Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NAHOSEMENNÉ ROSTLINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NAHOSEMENNÉ ROSTLINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 NAHOSEMENNÉ ROSTLINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 NAHOSEMENNÉ ROSTLINY NAHOSEMENNÉ ROSTLINY
první semenné rostliny – rozmnožují se semeny všechny nahosemenné rostliny jsou buď stromy nebo keře největší rozvoj v druhohorách – současníci dinosaurů zároveň je můžeme označit jako kvetoucí rostliny – všechny kvetou Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 SPRAŠNOST hmyzosprašnost – pyl přenášen hmyzem (cykasy, krytosemenné rostliny) větrosprašnost – pyl přenášen větrem (jehličnany, jinany, trávy) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 DVOUDOMOST, JEDNODOMOST
dvoudomost – na jedné rostlině jsou květy pouze jednoho pohlaví (tis, cykas) jednodomost – na jedné rostlině jsou květy obou pohlaví (borovice, smrk…) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 SEMENO květ vznikl přeměnou základních rostlinných orgánů (listu a stonku) semeno vzniká z květních částí, nemá však obaly – je volně uložené v šišce Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 ROZMNOŽOVÁNÍ NAHOSEMENNÝCH ROSTLIN
1) dospělý jehličnan 2) větvička se samčí šišticí 3) pylové zrno 4) klíčící pylová láčka 5) větvička se samičí šišticí 6) uložení vajíček v samičí šištici 7) oplozená vajíčka 8) semenáček (mladý jehličnan) 3 2 6 4 1 5 7 8 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Oddělení: CYKASY oddělení: CYKASY
tropické stromy podobné palmám a kapradinám tzv. „živé fosílie“ jsou dvoudomé mají složené, zpeřené listy jsou hmyzosprašné (opylovány hmyzem) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 CYKAS JAPONSKÝ často se pěstuje jako pokojová rostlina
Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Oddělení: JINANY oddělení: JINANY
další „živoucí fosílie“ – byli současníci dinosaurů na rozdíl od příbuzných jehličnanů mají typický vějířovitý tvar listů nemají šištici, ale typický zapáchající plod Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 JINAN DVOULALOČNÝ „Ginkgo biloba“ až 25 m vysoký strom
velmi populární léčivo – účinný při poruchách paměti a krevního oběhu poměrně častý parkový strom na zimu jeho listy opadávají Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Oddělení: JEHLIČNANY oddělení: JEHLIČNANY listy jehlice
často obsahují pryskyřičné kanálky jsou větrosprašné (jejich květy proto nemusí být barevné - není potřeba lákat hmyz) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 TAJGA pás jehličnatých lesů na severní polokouli
celistvý ekosystém, na Sibiři tvoří nepropustné pralesy stromy: modřín, smrk, borovice, bříza zvířata: medvěd, vlk, zubr, rosomák, jelen, los, rys, veverka… Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 BOROVICE LESNÍ běžný lesní strom často na skalách a neúrodných půdách
její dřevo odolává vlhkosti = obsahuje mnoho pryskyřice má jemné a krátké jehlice Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 BOROVICE ČERNÁ dlouhé, tmavě zelené jehlice veliké šišky
také obsahuje mnoho pryskyřice původní v jižní Evropě u nás často vysazovaná Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 BOROVICE KLEČ odolný, horský druh
keřovitý vzrůst – musí odolávat náporu sněhu a prudkému větru Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 BOROVICE VEJMUTOVKA v Česku pěstovaná pro dřevo zarůstání skal
velké dlouhé šišky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 BOROVICE PINIE Středomoří jedlá semínka v šiškách
Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 JEDLE BĚLOKORÁ nesnáší znečištěné ovzduší
jemné jehlice jsou naspodu bíle pruhované (na rozdíl od smrku!) šiška je postavená vzhůru a rozpadá se přímo na stromě, tudíž jí nikdy nenajdeme ležet na zemi Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 DOUGLASKA TISOLISTÁ může být i přes 100 m vysoká
podobná jedli bělokoré při rozemnutí jehlice silně voní po pomerančích šiška s dlouhými osinami Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 SMRK ZTEPILÝ nejrychleji rostoucí a tudíž nejběžnější strom našich lesů na rozdíl od jedle šišky opadávají vcelku a visí směrem dolů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

21 SMRK STŘÍBRNÝ okrasný druh
hlavně ve městech – je odolný vůči znečištěnému ovzduší Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

22 MODŘÍN OPADAVÝ náš jediný opadavý jehličnan
jehlice velmi jemné, vyrůstající ve svazečcích z jediného bodu šišky drobné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

23 JALOVEC OBECNÝ kuželovitý tvar
keř s drobnými, velmi pichlavými jehlicemi plodem je fialová zdužnatělá šištice, která se používá při pálení alkoholu (borovička, gin) na suchých místech Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

24 TIS ČERVENÝ keř nebo nízký strom plodem je červená (jedlá) bobule
vše ostatní včetně semene je však jedovaté má pevné dřevo, které se používalo na výrobu kuší Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

25 ZERAV ZÁPADNÍ „thúje“, výška až 20 m živé ploty šišky drobné
Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

26 SEKVOJOVEC OBROVSKÝ Severní Amerika
největší organismus na zemi (výška až 110 metrů, váha několik set tun) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

27 CYPŘIŠ VŽDYZELENÝ vysoký strom podobný našemu jalovci
typický pro Středomoří Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

28 CEDR LIBANONSKÝ národní strom Libanonu okrasný strom kvalitní dřevo
Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

29 ZDROJE Obrazový materiál snímek 1 (les): fotoarchiv autora (J. Kubát) Obrazový materiál snímek 3 (hmyzosprašnost, větrosprašnost): archiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 4 (dvoudomost, jednodomost): archiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 5 (šiška, uložení semene v šišce, semeno): archiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 6 (rozmnožování nahosemenných rostlin): archiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 7 (cykasy): archiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 8 (3 fotografie cykasu japonského): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 9 (jinany): archiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 10 (jinan - větvička): archiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 10 (jinan - plod): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: Obrazový materiál snímek 10 (jinan - strom): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: Obrazový materiál snímek 11 (jehličnany): archiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 12 (5 fotografií, tajga): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

30 ZDROJE Obrazový materiál snímek 13 (3 fotografie borovice lesní): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 14 (borovice černá): fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 15 (2 fotografie borovice kleč): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 16 (2 fotografie borovice vejmutovka): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 17 (2 fotografie borovice pinie): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 18 (větvička, strom, jedle bělokorá): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 18 (jedle bělokorá - větvička s šiškou): je volným dílem jelikož je prací ministerstva zemědělství Spojených Států Amerických a je dostupný pod: Obrazový materiál snímek 19 (douglaska - šiška): fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 19 (douglaska - strom): je volným dílem jelikož je prací ministerstva zemědělství Spojených Států Amerických a je dostupný pod: Obrazový materiál snímek 20 (3 fotografie smrk ztepilý): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 21 (2 fotografie smrk stříbrný): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 22 (2 fotografie modřín opadavý): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 23 (jalovec obecný - celek): fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 23 (jalovec - větvička): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

31 ZDROJE Obrazový materiál snímek 24 (2 fotografie tis červený): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 24 (tis – větvička s plody): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: Obrazový materiál snímek 25 (2 fotografie zerav západní): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 26 (sekvojovec obrovský - strom): je volné dílo na přání autora a je dostupné na: Obrazový materiál snímek 26 (sekvojovec obrovský - auto): je volné dílo na přání autora a je dostupné na: Obrazový materiál snímek 26 (sekvojovec obrovský - větvička): je volné dílo na přání autora a je dostupné na: Obrazový materiál snímek 27 (2 fotografie cypřiš vždyzelený): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 28 (2 fotografie cedr libanonský): vše fotoarchiv autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 28 (cedr - šiška): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: Obrazový materiál snímek 28 (vlajka libanonu): je volným dílem. Tento obrázek zobrazuje vlajku, znak, pečeť nebo jinou insignii. Použití či užívání těchto symbolů je v mnoha zemích omezeno právními normami. Tato omezení jsou nezávislá na autorském právu. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "NAHOSEMENNÉ ROSTLINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google