Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŘEMĚNĚNÉ HORNINY. Někdy byly vyvřelé a usazené horniny tak silně stlačeny a zahřáty v zemských hlubinách, že se jejich původní minerály přeměnily na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŘEMĚNĚNÉ HORNINY. Někdy byly vyvřelé a usazené horniny tak silně stlačeny a zahřáty v zemských hlubinách, že se jejich původní minerály přeměnily na."— Transkript prezentace:

1 PŘEMĚNĚNÉ HORNINY

2 Někdy byly vyvřelé a usazené horniny tak silně stlačeny a zahřáty v zemských hlubinách, že se jejich původní minerály přeměnily na jiné. Takové horniny se označují jako přeměněné (metamorfované).

3 Vápenec MRAMOR

4 Carrarský mramor – Carrara – město spjaté s těžbou bílého mramoru

5 socha Davida ?

6 Zkuste najít odpovědi na následující otázky: ( využijte různé zdroje – školní atlas, internet) Kde se nachází toto známé naleziště mramoru? (kontinent, země, oblast) Evropa, Itálie, Toskánsko – provincie Massa - Carrara Který ze známých představitelů vrcholné italské renesance vytvořil známou sochu Davida? Michelangelo Buonarroti (1475 – 1564) Ve kterém městě se nachází celosvětově proslavená šikmá věž, která je i se všemi katedrálami také zhotovena ze stejného mramoru? Pisa

7 Využití mramoru

8 Usazené horniny FYLIT SVORPARARULA

9 ŽulaORTORULA

10 Pro přeměněné horniny je typická břidličnatost – hornina se štípe v tenkých vrstvách.

11

12 MIGMATIT Za teploty kolem 700 ° C může docházet k částečnému roztavení hornin. Dochází k oddělení světlé složky (křemen, živec) od tmavé složky z neroztavených tmavých materiálů.

13 Další využití přeměněných hornin stavební kámen

14 Použité zdroje: http://sk.wikipedia.org/wiki/Hornina http://vyuka.zsjarose.cz/index.php?action=lesson_detail&id=103 http://toskanskoitalie.cz/carrara/ http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=8526&type=2 http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096911352-objektiv/210411030401121/ http://donaldclarkplanb.blogspot.cz/2011/03/leaning-tower-of-pisa-7-serious-skews.html http://kurz.geologie.sci.muni.cz/kapitola7.htm http://geologie.vsb.cz/praktikageologie/KAPITOLY/5_METAMORFIKA/5_METAMORFIKA.htm http://kurz.geologie.sci.muni.cz/kapitola7.htm http://www.geo.fu-berlin.de/fb/e- learning/petrograph/metamorphite/lesen/me_nomenklatur_0/me_nomenklatur_1/me_nomenklatur_mi gmatit/index.html http://borisekp.rajce.idnes.cz/horniny_poznavacka http://gabiony.org/ukazky-realizaci/gabiony-praha/ http://zatecky.denik.cz/zpravy_region/r7_stavba_20080405.html


Stáhnout ppt "PŘEMĚNĚNÉ HORNINY. Někdy byly vyvřelé a usazené horniny tak silně stlačeny a zahřáty v zemských hlubinách, že se jejich původní minerály přeměnily na."

Podobné prezentace


Reklamy Google