Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vylučovací soustava člověka autor: David Hainall.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vylučovací soustava člověka autor: David Hainall."— Transkript prezentace:

1 Vylučovací soustava člověka autor: David Hainall

2 Vylučovací soustava Společně s dýchací, trávicí soustavou a kůží se podílí na odstraňování nepotřebných a odpadních látek z těla. Savci mají párový vylučovací orgán – ledviny. Každá ledvina se skládá z přibližně z milionu ledvinových váčků (nefronů). ( )

3 Popis vylučovací soustavy ( ) nadledvinka ledvina nadledvinka močovod močový měchýř močová trubice

4 Popis ledviny ( ) kůra s ledvinovými váčky ledvinová tepna ledvinová žíla ledvinová pánvička močovod ledvinové pouzdro dřeň soustředění kanálků kalich vyústění kanálků s močí

5 Tvorba moči ( ) Ledvinové tělísko má dvě části: ledvinový váček, a systém kanálků. Ve váčku najdeme stočené vlásečnice. Stěnou vlásečnic se filtruje krev do ledvinového váčku. Voda s odpadními látkami = prvotní moč.

6 ( ) Prvotní moči vzniká denně 150 – 170 l. V systému kanálků za váčkem dochází ke znovu vstřebávání vody (až 99%) a pro tělo využitelných látek. Filtrát, který zůstává v kanálcích se zahušťuje a vzniká tzv. definitivní moč. Definitivní moč odchází z ledvin močovody a hromadí se v močovém měchýři.

7 Vylučovací soustava – shrnutí Spolupodílí se na odstraňování nepotřebných a odpadních látek z těla. Savci mají párový vylučovací orgán – ledviny (tvořené ledvinovými váčky - nefrony). Stěnou vlásečnic se filtruje krev do ledvinového váčku - voda s odpadními látkami = prvotní moč (150 – 170 l). V systému kanálků za váčkem dochází ke znovu vstřebávání vody (až 99%) a pro tělo využitelných látek.

8 Filtrát, který zůstává v kanálcích se zahušťuje a vzniká tzv. definitivní moč. Definitivní moč odchází z ledvin močovody a hromadí se v močovém měchýři.


Stáhnout ppt "Vylučovací soustava člověka autor: David Hainall."

Podobné prezentace


Reklamy Google