Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkoumáme vlastnosti minerálů. Hustota Závisí hlavně na chemickém složení a na krystalové struktuře. Minerály s hustotou větší než 3g. cm -3 nazýváme těžkými.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkoumáme vlastnosti minerálů. Hustota Závisí hlavně na chemickém složení a na krystalové struktuře. Minerály s hustotou větší než 3g. cm -3 nazýváme těžkými."— Transkript prezentace:

1 Zkoumáme vlastnosti minerálů

2 Hustota Závisí hlavně na chemickém složení a na krystalové struktuře. Minerály s hustotou větší než 3g. cm -3 nazýváme těžkými minerály. Jejich ložiska lze hledat pomocí nejznámější metody – rýžování.

3 Barva Je výsledek nerovnoměrného pohlcování různých vlnových délek světla. Minerály rozlišujeme na barevné, bezbarvé a zbarvené. U zbarvených minerálů barvu ovlivňuje malé množství jiného prvku ve struktuře. Za bezbarvé minerály označujeme čiré minerály např: odrůdu křemene nazývanou křišťál.

4 Propustnost světla Minerály rozdělujeme na průhledné, průsvitné a neprůhledné. Průhledné: lze přes ně číst text. Průsvitné: světlo jimi prosvítá, někdy však jenom na tenkých okrajích. Neprůhledné: světlo vůbec nepropouštějí, někdy je naopak odráží.

5 Vryp Vryp je barva stopy, kterou minerál zanechá otřeme-li ho o destičku z nepolévaného porcelánu. Vryp barevných minerálů odpovídá jejich barvě. Výjimka je pyrit a chalkopyrit. Bezbarvé minerály mají vryp bílý.

6 Lesk Jeho stanovením upřesníme vzhled minerálů. Lesk kovový: Je typický pro minerály prvků a sulfidů. Např: měď, zlato, stříbro a galenit. Lesk nekovový: Má spoustu typů. Např: lesk diamantový (diamant), lesk perleťový (slída), lesk mastný (mastek) nebo lesk skelný (křemen)

7 Tvrdost Určuje se podle 10 stupňové stupnice, kterou zavedl krystalograf F. Mohensen. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 mastek Sůl kamenná kalcit fluorit apatit živec křemen topaskorund diamant

8 Loučím se s vámi a přeji vám hezký den. Martina Šanderová Martina Šanderová Čerpala jsem z: Učebnice Přírodopisu pro 9tř. www.google.com


Stáhnout ppt "Zkoumáme vlastnosti minerálů. Hustota Závisí hlavně na chemickém složení a na krystalové struktuře. Minerály s hustotou větší než 3g. cm -3 nazýváme těžkými."

Podobné prezentace


Reklamy Google