Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ALOKACE NÁKLADŮ. Alokace nákladů = činnost přiřazování nákladů příslušnému objektu, který je předmětem našeho řízení Alokace nákladů = činnost přiřazování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ALOKACE NÁKLADŮ. Alokace nákladů = činnost přiřazování nákladů příslušnému objektu, který je předmětem našeho řízení Alokace nákladů = činnost přiřazování."— Transkript prezentace:

1 ALOKACE NÁKLADŮ

2 Alokace nákladů = činnost přiřazování nákladů příslušnému objektu, který je předmětem našeho řízení Alokace nákladů = činnost přiřazování nákladů příslušnému objektu, který je předmětem našeho řízení Objektem nemusí být pouze podnikový výkon, ale i útvar nebo jakékoli manažerské rozhodnutí. Objektem nemusí být pouze podnikový výkon, ale i útvar nebo jakékoli manažerské rozhodnutí.

3 ALOKACE NÁKLADŮ Je třeba se zabývat: cíli alokace cíli alokace principy alokace principy alokace fázemi alokace fázemi alokace

4 CÍLE ALOKACE Nejobecnější cíl = poskytnout informace o nákladech, které jsou pro určité rozhodnutí relevantní Nejobecnější cíl = poskytnout informace o nákladech, které jsou pro určité rozhodnutí relevantní Každý způsob alokace musí respektovat nejen vztah nákladu k objektu, ale zejména rozhodovací úlohu. Každý způsob alokace musí respektovat nejen vztah nákladu k objektu, ale zejména rozhodovací úlohu.

5 ROZHODOVACÍ ÚLOHY Úlohy o způsobu využití ekonomických zdrojů na vytvořené kapacitě Úlohy o způsobu využití ekonomických zdrojů na vytvořené kapacitě Úlohy, vycházející z propočtu nákladů vynaložených v souvislosti s výkony Úlohy, vycházející z propočtu nákladů vynaložených v souvislosti s výkony Informace pro cenová rozhodování Informace pro cenová rozhodování Úlohy, jejichž cílem je zainteresovat manažery a zaměstnance na jednání ku prospěchu podniku a pro dosažení podnikových cílů Úlohy, jejichž cílem je zainteresovat manažery a zaměstnance na jednání ku prospěchu podniku a pro dosažení podnikových cílů Tzv. reprodukční úlohy Tzv. reprodukční úlohy Úlohy o vázanosti ekonomických zdrojů v produktech podnikové činnosti Úlohy o vázanosti ekonomických zdrojů v produktech podnikové činnosti

6 PRINCIPY ALOKACE Princip příčinnosti Princip příčinnosti Princip únosnosti Princip únosnosti Princip průměrování Princip průměrování Jednotlivé nákladové položky je nutné přiřazovat podle stejnorodého principu, který musí být znám uživateli.

7 ALOKAČNÍ FÁZE = dílčí část celkového procesu přiřazování nákladů objektům (finálním výkonům), jejímž cílem je vyjádřit míru příčinné souvislosti mezi nákladem a objektem alokace

8 ALOKAČNÍ FÁZE Nejprve je třeba přiřadit přímé náklady takovému objektu alokace, který příčinně vyvolal jejich vznik. Nejprve je třeba přiřadit přímé náklady takovému objektu alokace, který příčinně vyvolal jejich vznik. Poté probíhá fáze „přetřídění“ nákladů z jednoho objektu na druhý, kdy je třeba vyjádřit vztah mezi dílčími objekty alokace a objektem, který vyvolal jejich vznik. Poté probíhá fáze „přetřídění“ nákladů z jednoho objektu na druhý, kdy je třeba vyjádřit vztah mezi dílčími objekty alokace a objektem, který vyvolal jejich vznik. V poslední fázi je potom třeba co nejpřesněji vyjádřit podíl nepřímých nákladů připadajících na jednotlivý výkon. V poslední fázi je potom třeba co nejpřesněji vyjádřit podíl nepřímých nákladů připadajících na jednotlivý výkon.

9 ROZVRHOVÁ ZÁKLADNA Výše nepřímých nákladů přiřazená kalkulační jednici je nejvýrazněji ovlivněna volbou rozvrhové základny. Výše nepřímých nákladů přiřazená kalkulační jednici je nejvýrazněji ovlivněna volbou rozvrhové základny. Ta představuje spojovací můstek, který umožňuje překlenout zprostředkovaný vztah nepřímých nákladů k jednici výkonu. Ta představuje spojovací můstek, který umožňuje překlenout zprostředkovaný vztah nepřímých nákladů k jednici výkonu. Rozvrhová základna by měla být ve vztahu příčinné souvislosti jak k rozvrhovaným nákladům, tak i k objektu alokace. Rozvrhová základna by měla být ve vztahu příčinné souvislosti jak k rozvrhovaným nákladům, tak i k objektu alokace.

10 ROZVRHOVÁ ZÁKLADNA Kalkulační vyrovnání = přesun nákladů mezi jednotlivými druhy výkonů, který vede k získání zkreslených informací. Kalkulační vyrovnání = přesun nákladů mezi jednotlivými druhy výkonů, který vede k získání zkreslených informací.


Stáhnout ppt "ALOKACE NÁKLADŮ. Alokace nákladů = činnost přiřazování nákladů příslušnému objektu, který je předmětem našeho řízení Alokace nákladů = činnost přiřazování."

Podobné prezentace


Reklamy Google