Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Karbonylové sloučeniny Aldehydy a ketony Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Karbonylové sloučeniny Aldehydy a ketony Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním."— Transkript prezentace:

1 Karbonylové sloučeniny Aldehydy a ketony Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Karbonylové sloučeniny jsou sloučeniny, které obsahují karbonylovou skupinu: Karbonylové sloučeniny jsou sloučeniny, které obsahují karbonylovou skupinu: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Aldehydy Aldehydy jsou karbonylové sloučeniny Aldehydy jsou karbonylové sloučeniny obsahující aldehydovou skupinu: obsahující aldehydovou skupinu: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 NÁZVOSLOVÍ NÁZVOSLOVÍ Názvy aldehydů se tvoří pomocí přípony -al, která se přidá k názvu základního uhlovodíku. Názvy aldehydů se tvoří pomocí přípony -al, která se přidá k názvu základního uhlovodíku. Příklad : HCHO 1. Název základního uhlovodíku je methan. 1. Název základního uhlovodíku je methan. 2. Připojíme k názvu uhlovodíku příponu -al. 3. methan + -al = methanal (triviální název je formaldehyd) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Příklady : Název Strukturní vzorec Racionální vzorec Molekulový vzorec methanal (formaldehyd) ethanal (acetaldehyd) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Methanal (formaldehyd) - štiplavě páchnoucí jedovatý plyn - dobře rozpustný ve vodě - jeho 40% vodný roztok = formalín (4% dezinfekční látka, konzervační prostředek biologic. preparátů) - surovina na výrobu plastů, přípravků proti plísním a výbušniny hexogenu - toxická, žíravá a karcinogenní látka 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Ethanal (acetaldehyd) - -těkavá kapalina se štiplavým zápachem - -extremně hořlavý, zdravý škodlivý!!! - -v lidských játrech probíhá oxidace ethanolu přes jedovatý ethanal – poškozuje játra!!! - -surovina pro výrobu kys.octové, barviv, léčiv, plastů, kaučuku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Ketony Ketony jsou karbonylové sloučeniny, které obsahují ketonovou skupinu Ketony jsou karbonylové sloučeniny, které obsahují ketonovou skupinu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 NÁZVOSLOVÍ NÁZVOSLOVÍ Názvy ketonů jsou jednak triviální, jednak systematické, které se tvoří příponou -on. Ta se přidává k názvu uhlovodíku. Názvy ketonů jsou jednak triviální, jednak systematické, které se tvoří příponou -on. Ta se přidává k názvu uhlovodíku. Příklad : 1. Název základního uhlovodíku je propan. 2. Připojíme k názvu uhlovodíku příponu -on. 3. propan + -on = propanon 1. Název základního uhlovodíku je propan. 2. Připojíme k názvu uhlovodíku příponu -on. 3. propan + -on = propanon 2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Název Strukturní vzorec Racionální vzorec Molekulový vzorec aceton nebo je uhlovodíkový zbytek methanu, nebo je uhlovodíkový zbytek methanu, který se nazývá methyl. Methyly jsou tam dva, takže je to dimethyl + keton = dimethylketon (triviální název - aceton) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Propanon (aceton): - těkavá, hořlavá kapalina s charakteristickým zápachem - dráždí oči a dýchací cesty, působí narkoticky, odmašťuje pokožku - používá se jako rozpouštědlo barev, laků (ředidlo), odlakovač, výroba plastů (plexisklo) - zápach acetonu v moči upozorňuje na onemocnění cukrovkou! 3 4 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 - dobře větraný prostor - v okolí nesmí být otevřený oheň ani žhavá tělesa – zákaz kouření!!! Při práci s acetonem!!! 6 7 5 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Nepatrné množství formaldehydu se tvoří i v těle člověka při rozkladu umělého sladidla aspartamu, obsaženého v tzv. light nápojích či jogurtech. 8 9 10 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Použité obrázky: Obr.č.1 - vlastní archiv autora Obr.č.2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone-3D-vdW.png Obr.č.2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone-3D-vdW.png – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone-3D-vdW.png Obr.č.3 - vlastní archiv autora Obr.č.4 - vlastní archiv autora Obr.č.5 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone-structural.png Obr.č.5 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone-structural.png – volně šiřitelné http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone-structural.png Obr.č.6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetona.jpg Obr.č.6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetona.jpg – volně šiřitelné http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetona.jpg Obr.č.7 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone1.jpg Obr.č.7 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone1.jpg – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acetone1.jpg Obr.č.8 - vlastní archiv autora Obr.č.9 - vlastní archiv autora Obr.č.10 - vlastní archiv autora Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Karbonylové sloučeniny Aldehydy a ketony Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním."

Podobné prezentace


Reklamy Google