Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Narozen 24.12 1818 Zemřel 11.10 1889 Anglický fyzik.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Narozen 24.12 1818 Zemřel 11.10 1889 Anglický fyzik."— Transkript prezentace:

1 Narozen 24.12 1818 Zemřel 11.10 1889 Anglický fyzik

2 ŽIVOT a DÍLO -Narodil se na štědrý večer roku 1818 v anglickém Salfordu poblíž Manchesteru do rodiny pivovarníka Benjamina Joula. - James nebyl posílán do normální školy, ale byl vyučován domácími učiteli doma. V mládí trpěl chorobou páteře což částečně ovlivnilo jeho uzavřenou povahu. - Do necelých patnácti let se učil na sládka. Otec ho poté poslal studovat na universitu do Manchesteru, kde mladý James pobyl pouze dva roky. - V šestnácti letech začal studovat u významného britského fyzika a chemika Johna Daltona. Zde se učil základům fyziky, chemie, matematiky a geometrie. Osvojil si dobré technické znalosti. - Po návratu domů, mu otec zřídil v pivovaru soukromou laboratoř. - Jeho snem bylo nahradit parní stroje elektrickými motory. - Jeho první výzkum se soustředil na zlepšení efektivity elektrických motorů. - Po zjištění, že dokonalý elektromotor podle svých představ nesestrojí, začal se zabývat měřením práce a tepla vyrobeného elektřinou. - Zaměřil se na přeměnu elektrické energie v teplo.

3 Jouleův zákon Množství tepla vyvinutého za sekundu ve vodiči, kterým protéká elektrický proud, je přímo úměrné čtverci proudu a elektrického odporu vodiče. Poprvé byl zákon zveřejněn v prosinci roku 1840. Zákon o zachování energie Teplo je forma energie, která nikam nemizí pouze přechází do jiných podob. Energie je uchována během práce. Jedná se o jeden ze základních fyzikálních zákonů, který dal vznik nové vědní disciplíně zvané termodynamika. Jeho experimenty dokázaly, že teplo je produkováno pohybem.

4 OBJEVY V roce 1846 objevil Joule zajímavý jev, zvaný MAGNETOSTRIKCE. Jedná se o jev ke kterému dochází při zmagnetizování železné tyče. Daná tyč po zmagnetizování trochu změní svoji délku. Dnes se tento jev využívá ve spojení s ultrazvukovými vlnami. James Prescott Joule nebyl jen obyčejný badatel, ale byl také vynálezcem. Mezi jeho vynálezy patří SVAŘOVÁNÍ ELEKTRICKÝM OBLOUKEM nebo VÝTLAKOVÁ PUMPA. Základní jednotka - 1 joul pro měření práce a energie nese jeho jméno. V joulech dnes měříme nejen teplo a mechanickou práci, ale i výživovou hodnotu potravin.

5 OBLOUKOVÉ SVAŘOVÁNÍ

6 V roce 1850 byl Joule zvolen do Královské společnosti. V letech 1872 až 1887 zastával funkci prezidenta Britské asociace pro pokrok ve vědě. Nikdy se nestal profesorem a po celý život zůstal pivovarníkem. Historie ho právem řadí mezi nejslavnější vědce-samouky. Své výzkumy hradil z vlastních finančních zdrojů. Roku 1875 mu však peníze došly a v tomtéž roce se přidaly i vážné zdravotní komplikace. 11. Října 1889 James Prescott Joule zemřel. Kozelka Jakub ZDROJ : Wikipedie, Fyzikální web, různé blogy


Stáhnout ppt "Narozen 24.12 1818 Zemřel 11.10 1889 Anglický fyzik."

Podobné prezentace


Reklamy Google