Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jiří Brančík 2,L SPŠE Olomouc 2011.  Zemědělská výroba je ve většině evropských zemích vysoce intenzívní a komplexně mechanizovaná.  Z hlediska světového.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jiří Brančík 2,L SPŠE Olomouc 2011.  Zemědělská výroba je ve většině evropských zemích vysoce intenzívní a komplexně mechanizovaná.  Z hlediska světového."— Transkript prezentace:

1 Jiří Brančík 2,L SPŠE Olomouc 2011

2  Zemědělská výroba je ve většině evropských zemích vysoce intenzívní a komplexně mechanizovaná.  Z hlediska světového obchodu a zásobování EU má vedle produkce olivového oleje a citrusů (pomerančů) význam také produkce vinné révy.  V zemích EU převládá moderní intenzívní živočišná výroba (s ustájeným skotem). V alpských zemích (především v Rakousku) se jedná o zvláštní intenzívní typ chovu. V přímořských oblastech je zdrojem potravin také rybolov. Nejdůležitější je oblast severozápadní Evropy (skandinávské země, mezi členy EU hlavně Dánsko).  Celkově je EU, také díky společné zemědělské politice, soběstačná v produkci obilovin mírného pásu, v produkci brambor, rané zeleniny a ovoce mírného pásu.

3

4

5

6  Pěstování kukuřice, pšenice, brambor, sorga, luštěnin, sóji, podzemnice olejné, zeleniny, cukr. třtiny, trop. ovoce (ananas), bavlník, tabák, slunečnice, vinařství, chov ovcí, koz, dobytka, drůbeže, prasat, rybolov.  Posledním desetiletí trpí černý kontinent abnormálním suchem, daleko větším než byly sucha v minulém desetiletí, snad vůbec nejhorším v tomto století. Katastrofální sucho ohrožuje bezprostředně životy více než 30-ti miliónů obyvatel Afriky v Angole, Botswaně, Lesovnu, Malawi, Mozambiku, Nambii, Svazijsku, Tanzánii, Zambii, a Zimbabwe. Životy dalších 130-ti miliónů jsou ve vážném nebezpečí, sucho narušuje ekonomiky těchto zemí. Mnohdy je situace ještě katastrofálnější, neboť veškeré zásoby obilí jsou již vyčerpány.

7

8

9  Přibližně polovina rozlohy USA se využívá pro zemědělské účely. Produkce překračuje domácí spotřebu a země je jedním z největších vývozců potravin. Široká mechanizace, vědecké metody farmaření na velkých pozemcích způsobily, že v zemědělství pracuje již jen 2,5 % pracovních sil. Přesto se USA podílejí na světové zemědělské produkci asi 15 %.  Orná půda zabírá asi 20 % plochy USA a kolem poloviny v zemědělských centrálních oblastech. Vysoké výnosy v souvislosti s intenzivním používáním umělých hnojiv a dalších chemických prostředků vedou ke změně dotační politiky. Snaha koncem 80. let však její realizaci zpomalila. Velkým problémem hospodaření je zejména na Středozápadě půdní eroze.

10

11  Nižší úroveň, převládá jednoduché plantážní zemědělství.  Monzumová Asie - rýže - největší producent Čína, Malajsie, Thajsko (i přebytek)  Tropický pás - batáty, soja, citrusy  Subtropický a mírný pás-pšenice (35% svět.objemu) kukuřice, soja, proso, brambory - nejvíce Čína, Indie, Turecko, Pákistán  Druhořadé postavení, hinduismus zakazuje zabíjet skot a islám konzumaci vepřového masa.  Nejvýznamnějším zvířetem Asie je buvol a jak.

12

13  Problém populační exploze je některými lidmi považován za nejdůležitější, protože je to hlavní příčina všech ostatních problémů. Lidská populace opravdu roste exponenciálně a jestli se tento trend nezastaví, je otázkou času, kdy zdroje naší planety lidstvu už nebudou stačit.  Přes úspěchy tzv. zelené revoluce při pěstování potravin, nemůže naše prostředí ani společnost takový nárůst vydržet dlouhodobě. Chceme-li, aby každý člověk na zemi v roce 2011 ukojil hlad, musela by se produkce potravin zdvojnásobit, zvláště v rozvojových zemích. Ale dnes kvůli znečištění prostředí, přelidnění a válkám možnosti produkovat potraviny spíše klesají.

14

15

16  Za GMO je považován organismus s výjimkou lidských bytostí, jehož dědičná informace uložená v DNA byla změněna pomocí technik genového inženýrství  K předním světovým pěstitelům GM plodin patří USA, Argentina, Brazílie, Kanada, Indie a Čína  Ke komerčnímu pěstování je na území EU povolena pouze GM kukuřice

17

18 VÝHODYNEVÝHODY  vylepšení některých druhů plodin směřující k jejich odolnosti vůči herbicidům, různým škůdcům, houbám či virům  úpravy směřující k zvýšení výnosnosti nebo odolnosti vůči nepříznivým klimatickým podmínkám  modifikace směřující k tomu, aby určité rostliny produkovaly léčebné či dokonce očkovací látky  některá rizika jsou považována pouze za možná, jiná se již skutečně projevila  rostliny obsahuj írezidua těchto látek (například glyfosát, což je látka jejíž konzumace vyvolává zvýšené riziko non-Hodgkinova lymfonu, tzn. zhoubného nemocnění lymfatických žláz)  často zmiňované ale doposud nepotvrzené je riziko zvýšeného výskytu alergií

19

20  BIOpotraviny  Biopotraviny by oproti běžně produkovaným potravinám měly být zdravější, protože neobsahují přídatné látky, neobsahují škodliviny z pesticidů, herbicidů, z ovzduší i z dalších zdrojů  Biopotravina je produktem ekologické zemědělství, biopotraviny nesmí být vyrobeny (produkovány) za pomocí hnojiv minerálního původu, hormonů, pesticidů či geneticky změněných organismů  GMO  Ve většině členských zemích EU přetrvává ke GM rostlinám (i výrobkům z nich) mnohem opatrnější přístup než třeba v USA, Kanadě a jiných amerických, afrických a asijských zemích

21  http://www.dolceta.eu/ceska-republika/Mod5/Geneticky-modifikovane- potraviny.html http://www.dolceta.eu/ceska-republika/Mod5/Geneticky-modifikovane- potraviny.html  http://www.nazeleno.cz/potraviny/geneticky-modifikovane-potraviny-jaka-jsou- rizika.aspx http://www.nazeleno.cz/potraviny/geneticky-modifikovane-potraviny-jaka-jsou- rizika.aspx  http://referaty-seminarky.cz/populacni-exploze/ http://referaty-seminarky.cz/populacni-exploze/  http://ces.vse.cz/portal/index.php?page=view_chapter&kap=8 http://ces.vse.cz/portal/index.php?page=view_chapter&kap=8  http://helena.xixao.com/afrika-a-hlad/ http://helena.xixao.com/afrika-a-hlad/  http://www.zemepis.net/zeme-usa http://www.zemepis.net/zeme-usa  http://referaty-seminarky.cz/asie---geograficka-charakteristika-asie/ http://referaty-seminarky.cz/asie---geograficka-charakteristika-asie/


Stáhnout ppt "Jiří Brančík 2,L SPŠE Olomouc 2011.  Zemědělská výroba je ve většině evropských zemích vysoce intenzívní a komplexně mechanizovaná.  Z hlediska světového."

Podobné prezentace


Reklamy Google