Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DÉLKA a její měření. CO JE TO DÉLKA? DÉLKA Vzdálenost mezi dvěma body Určuje se měřením pomocí délkových měřidel tak, že úsečku neznámé délky porovnáváme.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DÉLKA a její měření. CO JE TO DÉLKA? DÉLKA Vzdálenost mezi dvěma body Určuje se měřením pomocí délkových měřidel tak, že úsečku neznámé délky porovnáváme."— Transkript prezentace:

1 DÉLKA a její měření

2 CO JE TO DÉLKA?

3 DÉLKA Vzdálenost mezi dvěma body Určuje se měřením pomocí délkových měřidel tak, že úsečku neznámé délky porovnáváme s dohodnutou jednotkou Dohodou je stanovená základní jednotka – metr (m) Značka – s, d, l, h

4 Historická zajímavost byla desetimilióntina čtvrtiny zemského poledníku pojmenována jako metr (z řeckého slova metrov = míra). V té době byl ze slitiny platiny a iridia vyroben i mezinárodní prototyp metru, který je dnes uložen v BIPM ve Francii.

5 Mezinárodní prototyp metru

6 Délková měřidla Svinovací metr Pásmo Skládací metr Posuvné měřítko („šuplera“) Mikrometr …….

7 Posuvné měřítko Mikrometr Skládací metr Svinovací metr Pásmo

8 Převody jednotek délky 1 km = m 1 m = 10 dm = 100 cm = mm 1 dm = 10 cm = 100 mm 1cm = 10 mm 1 mm = 0,1 cm = 0,01 dm = 0,001 m 1 cm = 0,1 dm = 0,01 m 1 dm = 0,1 m 1 m = 0,0001 km

9 Další (i historické) délkové jednotky Mikron - μ = m Světelný rok - s. rok, ly = 9, x10 15 m Loket pražský = 0,5976 m Míle česká = 7530 m Míle = 1 609,344 m (atletika) Míle námořní = m Píď = 0,1992 m Yard = 0,9144 m Stopa = 0,3048 m Stopa vídeňská = 0,316 m

10 Jak měříme délku Zvolíme vhodné měřidlo s vhodnou jednotkou (pro měření délky běžecké tratě si nevezmeme plastové pravítko, ale pásmo) Před měřením zjistíme 1. V jakých jednotkách je stupnice 2. Jaká je délka nejmenšího dílku 3. Jaký je rozsah měřidla Dodržujeme 2 pravidla 1. Měřidlo přikládáme těsně k měřenému tělesu 2. Na stupnici se vždy díváme kolmo

11 Přesnost měření Měříme s různou přesností Měření délky není nikdy zcela přesné. Při dodržení všech pravidel měření není však rozdíl mezi naměřenou a skutečnou hodnotou délky větší než polovina nejmenšího dílku použitého měřidla. Odchylka měření je rovna polovině nejmenšího dílku měřidla.

12 1 cm < d < 2 cm d = 2 cm odchylka měření 0,5 cm 17 mm < d < 18 mm d = 17 mm 0,5 mm Ani jedním měřidlem jsme nezjistili přesnou hodnotu délky. Vždy se tato hodnota pouze blížila k určité hodnotě.

13 Opakované měření V praxi měření několikrát opakujeme, abychom získali co nejpřesnější hodnotu měřené veličiny. Z naměřených hodnot pak vypočítáme aritmetický průměr, který se nejvíce blíží skutečné hodnotě měřené veličiny.

14 Postup měření délky Potřeby: vhodně zvolené měřidlo, papír, tužka, případně kalkulačka Příprava a provedení: Výšku stolu změříme pětkrát s dodržením všech zásad správného měření. Hodnoty si zapisujeme do tabulky. Určíme aritmetický průměr d p Výpočet: d p = ( ) : 5 d p = 126 : 5 d p = 25,2 cm d p = 25 cm Číslo měření Naměřená Hodnota (cm)

15 Praktické cvičení – domácí úkol Změř rozměry své učebnice fyziky. Pracuj podle pravidel, která jsou uvedená výše a vše zapiš do sešitu za kapitolu o měření délky. Jako vzor pro zápis práce využij předchozí stranu. Nadpis bude Určení rozměrů učebnice fyziky.

16 Závěr Protože už umíš správně měřit délku, umíš určit výpočtem i objem některých těles. V následující kapitole si řekneme, jak se dá určit měřením objem tělesa. Nebude to nic nového, vzpomeň si na přírodovědu v páté třídě.


Stáhnout ppt "DÉLKA a její měření. CO JE TO DÉLKA? DÉLKA Vzdálenost mezi dvěma body Určuje se měřením pomocí délkových měřidel tak, že úsečku neznámé délky porovnáváme."

Podobné prezentace


Reklamy Google