Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název materiálu: PASCALŮV ZÁKON – výklad učiva. Název dle číselného rozsahu: VY_32_INOVACE_216. Autor materiálu: Mgr. Bronislav Budík. Zařazení materiálu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název materiálu: PASCALŮV ZÁKON – výklad učiva. Název dle číselného rozsahu: VY_32_INOVACE_216. Autor materiálu: Mgr. Bronislav Budík. Zařazení materiálu:"— Transkript prezentace:

1 Název materiálu: PASCALŮV ZÁKON – výklad učiva. Název dle číselného rozsahu: VY_32_INOVACE_216. Autor materiálu: Mgr. Bronislav Budík. Zařazení materiálu: o Vzdělávací oblast : Člověk a příroda. o Vzdělávací obor : Fyzika. o Tematický okruh: Síla – (tlaková síla/Pascalův zákon). o Ročník: 7. Metodické pokyny:Jsou uvedeny na jednotlivých listech, u každého cvičení. Datum vytvoření:15.1.2013 VY_32_INOVACE_216

2 BLAISE PASCAL 1.polovina 17. století. Francouz matematik, fyzik, filosof zkonstruoval první počítací stroj pojmenována jednotka tlaku hydraulický princip, který popsal je základem mnoha hydraulických zařízení http://cs.wikipedia.org/wiki/Blaise_Pascal

3 PASCALŮV ZÁKON Jestliže na kapalinu působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu. Závěry plynoucí z Pascalova zákona platí také pro plyny. Hustíme–li např. pneumatiku jízdního kola, její stěny se napínají ve všech místech stejně, i když tlaková síla vstupujícího vzduchu působí v jednom směru. Manometr tlakové nádoby ukazuje stejný tlak nezávisle na tom, na kterou stěnu nádoby je namontován.

4 PASCALŮV ZÁKON Působení tlakové síly v tekutinách se využívá v hydraulických a pneumatických zařízeních. Základní částí hydraulického zařízení jsou dvě válcové nádoby nestejného obsahu, spojené u dna trubicí. V nádobách je uzavřena pod pohyblivými písty kapalina. U hydraulických zařízení využíváme základní vlastnost kapalin – skoro nestlačitelnost. příklady: hydraulické brzdy u dopravních prostředků, zemní stroje – bagr, grejdr, nákladní auta..., hydraulické nůžky, hydraulické zvedáky. Hydrauliku používá i řada živočichů, např. mořské ježovky, hvězdice, sumýši lilijci apod.

5

6 HYDRAULIKA

7 Působíme–li na píst v užším válci o průřezu S1 tlakovou silou F1, přenáší se tato síla do kapaliny, v níž vyvolá tlak p1, který je ve všech místech kapaliny uzavřené v hydraulickém zařízení stejný. Můžeme tedy při působení velmi malou silou na jeden píst vyvolat značnou sílu na druhém pístu, ovšem práce zůstává stejná. Dráha malého pístu je tolikrát větší, kolikrát větší je síla vyvolaná pístem s větším plošným obsahem. potom

8 Jak velkou silou zvedneme těleso o hmotnosti 2tuny na hydraulickém zařízení? Obsah malého pístu je 4cm 2 obsah velkého pístu je 100 krát větší. m = 2t = 2000kg. S 1 = 4cm 2 =0,0004m 2 S 2 = 400cm 2 =0,04m 2 g = 10N/kg F g =?N, F 1 =?N, p = ?Pa F g = m.g = 2000kg. 10N/kg = 20 000N p = F g /S 2 = 20000N : 0,04m 2 = 500 000Pa F 1 = p.S 1 = 500 000Pa. 0,0004m 2 = 200N Těleso zvedneme silou 200N, neboli 20kg závažím. Výpočty tlakové síly.


Stáhnout ppt "Název materiálu: PASCALŮV ZÁKON – výklad učiva. Název dle číselného rozsahu: VY_32_INOVACE_216. Autor materiálu: Mgr. Bronislav Budík. Zařazení materiálu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google