Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

2 mm Blechy můžou skákat až do vzdálenosti 35 cm a do výšky 20 cm, což představuje více než stonásobek délky jejich těla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "2 mm Blechy můžou skákat až do vzdálenosti 35 cm a do výšky 20 cm, což představuje více než stonásobek délky jejich těla."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5 2 mm Blechy můžou skákat až do vzdálenosti 35 cm a do výšky 20 cm, což představuje více než stonásobek délky jejich těla.

6

7

8 MOR TASEMNICE U PS Ů A KO Č EK TULARÉMIE ALERGICKÉ REAKCE skvrnitý tyfus

9

10 3 mm

11

12

13 Veš je dlouhá 2-4 mm, samička klade denně 3-4 vajíčka. Z vajíček se po prasknutí horního konce líhnou po 5-10 dnech larvy. Nymfy jsou přibližně 1 mm dlouhé, podobné dospělcům, sají krev, nemohou se rozmnožovat. Po asi 20 dnech dospívají. Mimo tělo přežívají vši 24 – 48 hodin. Veš žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade až 150 vajíček.

14 skvrnitý tyfus – veš šatní ko ž ní projevy – zán ě ty, ekzémy

15

16

17 Poté co štěnice nasaje tolik krve, aby zdvojnásobila svou hmotnost, naklade během života cca 50-200 vajíček, která ukládá do skulin ve stěnách, v podlaze, nebo v posteli. Z vajíček se obvykle za 8 dní líhnou nymfy, které dospívají asi za 1-2 měsíce v závislosti na množství potravy. Pětkrát se svlékají a mezi každým svlékáním se musí napít krve. Dospělé štěnice žijí půl roku i rok a vydrží mnoho měsíců bez potravy. Pokud mají zdroj potravy, sají krev obvykle 1x týdně. Žerou v noci, rychle se nasytí a potom opustí svého hostitele a ukryjí se někde nablízku do doby, než zase vyhladoví.

18

19 5 mm

20 infekce odolávající antibiotik ů m ko ž ní projevy – zán ě ty, ekzémy

21

22

23

24

25

26

27

28 pasivn ě lymskou boreliózu pasivn ě lymskou boreliózu n ě které druhy v tropech – malárie, ž lutá zimnice

29 Vnější cizopasníci člověka Vnější cizopasníci člověka – sají krev na povrchu těla, můžou tím přenášet nemoci řád HMYZ: blecha – bez křídel, výborně skáče, larvy nežijí na člověku veš – bez křídel,vajíčka=hnidy,ve vlasech štěnice – ploštice,bez křídel,ve štěrbinách komár – řád dvoukřídlí, krev sají jen ♀ ; ♂ sají rostlinné šťávy, larvy – ve stojaté vodě

30 Závěr: 1.Které vnější cizopasníky člověka znáš? Co je typické pro vnější cizopasníky? Čím se liší vnější a vnitřní cizopasník? 2.Čím se liší a co je naopak společné pro blechu a pro veš? 3.Kterého cizopasníka člověka z řádu dvoukřídlí znáš? Vysvětli, čím se živí. Kde se vyvíjejí jeho larvy? 4.Kterého cizopasníka člověka z řádu ploštice znáš? Jak vypadá, kde žije, čím se živí?


Stáhnout ppt "2 mm Blechy můžou skákat až do vzdálenosti 35 cm a do výšky 20 cm, což představuje více než stonásobek délky jejich těla."

Podobné prezentace


Reklamy Google