Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Od Démokrita po kvantově mechanický model atomu Yveta Ančincová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Od Démokrita po kvantově mechanický model atomu Yveta Ančincová."— Transkript prezentace:

1 Od Démokrita po kvantově mechanický model atomu Yveta Ančincová

2 Vše je z atomů POPRVÉ : staré Řecko 5. – 4. př.n.l DÉMOKRITÓS A LEUKIPPOS

3 Vše je z atomů PODRUHÉ : až 18.- 19. století Chemici získávají první důkazy o stavbě hmoty z částic JOHN DALTON – anglický chemik a fyzik Atomy byly stejně jako ve starém Řecku považovány za dále nedělitelné

4 Objev elektronu V polovině 19. století prováděny pokusy s šířením elektrického proudu v trubicích, ve kterých byl velmi nízký tlak. Objeveny tzv. KATODOVÉ PAPRSKY Zjištěno, že se vychylují v el. i v magn. poli, že po dopadu na překážku vzniká za ní stín… PROUD ZÁPORNÝCH ČÁSTIC ( zkoumá J.J. Thomson )

5

6 Modely atomu …..atom je koule, ve které je rovnoměrně rozložena kladně nabitá hmota a v ní jsou elektrony rozmístěny jako rozinky v pudinku……….. THOMSONŮV PUDINGOVÝ MODEL ATOMU

7 Modely atomu RUTHERFORDŮV PLANETÁRNÍ MODEL ATOMU …r. 1911 provádí E. Rutherford pokus…..ostřeluje tenkou fólii ze zlata částicemi alfa ( +)….. Proud α částic Scintilátor Rozptýlené α částice ….. Rutherford objevuje jádro atomu…..

8 RUTHERFORDŮV PLANETÁRNÍ MODEL ATOMU Atom se skládá z malého, kladně nabitého jádra, ve kterém je soustředěna téměř veškerá hmotnost atomu, zabírá však minimální zlomek jeho celkového objemu. Kladný náboj jádra a záporný náboj elektronového obalu se navzájem ruší.

9 Modely atomu …..dnes………..KVANTOVĚ MECHANICKÝ MODEL ……… ….elektrony kolem jádra nekrouží jako planety kolem Slunce….. ….nejpravděpodobnější místo výskytu elektronu kolem jádra atomu se nazývá orbital..

10 1)Vyjmenuj modely atomu v pořadí,v jakém byly vytvářeny. 2)Kdo jako první podává důkaz o tom, že vše je složeno z částic? 3)Čím jsou tvořeny katodové paprsky a při zkoumání čeho byly objeveny? 4)Který pokus byl významný pro objev atomového jádra? 5)Jak si dnes atom představujeme? ZOPAKUJ SI:


Stáhnout ppt "Od Démokrita po kvantově mechanický model atomu Yveta Ančincová."

Podobné prezentace


Reklamy Google