Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

České stavovské povstání. Otázky a úkoly 1.Co zaručoval tzv. Rudolfův majestát? 2.Za kterého krále dochází k jeho porušování? 3.Kdy došlo k druhé pražské.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "České stavovské povstání. Otázky a úkoly 1.Co zaručoval tzv. Rudolfův majestát? 2.Za kterého krále dochází k jeho porušování? 3.Kdy došlo k druhé pražské."— Transkript prezentace:

1 České stavovské povstání

2 Otázky a úkoly 1.Co zaručoval tzv. Rudolfův majestát? 2.Za kterého krále dochází k jeho porušování? 3.Kdy došlo k druhé pražské defenestraci?

3 1.Po nástupu Matyáše na trůn dochází k porušování Rudolfova majestátu. 2.Reakcí na porušování byla roku 1618 tzv. druhá pražská defenestrace. Matyáš Habsburský

4 Co znázorňuje tento historický obraz?

5 Otázky a úkoly 1.Kdo byl vyhozen z oken kanceláře na Pražském hradě? 2.Popiš průběh českého stavovského povstání. 3.Kdo byl zvolen českými evangelíky za českého krále?

6 1.Pražská defenestrace znamenala vyhození katolických místodržících Viléma Slavaty a Jaroslava Bořity z Martinic z oken kanceláře na Pražském hradě.

7 1.Defenestrace zahájila české stavovské povstání. 2.Evangelíci si zvolili vládu a shromáždili vojsko. 3.Následně sesadili z českého trůnu Ferdinanda II. a českým králem si zvolili Fridricha Falckého stojícího v čele Protestantské unie. Fridrich Falcký

8 Otázky a úkoly 1.Kdy a kde došlo k rozhodující bitvě? 2.Proč je Fridrich Falcký nazýván jako „zimní král“?

9 1.K rozhodující bitvě došlo roku 1620 na Bílé hoře, kde byli čeští evangelíci poraženi a Fridrich Falcký „zimní král“ uprchl po porážce z českého království.

10

11 Fridrich Falcký prchá z Čech

12 Otázky a úkoly 1.Jak upevňuje Ferdinand II. svoji moc po bitvě na Bílé hoře? 2.Co se událo roku 1621 na Staroměstském náměstí?

13 Po bitvě na Bílé hoře upevňuje Ferdinand II. svoji moc. Ferdinand II. Zabavení majetku povstalcům a jejich uvěznění Poprava 27 českých pánů roku 1621 na Staroměstském náměstí

14

15

16 Co znázorňují kříže na dlažbě Staroměstského náměstí?

17 Odkazy cs.wikipedia.org/wiki/Matyáš_Habsburský cs.wikipedia.org/wiki/Pražská_defenestrace cs.wikipedia.org/wiki/Fridrich_Falcký cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_Bílé_hoře geocaching.com cs.wikipedia.org/wiki/27_českých_pánů


Stáhnout ppt "České stavovské povstání. Otázky a úkoly 1.Co zaručoval tzv. Rudolfův majestát? 2.Za kterého krále dochází k jeho porušování? 3.Kdy došlo k druhé pražské."

Podobné prezentace


Reklamy Google