Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické."— Transkript prezentace:

1 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV. Téma: Regiony ČR Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_125 Datum: Anotace: Máchův kraj jako turistický region – specifika, kulturní památky, využitelnost z hlediska turistického ruchu Obor: M/02 Cestovní ruch

2 MÁCHŮV KRAJ

3 Máchův kraj je rozsáhlé území, nacházející se v jižní části Libereckého kraje a na severu Středočeského kraje. Území navazuje na region Kokořínska, s nímž nese některé podobné rysy. Pojmenování regionu po básníku Máchovi se datuje od 19. století. Hranice regionu lze vymezit městy Český Dub, Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav, Úštěk a Osečná. Přirozeným centrem regionu jsou Doksy s Máchovým jezerem a dominantou hradu Bezdězu. Značná část regionu je velmi řídce osídlená a z hlediska turistiky málo využívaná – bývalé vojenské pásmo Ralsko a území s pozůstatky těžby uranu.

4 Máchovo jezero Velký rybník byl založen roku 1366 Karlem IV. Jedná se o jeden z největších rybníků v Čechách. Počátky rekreačního využití sahají do 19. stol. Hlavními turistickými centry jsou Doksy a Staré Splavy. V létě je na rybníku lodní doprava – okružní jízdy.

5 Památník K. H. Máchy v Doksech Hotel Port - Doksy

6 Bezděz Královský hrad Bezděz je dominantou kraje Jeden z nejlépe dochovaných gotických hradů Na hradě byl vězněn mladý král Václav II. V období baroka sloužil jako klášter.

7 Bělá pod Bezdězem Historické město s nově zrekonstruovaným náměstím. Renesanční zámek s arkádami. V zámku sídlí muzeum a nově je zpřístupněna veřejnosti i expozice a muzeum archeologie ve sklepení.

8 Starý Berštejn Novozámecká průrva

9 Holanské rybníky Soustava 23 rybníků na Českolipsku – rybníky se využívají k rekreaci a k chovu ryb. Holany – v pozadí hora Vlhošť

10 Zákupy Zámek s unikátní italskou barokní zahradou. Sídlo vévody Orlíka Zákupského – syna Napoleona Bonaparte V 19. stol. zde po abdikaci žil císař Ferdinand Dobrotivý.

11 Ralsko Hora se stejnojmenným hradem se vypíná nad Mimoní. V okolí pozůstatky těžby uranu. Bývalé vojenské pásmo – silná posádka sovětské armády.

12 Ruské stopy na Ralsku

13 Pusté kostely – Pozůstatky těžby pískovce Průrva Ploučnice

14 Hamr na Jezeře Rekreační oblast severně od Ralska. Rybníky s kempy a hotely.

15 Obora Židlov Druhá největší obora v Čechách. Plocha bývalého vojenského pásma Ralsko. Lovecká turistika. Pokusně vysazeno stádu zubrů evropských. Obora je přístupná.

16 ZDROJE: bezdezem-zve-na-prohlidku-svych-pamatek.html _n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD_z%C3%A1mku.jpg sovetech-149-/domaci.aspx?c=A100406_ _domaci_jw hamr-na-jezere/


Stáhnout ppt "Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické."

Podobné prezentace


Reklamy Google