Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Asie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Asie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."— Transkript prezentace:

1 Asie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2

3 Poloha a rozloha Asie = největší světadíl (44,4 mil. km 2, třetina zemské souše) většina asijského území leží na severní a východní polokouli (malá část i na západní a jižní polokouli) od Afriky odděleno Suezským průplavem a Rudým mořem Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Asie – satelitní snímek Západní Asie – satelitní snímek Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Poloha a rozloha od Ameriky odděleno Beringovým průlivem a Tichým oceánem od Austrálie odděleno hlubokooceánskými příkopy spolu s Evropou tvoří největší kontinent – Eurasie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Beringův průliv – satelitní snímek – Eurasie – politická mapa Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Členitost a povrch pobřeží značně členité mnoho poloostrovů a ostrovů velmi členitý i povrch: a)nejvyšší bod na Zemi (Mount Everest 8 850 m n. m.) b)nejníže položené místo na Zemi (Mrtvé moře - 400 m n. m.) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mount Everest Mrtvé moře Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Členitost a povrch sever: nížiny a vysočiny směrem k jihu se zvedá povrch nejvyšší pohoří světa Himaláj jih: nížiny i pohoří na mnoha místech: činné sopky a častá zemětřesení Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Himaláj – snímek z Mezinárodní vesmírné stanice Himaláj – družicový snímek Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Podnebí Asie zasahuje do všech podnebných pásů polární a subpolární mírný subtropický tropický suchý, tropický střídavě vlhký (monzuny), tropický vlhký vnitrozemí – kontinentální podnebí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Asie – mapa podnebí Západní Asie – mapa podnebí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Vodstvo rozsáhlé bezodtokové oblasti řeky ústící do Severního ledového oceánu (Ob, Jenisej, Lena) řeky ústící do Tichého oceánu (Amur, Huang He, Chang Jiang, Mekong) řeky ústící do Indického oceánu (Indus, Ganga, Brahmaputra) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Chang Jiang Indus Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Vodstvo řeky ústící do Perského zálivu (Eufrat, Tigris) řeky ústící do Aralského jezera (Syrdarja, Amudarja) nejrozlehlejší jezero Asie a světa – Kaspické moře (původně moře – slané) další jezera: Aralské jezero (vysychá) a Mrtvé moře (též slané), Bajkal (nejhlubší jezero světa; sladká voda) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Kaspické moře Jezero Bajkal Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Přírodní krajiny – polární pustiny nejsevernější ostrovy oblast věčného sněhu a ledu medvěd lední, tuleň, mrož Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Medvěd lední Sob polární Přírodní krajiny – tundra nejsevernější pevnina mechy, lišejníky, místy keříky a zakrslé stromy sob polární, liška polární Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Přírodní krajiny – tajga Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Tygr ussurijský Králík divoký Přírodní krajiny – lesostep, step pás severských lesů (Rusko) vlk obecný, liška obecná, jelen, los, medvěd hnědý, tygr ussurijský vnitrozemí Asie (Kazachstán, Mongolsko, část Číny) úrodná půda králík divoký, divoké kozy, ovce, koně Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Přírodní krajiny – poušť a polopoušť Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Velbloud dvouhrbý Slon indický Přírodní krajiny – monzunový les pás východně od Středozemního moře po jižní Mongolsko velbloudi, štíři a hadi poloostrovy Přední a Zadní Indie velká část přeměněna v plantáže slon indický, nosorožec indický, panda velká, gazela Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Přírodní krajiny – tropický deštný les Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Orangutan ostrovy jihovýchodní Asie orangutan, tygr, velké množství hmyzu a plazů Mapa světa – vegetační pásy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Obyvatelstvo v minulosti nejvyspělejší kultury (Mezopotámci, Číňané, Indové, Arabové) světadíl s největším počtem obyvatel na světě (4 mld.) rasy: europoidní, mongoloidní, míšenci mnoho národů a jazyků Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Číňané Arabové Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Obyvatelstvo náboženství: islám, buddhismus, hinduismus, judaismus, křesťanství velkoměsta (chudinské čtvrti) v Asii nejvíc velkoměst na světě Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mešita Buddha Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 Hospodářství – zemědělství rostlinná výroba: rýže, pšenice, sója, bavlník, sezam, podzemnice olejná, len, koření, čajovník, kávovník živočišná výroba: skot, prasata, ovce, velbloudi, osli, drůbež, jak bourec morušový rybolov Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Rýžové pole Plantáže čajovníku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 Hospodářství – průmysl a nerostné suroviny průmysl – všechna odvětví (objemově obrovské – levná pracovní síla) nejvyspělejší státy: Japonsko, Izrael, Čína (pouze východní část), Singapur, Malajsie, Jižní Korea, Taiwan značné nerostné bohatství např. ropa ( Perský záliv, Kaspické moře, jihovýchodní Asie ) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Čína – průmyslový závod Singapur – ekonomické centrum Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Regiony Asie – státy jihozápadní Asie ( Turecko, Sýrie, Jordánsko, Izrael, Palestina, Irák, Írán, Saudská Arábie, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán, Jemen ) Kavkaz ( Arménie, Gruzie, Ázerbajdžán ) jižní Asie ( Indie, Pákistán, Nepál, Bhútán, Bangladéš, Srí Lanka, Maledivy ) jihovýchodní Asie ( Myanmar, Vietnam, Laos, Kambodža, Thajsko, Malajsie, Singapur, Filipíny, Indonésie, Brunej, Východní Timor ) východní Asie ( Čína, Mongolsko, Japonsko, KLDR, Korejská republika ) centrální Asie ( Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán, Afghánistán ) severní Asie – Sibiř ( Rusko ) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 Politická mapa Asie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 Zdroje – použitá literatura SVATOŇOVÁ, Hana. Zeměpis pro 7. ročník Putování po světadílech, 2. díl. 1. vyd. Brno : nakladatelství NOVÁ ŠKOLA, s. r. o., 2008. ISBN 80-7289-096-4. s. 4 – 43. Zdroje – obrázky Mapa světa – Asie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:LocationAsia.png Volně šiřitelné Počítačový model pohledu z vesmíru - Asie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Asia_terrain.jpg Volně šiřitelné Satelitní snímek Asie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Asia_satellite_plane_shaded.jpg Volně šiřitelné Satelitní snímek západní Asie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Western_asia_map.jpg Creative Commons Attribution 2.5 Generic license Satelitní snímek – Beringův průliv http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bering_Strait.jpeg Volně šiřitelné Politická mapa - Eurasie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eurasian_continent.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

21 Zdroje – obrázky Foto – Mount Everest http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Everest_kalapatthar_crop.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Foto – Mrtvé moře http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DeadSeaIsrael.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice – Himaláj http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Himalayas.jpg Volně šiřitelné Družicový snímek – Himaláj http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Himalaya_85.30820E_32.11063N.jpg Volně šiřitelné Mapa podnebí – Asie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Asia_Koppen_Map.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Mapa podnebí – západní Asie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:West-Asia_Koppen_Map.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Foto – Chang Jiang http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yangtze-Ships.JPG GNU Free Documentation License, Version 1.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

22 Zdroje – obrázky Foto – Indus http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Indus_river_from_karakouram_highway.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – Kaspické moře http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TurkmenbashiSea.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – Bajkal http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%A0%D1%8B%D1%82%D1%8B%D0%B9.jpg Creative Commons Attribution 3.0 Unported license Foto – medvěd lední http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ursus_maritinus.jpg Volně šiřitelné Foto – sob polární http://commons.wikimedia.org/wiki/File:20070818-0001-strolling_reindeer.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – tygr ussurijský http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SiberianTiger002.jpg Volně šiřitelné Foto – králík divoký http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oryctolagus_cuniculus_Tasmania_2.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

23 Zdroje – obrázky Foto – velbloud dvouhrbý http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chameau_de_bactriane.JPG GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – slon indický http://commons.wikimedia.org/wiki/File:IndianElephant.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license Foto – orangutan http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kutai_Orangutan_2008.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – Číňané http://commons.wikimedia.org/wiki/File:VIP_Guests_of_City_Art_Square_Opening_Celemony.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Foto – Arabové http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Quran_Reading.JPG Volně šiřitelné Foto – Mešita http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tel_Aviv_Mosque.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – Buddha http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buddha_lantau.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

24 Zdroje – obrázky Foto – rýžové pole http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%E4%B8%9C%E5%8C%97%E5%A4%A7%E9%9B%A8%E8%BF%87%E5%90%8E%E7%9A%84%E7 %A8%BB%E7%94%B0.jpg Volně šiřitelné Foto – plantáže čajovníku http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tea_plantation_in_India02.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – průmyslový závod v Číně http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Factory_in_China.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Germany license Foto – Singapur (ekonomické centrum) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Singapore_Panorama_v2.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Politická mapa Asie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Asia_map_pastel_de.png Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Asie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."

Podobné prezentace


Reklamy Google