.jpg Rumburská poprava http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rumbursk%C3%A1_vzpoura.jpg


Stáhnout ppt "1. světová válka Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 09. 09. 2012 Nový začátek (New start)"

Podobné prezentace


Reklamy Google