Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sportovní a podnikatelská střední škola, spol. s r.o. Ekonomika a marketing I. ročník Vyučující PhDr. Jan Sinkule Trh kapitálu  Co je kapitál?  Formy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sportovní a podnikatelská střední škola, spol. s r.o. Ekonomika a marketing I. ročník Vyučující PhDr. Jan Sinkule Trh kapitálu  Co je kapitál?  Formy."— Transkript prezentace:

1 Sportovní a podnikatelská střední škola, spol. s r.o. Ekonomika a marketing I. ročník Vyučující PhDr. Jan Sinkule Trh kapitálu  Co je kapitál?  Formy kapitálu  Úroková míra  Graficky trh kapitálu

2 Co je to kapitál?  Vyrobený výrobní faktor, je to vstup do ekonomiky, ale zároveň je výstupem z ekonomiky, proto se mu říká druhotný výrobní faktor - práce a přírodní zdroje jsou primárními výrobními faktory. Kapitál jsou de facto peníze, které plodí (přinášejí) další peníze. Formy kapitálu:  Kapitál fyzický: to je kapitál, který v podniku má podobu strojů, zařízení a budov.  Kapitál finanční: to je majetek dlouhodobé povahy, který se pořizuje za účelem získávání výnosů v budoucnosti, např. vklady, cenné papíry, půjčky apod. Kapitál jsou vlastně vždy úspory domácností.  Domácnosti nabízejí své úspory firmám a ty si úspory kupují za určitou cenu.  Firmy se po kapitálu poptávají, protože jej potřebují ke své činnosti – poptávka po úvěru.  Cenou kapitálu je úrok.

3 Úrok - je částka, která se platí navíc při půjčení peněz. Poměr úroku k původním penězům (násobeno 100) je úroková míra - i. Příklad: Vypočti úrokovou míru, když jsi půjčil l00.000 a vrátilo se ti po roce 120.000. úrok Vzorec i =. 100 základní vklad (půjčka) Jaký je výsledek? 20% Pamatuj!!! I když jde podnikatel pro peníze do banky, stejně si půjčuje naše peníze (úspory).

4 i – úroková míra QK- množství úspor (kapitálu) S-nabídka úspor domácností D- poptávka firem po kapitálu E-rovnováha na trhu iE-rovnovážná úroková míra QE- stejně velké nabízené a poptávané množství Rovnováha na trhu kapitálu


Stáhnout ppt "Sportovní a podnikatelská střední škola, spol. s r.o. Ekonomika a marketing I. ročník Vyučující PhDr. Jan Sinkule Trh kapitálu  Co je kapitál?  Formy."

Podobné prezentace


Reklamy Google