Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rusko Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rusko Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Rusko Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Historie Vznik Ruska Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Most mezi Evropou a Asií
Na území Ruska se už od pradávna setkávaly velmi různorodé kultury. První obyvatelé se usídlili v povodí řeky Don okolo roku př. n. l. Před Slovany toto území obývali Skythové, Hunové, Avaři, Chazaři a další. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Počátky Ruska Datujeme do roku 862, kdy byl založen Novgorod.
V roce 882 dobyl kníže Oleg z rodu Rurikovců Kyjev a založil Kyjevskou Rus. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Východokřesťanská pravoslavná církev
Pravoslavný kříž Uspenský chrám v Kremlu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Počátky křesťanství Svatý Ondřej Vladimír I.
Podle legendy se svatý Ondřej plavil proti proudu řeky Dněpr do Kyjeva a přinesl křesťanství do celé Rusi. Tento kníže přijal roku 988 křest, odklonil se od pohanských bohů a umožnil šířit křesťanství ve své zemi. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Vliv odlišných kultur na Rusko
V 13. století byla Rus ovládnuta mongolskými hordami v čele s Batu – chanem, toho později vystřídali muslimští Tataři. Vpád Švédů a Německých rytířů zastavil až Alexander Něvský Ikona Alexandra Něvského Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Na obrázcích vidíme dobový oděv z Jižní Osetie.
Sunnitský islám Vedle pravoslavného křesťanského vyznání se obyvatelé na územích dříve okupovaných muslimy přikláněli ve značné míře k islámu. Na obrázcích vidíme dobový oděv z Jižní Osetie. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Carské Rusko Roku 1547 se Ivan IV. Vasiljevič zvaný Hrozný nechal korunovat carem a nastolil vládu tzv. samoděržaví. Po vymření dynastie Rurikovců byl zvolen r hlavou státu Michail I. Romanov, jehož rod vládl Rusku až do r Jedním z nejznámějších Romanovců byl car Petr Veliký. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Petr Veliký Tento panovník proslul nejen svými pokrokovými reformami a modernizací státu, ale i vojenskými schopnostmi. Založil město Petrohrad, které se stalo v jeho době hlavním městem země. Roku 1721 přijal titul imperátora a stát změnil název na Ruské impérium. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Opozice proti carovi Již v roce 1825 došlo k povstání Děkabristů.
Později sílila hnutí dělníků, intelektuálů a příslušníků neruských národů. Po porážce první revoluce v roce 1905 byl zřízen parlament (duma). Během první světové války došlo k Velké říjnové revoluci. Rusko se ocitlo v občanské válce. Moc uchopili komunisté v čele s Vladimírem Iljičem Leninem. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Křižník Aurora, jehož výstřelem začala říjnová revoluce.
Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Komunisté Odpůrci komunistů se bouřili, ale nedokázali se sjednotit.
V lednu 1918 byla vyhlášena Ruská sovětská federativní socialistická republika. Odpůrci komunistů se bouřili, ale nedokázali se sjednotit. Komunismus se zde udržel až do roku 1989. Člověk, který umožnil Sovětskému svazu socialistických republik nastoupit demokratickou cestu se jmenoval Michail Gorbačov. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Současnost V roce 2008 převzal úřad prezidenta Dmitrij Medvěděv.
Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Obyvatelé Ruska Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 Složení obyvatelstva v Rusku
Rusové 79 % Tataři % Ukrajinci 2 % Baškirové 1 % ( ) Čuvaši % Čečenové 0,94 % Arméni ,78 % Mordvinci 0,58 % Avarové ,56 % Bělorusové 0,56 % Ostatní % Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 Ke každodennímu nošení byl sarfán kombinovaný s prostou zástěrou.
Rusové Tradiční ruský kroj je nazýván sarfán, který se nosí spolu s bavlněnými halenami. Ke každodennímu nošení byl sarfán kombinovaný s prostou zástěrou. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Tataři Slovo Tatar je odvozeno od mongolského kmene
Ta- ta, který obýval oblasti v poušti Gobi. Kazaňští Tataři jsou významným etnikem smíšeným s původním ugrofinským obyvatelstvem a tatarskými hordami. Jejich jazyk se stal základem pro tatarštinu. Sibiřští a Krymští Tataři jsou další podskupinou tohoto etnika. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 Ukrajinci Patří k východoslovanské větvi.
Ovládají ukrajinštinu i ruštinu. V Česku žilo v roce Ukrajinců. Na obrázku vidíme chlapce hrajícího na tradiční nástroj banduru. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 Baškirové Tento turkický národ žije převážně kolem Uralu.
Hovoří baškirtinou, ale ovládají i ruštinu a tatarštinu. Vyznávají sunnitský islám. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

21 Čuvaši Čuvašsko je autonomní republikou v rámci Ruské federace.
Hlavním městem je Čeboksary ležící na břehu Volhy. Původní bulharské kmeny se smísily s ugrofinským obyvatelstvem v čuvašský národ. Jejich jazyk patří mezi turkické. Většina obyvatelstva jsou pravoslavní křesťané. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

22 Čečenové Žijí převážně v Čečenské republice, která patří k Ruské federaci. Hovoří čečenštinou, jež je příbuzná k inguštině. Ovládají také ruštinu. Od 16. století vyznávají sunitský islám. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

23 Arméni Jsou národem, který jako první přijal křesťanství a dodnes se hlásí k apoštolské církvi. Bohužel tento národ obývající od pradávná Arménskou vysočinu žije z velké části v diaspoře v Rusku, Francii a dalších zemích mimo jiné i v Česku. K odchodu ze země se odhodlali po turecké genocidě během první světové války. Biblický vrch Ararat v Turecku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

24 Mordvinci Jazyk Mordvinců patří mezi ugrofinskou větev. Od padesátých let minulého století se pomalu tento jazyk vytrácí a je nahrazován ruštinou. V roce 2003 byl počet tohoto etnika na hranici jednoho milionu. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

25 Avarové Kavkazští Avarové obývají území Dagestánské republiky v jižním Rusku. Hovoří plynulou avarštinou i ruštinou. Vyznávají sunitský islám. Žijí v Rusku, Azerbajdžánu a Turecku. Na obrázku je avarská svastika. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

26 Bělorusové Tato ruská menšina čítá necelý milion obyvatel.
Patří k slovanské větvi. Název pochází od územního pojmenování Bílá Rus, což bylo Litevské knížectví mezi horním Dněprem a Dvinou. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

27 Ostatní menšiny Marijci Komi Sámové a další
Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

28 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

29 Zdroje Znak Ruska Volně šiřitelné Mapka Ruska Uspenský chrám v Kremlu Pravoslavný kříž Ikona Alexandra Něvského Osetinci – muž, dívka Volně šiřitelné (fotografie umístěné na této stránce jsou více než 70let staré) Petr Veliký

30 GNU Free Documentation License, Version 1.2 Lenin a Stalin
Zdroje Křižník Aurora GNU Free Documentation License, Version 1.2 Lenin a Stalin Volně šiřitelné Medvěděv a Putin Sarfán Tataři Ukrajinec Vlastní tvorba autora Baškir

31 Zdroje Čuvaška Vlastní tvorba autora Čečenové Ararat Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Mordvinec Avarská svastika Běloruska Marijky GNU Free Documentation License, Version 1.2 Komi Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

32 Zdroje Sámové GNU Free Documentation License, Version 1.2 Ruská vlajka Volně šiřitelné


Stáhnout ppt "Rusko Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google