Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obrana při útoku ZVÍŘETE (Nouzové přežití) Ing. Ondřej Zavila, Ph.D. VŠB – TU Ostrava, FBI.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obrana při útoku ZVÍŘETE (Nouzové přežití) Ing. Ondřej Zavila, Ph.D. VŠB – TU Ostrava, FBI."— Transkript prezentace:

1 Obrana při útoku ZVÍŘETE (Nouzové přežití) Ing. Ondřej Zavila, Ph.D. VŠB – TU Ostrava, FBI

2 2 1Medvěd -Savec z řádu šelem; -Většinou je masožravec, i když má i rostlinnou stravu (jediný čistý masožravec je medvěd lední, protože žije v oblastech, kde vegetace není); -Potrava:maso, ryby, hmyz a rostlinná strava (kořínky, bobule, atd.); -Ze známějších druhů lze jmenovat: Medvěd baribal Medvěd hnědý Medvěd lední Medvěd ušatý Medvěd pyskatý Medvěd malajský Medvěd hnědýMedvěd ledníMedvěd ušatýMedvěd malajský Medvěd pyskatýMedvěd baribal

3 3 1Medvěd OBRANA!!! Jak se vyhnout MEDVĚDOVI: -Chodit jen po vyznačených trasách! -Upozorňovat na svou přítomnost (mluvit, tleskat, zpívat, atd.)! -Chodit ve skupinách! -Nikdy nechodit v noci oblastmi s výskytem medvědů, a už vůbec ne sám (medvědi jsou aktivní především v noci)! -Schraňovat veškerou potravu tak, aby ji medvěd nemohl ucítit (vše zabalit, nic nenechávat ve stanu)! Když narazíte na MEDVĚDA: -Nedívejte se medvědovi do očí (chápe to jako výzvu k boji)! -Nekřičte a neutíkejte (medvěd bude vždy rychlejší)! -Nikdy se nepřibližujte k medvíďatům (jejich matka je bude bránit a zaútočí)! -Pokud můžete zůstaňte stát na místě a neutíkejte! -Nelezte na stromy ani neskákejte do vody (medvěd umí lézt i plavat)! Co dělat, když na mne MEDVĚD zaútočí: Pasivní obrana: -Padněte na zem a stočte se do klubíčka s rukama za krkem (pokud máte batoh, nechte si jej na zádech) → předstírejte, že jste mrtví; -Když odejde, chvíli ještě počkejte a pak rychle opusťte prostor; Aktivní obrana: -V případě útoku v noci ve stanu se braňte vším, co máte po ruce -Miřte útok na čenich a oči, vytvářejte hluk; -Velmi účinné je též použití silně dráždivého plynu nebo prášku ve spreji (cílem útoku jsou sliznice – oči, nos, tlama)!!!

4 4 1Medvěd

5 5 2Had -Řadí se mezi plazy (vyznačují se dlouhým tělem bez končetin); -Mohou se pohybovat několika způsoby, a to podle druhu: a)lineárním pohybem vpřed (větší a těžší hadi); b)pohyb vlněním; c)harmonikový pohyb (u hrabavých hadů); d)klouzání vzduchem (u hadů žijících v korunách stromů); -Podle způsobu zabíjení kořisti se dělí na: 1)Hady škrtiče (např. anakonda); ANAKONDA: -Není jedovatý had; -Zabíjí tak, že se zakousne do kořisti, stiskne ji svými ostrými, dozadu zakřivenými zuby, a pak se obtočí kolem hrudníku kořisti; -S každým vydechnutím kořisti zesiluje sevření, až se kořist nakonec zadusí; -Pak had kořist spolkne hlavou napřed. 2)Hady jedovaté (např. kobry, chřestýši, zmije); -Hadi, kteří k usmrcení své kořisti používají jed (směs jedovatých látek a enzymů, které mimo jiné rozpouštějí tělesné tkáně oběti → had neumí kousat, proto si potravu musí takto „předpřipravit“); -Každý had si vytváří svou vlastní variantu jedu; -Had jed netvoří nijak snadno, proto je používá pouze v případech, kdy k tomu má opravdu dobrý důvod (nemusí při kousnutí vždy jed použít) → používají jej jen v případě, kdy cíl považují za kořist nebo při ohrožení života;

6 6 2Had -Jedy lze rozdělit podle na dvě základní varianty: nervový jed a jed napadající krev. NERVOVÝ JED: -Brání přenosu elektrických signálů od nervů do svalů; -Mezi jednotlivými na sebe navazujícími nervy, a mezi nervy a svaly se nacházejí malé mezírky, které vyplňují tzv. neurotransmittery (chemikálie, které vylučují konce nervů); -Tyto neurotransmittery umožňují přechod elektrického impulzu přes tuto mezírku; -Nervový jed se chová jakoby byl neurotransmitterem s tím rozdílem, že nepřenáší elektrické impulsy; -Po přerušení přenosu elektrických impulsů začnou svaly pracovat nepravidelně, ochabnou a nakonec zcela ochrnou; -Oběť sebou škube, kolabuje a ztrácí schopnost mluvit; -Za pár hodin ochrnou též plicní a srdeční svaly (plíce přestanou zajišťovat dýchání a srdce přestane pumpovat krev do těla → následuje smrt). JED NAPADAJÍCÍ KREV: -Tento jed oslabuje stěny cév a umožňuje krvinkám a krevní plazmě, aby pronikaly do okolních tkání; -Vstupuje do procesu srážení krve, přičemž se tváří jako jedna z klíčových surovin vstupující do ranné fáze tohoto procesu, ale ve skutečnosti je mnohem slabší než-li tato originální surovina; -Vytvořené krevní sraženiny jsou příliš slabé na zacelení vzniklých poškození cév a krev se dostává všude, kam nemá (zaplňuje plíce a opouští srdce – nastává smrt následkem rozsáhlých vnitřních krvácení). -Oba typy jedu účinkují rychle a jsou smrtící, protože využívají nejslabší místa těla (narušují chemické reakce, které jsou klíčové pro dynamiku dýchaní, srdeční činnost a srážení krve).

7 7 2Had -Jed nemusí být vpraven do těla kořisti pouze při kousnutí, zcela jiný princi používají například PLIVAJÍCÍ KOBRY (Kobra černokrká, Kobra obojková, atd.): -dovedou stlačit své jedové žlázy tak, že „plivnou“ do požadovaného směru jed do vzdálenosti 2 – 3 m (přesnost zásahu se odvíjí od vzdálenosti – na 60 cm je přesnost téměř 100%); -míří na odlesk očí kořisti; -u člověka způsobuje jed silné pálení očních sliznic a následnou dočasnou nebo i trvalou slepotu; -v případě kontaktu s jedem je potřeba si oči okamžitě vypláchnout vodou; -mohou stejně dobře i kousnout (není to v jejich případě tak efektivní, ale na usmrcení člověka to bohatě stačí). --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Jedovatí hadi v ČR: ZMIJE OBECNÁ: -Jediný jedovatý had na území ČR; -Jed je vysoce účinný, avšak zmije ho má málo (smrtelná dávka pro „průměrného“ člověka je okolo 15 mg jedu, zmije obecná jej má okolo 10 mg); -Není tedy životu nebezpečná kromě případů, kdy se jedná o děti, staré lidi, nemocné lidi nebo alergické jedince; -Přesto se doporučuje v případě uštknutí vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc.

8 8 2Had OBRANA!!! Jak se chránit proti HADOVI: -Nosit dlouhé kalhoty, silné ponožky a vyšší boty; -Držet se vyznačených cest; -Nikdy nezvedat kameny nebo klády holýma rukama; -Nikdy nelézt na stromy s hustými listy; -Neplavat v rozbahněných řekách. Když narazíte na HADA: -Zůstat stát v klidu; -Nepokoušet se hada zahnat nebo zabít (považuje to za útok a sám zaútočí); -Pomalu couvat pryč. Co dělat, když HAD uštkne člověka: -Uklidnit poraněného člověka (snížit tepovou frekvenci – zpomalit šíření jedu v těle); -Nevysávat jed z rány (je to neúčinné); * -Obvázat oblast nad ranou širokým škrtidlem (zpomalit šíření jedu směrem k srdci); -Vyhledat lékařskou pomoc!!! *Polknutí hadího jedu vysátého z rány by člověku neublížilo, protože žaludeční enzymy by měly rozložit jakýkoliv jed bez následků. Jed účinkuje pouze, pokud se dostane do přímého kontaktu s krví.

9 9 3Žralok -Ryba žijící ve: I)slaných vodách (moře a oceány – většina druhů žraloků); II)brakických vodách (koncentrace soli je něco mezi mořskou a sladkou vodou – obsahuje 0,5 – 30 [g] soli na 1 [l] vody, např. Baltské moře); III)sladkých vodách (sladkovodní jezera – několik málo adaptovaných druhů žraloků); -Jsou 2-krát starší než dinosauři (obývají Zemi už cca 400 milionů let); -Většina druhů žraloků jsou masožravci (s výjimkou několika druhů, které se živí planktonem); -Potrava masožravých druhů:ryby, mořští ptáci nebo ploutvonožci (tuleň, mrož, lachtan, atd.); -Nejnebezpečnější druhy pro člověka:Žralok bílý Žralok bělavý Žralok modrý Žralok tygří Žralok bílýŽralok bělavýŽralok modrýŽralok tygří

10 10 3Žralok Navigační systémy žraloka: 1)SLUCH: -dosah až několika tisíc metrů; -dovedou zachytit i velmi nízké frekvence (neslyšitelné pro člověka); 2)ČICH: -dosah až několik set metrů; -dovedou cítit pach krve nebo sekretu (cítí kapku krve nebo moči rozpuštěnou ve 100 milionech tun vody); -jejich nozdry fungují nezávisle, tzn. pouhým pootočením hlavy mohou korigovat směr ke zdroji pachu; 3)POSTRANNÍ ČÁRA: -systém jamek a kanálků naplněných tekutinou; -umožňuje detekci vibrací (zejména disharmonických), podílejí se též na udržování rovnováhy;

11 11 3Žralok 4)SMYSLOVÉ DUTINY: -jsou rozmístěny po celém těle (vznikají překrytím dvou zvláštních druhů šupin, pod nimiž je ukryta senzitivní buňka); -reagují na chemické podněty (podobnost s lidským systémem určování chuti); -dosah 100 – 200 [m]; 5)ZRAK: -u většiny druhů dobře uzpůsobený vidění v šeru (v zadní části oka má vrstvu krystalků odrážejících přicházející světlo, čímž se zvyšuje kontrast a zlepšuje vnímání pohybu); 6)LORENZINIHO AMPULE: -multifunkční detektory umístěné pod rypcem žraloka; -detekují změny: teploty, tlaku, vibrací, elektrického pole a slanosti vody.

12 12 3Žralok OBRANA!!! Jak se vyhnout útoku ŽRALOKA: -Snažit se plavat ve skupině (žralok si spíše vybírá osamocenou / snadnou kořist)! -Neplavat po soumraku (většina žraloků je aktivních v noci)! -Nechodit do vody s krvácející rankou nebo se šperky (krev láká žraloky a šperky odrážejí světlo podobně jako šupiny některých ryb, které jsou pro žraloka potravou)! -Neplavat do míst, kde se rybaří (zbytky ryb mohou lákat žraloky)! Když uvidíte ŽRALOKA: -Pokud jste na souši, neskákat do vody! -Pokud jste ve vodě, rychle se z vody dostat! -Plavat spíše stylem „prsa“ – nekřičet, necákat, nekopat (rozruchy přitahují pozornost žraloka)! Co dělat, když na mne ŽRALOK zaútočí: -Pokud se žralok chystá zaútočit (začne rychle plavat v kruzích a přibližovat se), začít dělat hluk (plácat do vody, křičet pod vodou, atd.), popř. plavec ve vodě musí měnit směr pohybu (žralok útočí přímočaře); -Obrana ve skupině: skupina se shlukne co nejblíže k sobě, tváří ven z kruhu a dělá hluk; -Bránit se vším, co je po ruce (pádlo, nůž, tyč, atd.), nebo i holou rukou…! -Údery směřovat především do očí, žáber a nosu!!! -Aktivní obranu opakovat, dokud se žralok nevzdá a nejde si hledat snadnější kořist!!!

13 Děkuji za pozornost…! Ing. Ondřej Zavila, Ph.D. VŠB-TU Ostrava Fakulta bezpečnostního inženýrství (FBI) Katedra požární ochrany (030) Lumírova 13, 700 30 Ostrava, Česká republika e-mail: ondrej.zavila@vsb.czondrej.zavila@vsb.cz Tel.: + 420 597 322 893


Stáhnout ppt "Obrana při útoku ZVÍŘETE (Nouzové přežití) Ing. Ondřej Zavila, Ph.D. VŠB – TU Ostrava, FBI."

Podobné prezentace


Reklamy Google