Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_08_BĚLKOVICE-LAŠŤANY_OBRATLOVCI Mgr. Denisa Krausová Základní škola a Mateřská škola Bělkovice – Lašťany CZ.1.07/1.4.00/21.0666.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_08_BĚLKOVICE-LAŠŤANY_OBRATLOVCI Mgr. Denisa Krausová Základní škola a Mateřská škola Bělkovice – Lašťany CZ.1.07/1.4.00/21.0666."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_08_BĚLKOVICE-LAŠŤANY_OBRATLOVCI Mgr. Denisa Krausová Základní škola a Mateřská škola Bělkovice – Lašťany CZ.1.07/1.4.00/21.0666

2 Název školy:Základní škola a Mateřská škola Bělkovice-Lašťany, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0666 Označení materiálu: VY_32_INOVACE_08_BĚLKOVICE-LAŠŤANY_Př-obratlovci Vypracoval(a): Mgr. Denisa Krausová Ověřeno (datum): 24. května 2011 Předmět: Přírodověda Třída: 4. Druh materiálu: prezentace Téma: práce s textem Anotace: Seznámení s obojživelníky, jejich rozdělení a zajímavosti.

3 Obojživelníci  žijí ve vodě i na souši  dýchají žábrami, na souši přechází na plicní dýchání  vývoj probíhá přes larvu. Př. pulec –larva žáby, žije ve vodě  nejpočetnější skupinou jsou : - žáby - čolci, mloci  zástupce: ropucha obecná

4  Žáby se živí se výhradně čerstvě chycenou kořistí, nikoli mrtvými živočichy.  Nejsou přizpůsobené ke žvýkání, a proto polykají potravu vcelku.  Používají zvláštní metodu polykání. Při každém polykání zavírají oči, když zavřou víčka, oční bulvy se otočí a zatlačí směrem dolů, čímž zvyšují tlak v tlamě a pomáhají žábě kořist spolknout.  Životní cyklus obojživelníků zahrnuje tři stádia: vajíčko, larvu a dospělého jedince. Při přechodu do stadia z larvy k dospělému jedinci, dochází k zásadní přeměně organismu, zvané metamorfóza.

5  Jelikož žáby nemají žádné zuby či drápy, kterými by se mohly bránit, je jejich obranou útěk,a to dalekým skákáním pomocí svalnatých nohou.  Mnohé druhy žab vylučují z kožních žláz odporně páchnoucí a jedovaté sekrety, které mohou zapříčinit i smrtelné otravy.  Dalším druhem obrany je u některých druhů jasné a výstražné zbarvení kůže, jako je tomu např. u pralesničky azurové.

6 Už víme, že nejpočetnější skupiny obojživelníků jsou žáby, čolci a mloci. Podívejte se pozorně na následující obrázky a řekněte, čím se liší žáby od čolků a mloků. Rosnička zelená Čolek obecný Mlok skvrnitý

7 Správná odpověď  Žáby nemají ocas, mají krátké tělo, zadní končetiny jsou silné, přizpůsobené ke skákání.  Čolci a mloci mají dlouhé a štíhlé tělo se stejně dlouhými končetinami, jejich tělo je zakončeno dlouhým ocasem.

8 Zdroj: Plesnička azurová Rosnička zelená Mlok skvrnitý Čolek obecný


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_08_BĚLKOVICE-LAŠŤANY_OBRATLOVCI Mgr. Denisa Krausová Základní škola a Mateřská škola Bělkovice – Lašťany CZ.1.07/1.4.00/21.0666."

Podobné prezentace


Reklamy Google