Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obezita Adéla Volková Eva Dorazilová Tereza Manová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obezita Adéla Volková Eva Dorazilová Tereza Manová."— Transkript prezentace:

1 Obezita Adéla Volková Eva Dorazilová Tereza Manová

2 Obezita = epidemie 3. tisíciletí přejídání už zabilo víc lidí než všechny války dohromady. V roce 1995 se počet obézních lidí na celém světě odhadoval na 200 milionů. V roce 2000 však toto číslo stouplo na 300 milionů obézních lidí. Česká republika se v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě.

3 V dávných dobách, kdy ještě bylo běžné pravidelné střídání období dostatku potravy s týdny a měsíci strádání a kdy hlad a podvýživa byly častou příčinou úmrtí, staly se symbolem hojnosti, zdraví a plodnosti ušlechtilé tvary Věstonické Venuše.

4 Od těch časů se ale mnohé změnilo Téměř na každém kroku nás lákají nejrůznější potraviny a pochutiny. Často se stává, že jíme, aniž bychom vůbec měli pocit hladu. Naše tělo si ale stále udrželo zvyk veškerý přebytek ukládat na horší časy a tak jej hromadí ve formě zásobního tuku.

5 Navíc dnešní moderní doba málokoho nutí k fyzické aktivitě a pohybu vůbec.

6 Příčiny vzniku obezity nepoměr mezi příjmem a výdejem energie genetické dispozice hormonální vlivy –pouze 1%, hypothyreoza, cushing.sy. metabolické vlivy léky –antidepresiva, neuroleptika (psychofarmaka) –glukokortikoidy, gestageny (hormonální léčba u žen)

7 nepravidelné stravování, jídelní zvyky psychogenní vlivy – deprese mateřské přibírání váhy podzimní přibírání váhy

8 Diagnostika výpočet BMI: BMI = výška (m2) / váha (kg) měření elektrickým proudem Brocův index- nejjednodušší a nejužívanější ♂ tělesná výška (cm) – 100 ♀ tělesná výška (cm) – 100 – 10% 10% nad tyto hodnty je nadváha, dále pak obezita Měření obvodu pasu Vyšetření tuků v krvi USG

9

10 Komplikace obezity

11 Léčba a prevence pohybový režim dietní opatření –pravidelnost stravování –omezování tuku –ovoce, zelenina –pitný režim –omezit solení farmakoterapie –antiobezitika chirurgická léčba –bipass nebo bandáž žaludku psychotrapie

12 Zdroje www.obezita.cz www.nutricniporadna.cz http://www.rescue112.cz/medicina/obezita-2_


Stáhnout ppt "Obezita Adéla Volková Eva Dorazilová Tereza Manová."

Podobné prezentace


Reklamy Google