Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."— Transkript prezentace:

1 Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU - OP VK Číslo a název klíčové aktivityIII/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT AutorIng. Ladislav Khorel Číslo materiáluVY_32_INOVACE_TEC_2U_KH_14_10 NázevŘezání kyslíkem Druh učebního materiáluPrezentace, *.pdf soubor PředmětTechnologie RočníkDruhý – učebního oboru „Karosář“ Tématický celekZákladní kurz svařování plamenem a řezání kyslíkem Z – G 1 AnotaceMateriál udává základní poznatky z oblasti řezání a drážkování kyslíkem. Metodický pokynMateriál slouží pro výklad nové látky. Časová dotace pro výklad je 45 minut. Klíčová slovaPrincip řezání kyslíkem, podmínky řezatelnosti, plyny pro řezání kyslíkem, zařízení pro řezání kyslíkem, seřízení plamene, řezání pomocí prášků, drážkování kyslíkem. Očekávaný výstupŽák získá základní poznatky z oblasti řezání kyslíkem. Datum vytvoření1.12.2013

2 ŘEZÁNÍ KYSLÍKEM PRINCIP METODY PODMÍNKY ŘEZATELNOSTI PLYNY PRO ŘEZÁNÍ KYSLÍKEM ZAŘÍZENÍ PRO ŘEZÁNÍ KYSLÍKEM SEŘÍZENÍ PLAMENE ŘEZÁNÍ POMOCÍ PRÁŠKŮ DRÁŽKOVÁNÍ KYSLÍKEM

3 PRINCIP ŘEZÁNÍ KYSLÍKEM Princip řezání kyslíkem spočívá v předehřátí řezaného materiálu na zápalnou teplotu a následném přivedení kyslíku pod tlakem. Předehřátá ocel bouřlivě reaguje s přiváděným kyslíkem, kov oxiduje, vzniká reakční teplo, které podporuje proces. Kyslík proudící otvorem řezací hubice spaluje předehřátý kov a svým tlakem vyfukuje zplodiny hoření ze spáry.

4 PODMÍNKY ŘEZATELNOSTI

5 PLYNY PRO ŘEZÁNÍ KYSLÍKEM Nejčastěji ACETYLEN VÝHODY: - Nejvyšší teplota plamene – až 3 200 0 C - Nejvyšší rychlost hoření topného plynu - Nejvyšší výkon plamene - Nejnižší spotřeba kyslíku - Acetylen je lehčí než vzduch - Vysoká kvalita řezu - Nejvyšší řezná rychlost - Vysoká úspora výrobních nákladů - Snadné nastavení plamene Dále: Propan MAPP (stabilizovaný methylacetylen-propadien) – až 2 927 0 C Zemní plyn Butan Vodík Benzín

6 ZAŘÍZENÍ PRO ŘEZÁNÍ KYSLÍKEM RUČNÍ ŘEZACÍ HOŘÁKY -se směšováním plynů pro předehřívací plamen ve špici hořáku -hořáky s injektorovou konstrukcí

7 ZAŘÍZENÍ PRO ŘEZÁNÍ KYSLÍKEM LEHKÉ PŘENOSNÉ KYSLÍKOVÉ ŘEZACÍ STROJE Vyrábí je řada firem. Jsou to jednoduchá účelová zařízení, která umožňují řezat libovolné jednoduché tvary. STABILNÍ PÁLÍCÍ STROJE A SYSTÉMY Většinou jde o univerzální portálové stroje s několika suporty umístěnými na příčníku, na kterém jsou upnuty hořáky. Obsluha je většinou automatizovaná.

8 ZAŘÍZENÍ PRO ŘEZÁNÍ KYSLÍKEM

9 SEŘÍZENÍ PLAMENE POSTUP: Seřídíme neutrální plamen. Otevřeme ventilek řezacího kyslíku – dochází k poklesu kyslíku (v plameni vznikne mlhavý závoj). Snížíme průtok acetylenu a opět seřídíme NEUTRÁLNÍ PLAMEN. Tlak plynů volíme podle tloušťky řezaného materiálu a podle průměru otvoru v řezací hubici:

10 ŘEZÁNÍ POMOCÍ PRÁŠKŮ Význam: Pro řezání obtížně dělitelných materiálů – např. šedá litina, vysokolegované oceli apod. Princip: Prášek se přivádí do místa řezu stlačeným vzduchem samostatnou hubicí. Spalováním prášku v proudu kyslíku se zvyšuje reakční teplo, tekutost kysličníků i objem strusky. Struska je řidší. Část prášku působí na kysličníky v místě řezu i mechanicky (silou). Pro řezání vysokolegované oceli používáme železný prášek. Pro řezání šedé litiny používáme křemičitý prášek.

11 DRÁŽKOVÁNÍ KYSLÍKEM Význam: Odstranění vad svarových spojů a kořenových vrstev svarů namísto mechanického obrábění. Princip: Je to obdoba řezání kyslíkem. Zvláštním hořákem vypálíme do materiálu půlkruhovou drážku. Velikost hubice i tlak plynů volíme podle požadované šířky drážky. Hloubka drážky podle sklonu hořáku, max. do 5 mm. Sklon hořáku vůči materiálu: na počátku práce 70 0 až 80 0, během drážkování max. 30 0.

12 Použité zdroje BERNASOVÁ, E. Svařování. 2. vyd. Praha: SNTL, 1989. Zdroje obrázků Vlastní fotoarchív


Stáhnout ppt "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."

Podobné prezentace


Reklamy Google