Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MĚŘENÍ FYZIKÁLNÍCH VELIČIN

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MĚŘENÍ FYZIKÁLNÍCH VELIČIN"— Transkript prezentace:

1 MĚŘENÍ FYZIKÁLNÍCH VELIČIN
Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… vypil bečku piva. Bečka je stará česká jednotka objemu, 70 až 100 litrů. Na bečky se obchodovalo především se solí, ale i se sypkými látkami a kapalinami.

3 Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… myslivci mluví
Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… myslivci mluví o poslední leči, jaký je původní význam slova? Leč je stará česká jednotka plošného obsahu užívaná v lesnictví, jedna leč je přibližně 18 ha.

4 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… známé slovo je yard, vyjádřete ho v metrech. Yard je doposud užívaná jednotka délky ve Velké Británii a USA. Protože se hodnoty lišily, byl stanoven tzv. společný yard, jehož hodnota činí 0,9144 m.

5 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… věrtel mouky. Bylo to hodně nebo málo? Věrtel je stará česká jednotka objemu pro sypké látky, 1 věrtel = 23 litru (přibližně).

6 o měření vzdáleností na stopy…
Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… jistě jste slyšeli o měření vzdáleností na stopy… Nejstarší prototyp této jednotky je vyznačen na soše Gudey z Lagaše ze starověkého Sumeru z roku 2050 př. n. l. V Čechách poprvé zmiňována jako střevíc roku 1579, nejpravděpodobnější hodnota v Praze 1 stopa = 0,2957 metru.

7 Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… v souvislosti
Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… v souvislosti s drahými kovy se používá karát. Co to je? Karát je dodnes užívaná jednotka hmotnosti pro drahokamy. Byl původně odvozen od hmotnosti semene svatojánského chleba, nyní je karát pro diamanty definován jako 0,2 g hmotnosti čistého diamantu.

8 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… v nohách mám už tisíc mil, stopy déšť a vítr smyl… Míle je velmi rozšířená jednotka pro velké vzdálenosti. Název pochází z latiny: mille passus = tisíc dvojkroků. V dnešní době se používá např. mezinárodní námořní míle 1852 m.

9 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… víte, kde je prapůvodní význam slova stadion? Stadion byla jednotka délky ve starověkém Řecku, Egyptě a Persii, 1 stadion = 185,3 m, v Aigině 196,8 m, v Attice 177,6 m, délka dráhy na stadionu v Olympii 192,3 m.

10 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… mám v oku zrno ječné. Jaký je původní význam slova? Zrno ječné je stará česká jednotka délky, kde 1 zrno ječné = 0,0034 m.

11 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: .… ta chvíle trvala celý světelný rok… Jde o velmi často opakované nedorozumění, světelný rok totiž není jednotkou času, ale speciální jednotka délky v astronomii. Je to vzdálenost, kterou urazí světlo ve vakuu za 1 rok, tedy ,8 metrů.

12 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… nepřibližuj se ke mně ani o píď! Píď je stará česká jednotka délky římského původu, doložená od 14. století. 1 píď = 0,1971 m

13 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: … několik uncí zlata… Unce je stará jednotka hmotnosti, 1 unce = 32,11 gramu.

14 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… bylo to slyšet na sto honů daleko… Hon je stará česká jednotka délky, ale i obsahu. Uvádí se 124, případně 154 m, anebo 0,28 hektaru.

15 Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… korec ječmene…
Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… korec ječmene… Korec je stará jednotka pro objem sypkých látek (93 l), nebo pro plošný obsah (0,3 ha).

16 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: ….. „Bude se sem mandel rohatých stěhovat," píše J.Drda… Mandel je ¼ kopy, tedy 15 ks.

17 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… kolik sáhů je vlastně propast Macocha? Stará míra délková, původně délka vodorovného rozpětí ramen dorostlého muže od špiček prstů ruky jedné ke špičkám ruky druhé, dělila se na 6 stop po 12 palcích. V Rakousku až do zavedení soustavy metrické r měřil sáh zvaný vídeňský 1,8965 m. V Čechách měřil 1 sáh = 1,7742 m.

18 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… pracuje s vervou. Znáte původní význam slova verva? Verva je stará ruská jednotka délky (přibližně 130 m), nebo plošného obsahu (0,4 ha).

19 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… je to hodně nebo málo, takové čtyři hřivny stříbra… Hřivna je stará jednotka hmotnosti, česká hřivna se poprvé připomíná roku Používala se pro drahé kovy a později byla i platidlem. Hmotnost přibližně 238 až 257 g.

20 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… dal si nalejt máz piva a přitom si zazpíval: Kolínečku… Máz je stará česká jednotka objemu pro kapaliny. Máz znamenal buď 1,938 litru (tzv. pinta), nebo vídeňský Maas (1,415 litru). Na Moravě se používal též máz s hodnotou 1,070 litru.

21 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… plátno se často měřilo na lokte… Loket je jednou z nejstarších a nejpoužívanějších jednotek délky na světě. Jeden z nejstarších prototypů lokte pochází ze starověkého Sumeru z r př. n. l. Měřil 1,104 m, dělil se na 4 stopy a byl zhotoven z mědi. I v našich zemích se loket používal od dob Přemysla Otakara II. Prototyp lokte z doby Karla IV. je zazděn na věži Novoměstské radnice a má hodnotu 0,5914 m.

22 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… mám u sebe 10 lotů zlata. Unesu je vůbec? Římská a středověká jednotka hmotnosti, rozšířená v celé Evropě. Kolísavá hmotnost g. V českých zemích byl lot 32. částí české libry a 16. částí hřivny; asi 16,06 gramu, 1 vídeňský lot = 17,50 gramů.

23 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… nechal si přivézt korbel piva… Korbelík je stará moravská jednotka objemu pro kapaliny, přibližně 0,3 litru.

24 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: ….. má tam pár akrů půdy… Je to stará jednotka plošného obsahu (přibližně m2).

25 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: .… disketa má průměr 3,5 palce… Velmi známá a používaná jednotka, nejstarší prototyp pochází ze Sumeru a je vyznačen na soše Gudey z Ladaše jako šestnáctina stopy. V českých zemích se palec nazýval také někdy coul, 1 palec = 24,64 mm, po roce se užívalo vídeňského palce s hodnotou 26,34 mm.

26 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… když kuchař spotřebuje kopu vajec. Kolik to je? Kopa je české označení pro 60 ks, podobně jako tucet pro 12 ks.

27 Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… tisíc láter!!!
Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… tisíc láter!!! Látro je stará česká jednotka délky, původně vzdálenost, na kterou dosáhne dospělý stojící člověk vzpaženou rukou (2 až 2,4 m).

28 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… kolik čárek to má? Čárka je stará délková míra. 12´´´ (čárek) je na 1´´ (palec). Vídeňská (čárka) je tedy 2,195 mm. V angl. míře se malé délky měří zlomky palce jako 1/2´´, 1/4´´, 1/8´´ atd.

29 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… přiletěl k nám slavíček, přines vína žejdlíček… Kolik vína vlastně přinesl? Žejdlík je stará česká jednotka objemu pro kapaliny i sypké látky, 1 žejdlík = 0,4844 litru (podle jiných měření 0,4803 litru, nebo 0,4765 litru; užívalo se též vídeňského žejdlíku 0,3537 litru).

30 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… velké širé rodné lány… Lán je stará jednotka délky (přibližně 15 m), nebo též plošného obsahu (17 až 28 ha). Původní význam slova snad pochází z němčiny: lehen = léno.

31 Jméno Příjmení Pokuste se vysvětlit, co to znamená, když se řekne: …… když kuchař spotřebuje kopu vajec. Kolik to je? Kopa je české označení pro 60 ks, podobně jako tucet pro 12 ks.

32 Použitá literatura Kessner P., Tůma Z.: Zajímavé otázky z fyziky. nakl. Rybníček Drahomír,1997.


Stáhnout ppt "MĚŘENÍ FYZIKÁLNÍCH VELIČIN"

Podobné prezentace


Reklamy Google