Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pojmy: globalizace, liberalizace, korporace Obchodní společnost Holdingová společnost Veřejně obchodovaná společnost Kdo vlastní nadnárodní společnosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pojmy: globalizace, liberalizace, korporace Obchodní společnost Holdingová společnost Veřejně obchodovaná společnost Kdo vlastní nadnárodní společnosti."— Transkript prezentace:

1 Pojmy: globalizace, liberalizace, korporace Obchodní společnost Holdingová společnost Veřejně obchodovaná společnost Kdo vlastní nadnárodní společnosti Kdo firmu řídí Korporace a státy – ovlivňování států korporacemi

2  Existuje mnoho definic globalizace – obecně jde o začleňování lidí a národních ekonomik do jednoho globálního systému  Globalizace je proces zvyšující se globální propojenosti a závislosti ve všech oblastech života.  Globalizace byla v posledních letech spojena s obrovským nárůstem počtu i velikosti nadnárodních kooperací.

3  Kromě technického pokroku stojí v pozadí globalizace liberalizace obchodu tj. uvolňování bariér bránících volnému pohybu především zboží a kapitálu přes hranice států. Podnikům dříve chráněným a omezeným hranicemi států dala možnost vyrůst v nadnárodní obchodní společnosti neboli nadnárodní korporace.

4  Státy nadnárodní korporace na svém území vítají, protože investují a přispívají ekonomice.  Nadnárodní firmy se mohou volně přesouvat a vybírat si podnikatelsky nejvýhodnější lokality.  Globalizace dala korporacím nové nástroje k navyšování zisku. Výrobu se snaží přenášet pokud možno do zemí s nejlevnější pracovní silou a své produkty prodávat v zemích s co nejvyšší kupní silou a zároveň daně ze svého podnikání platit v zemích s největšími daňovými úlevami.

5  Proces globalizace lze vystopovat už ve starověku, přičemž se výrazně zrychlil v posledních staletích, především pak ve 20.st.  Už v mladší době kamenné se obchodovalo na vzdálenosti tisíců kilometrů. Ve starověku byla rušnou obchodní cestou tzv. Hedvábná stezka.  Za první nadnárodní společnost a zároveň první akciovou společnost je možno považovat Holandskou východoindickou společnost založenou v roce 1602. Se svými 150 obchodními loděmi a 50 tisíci zaměstnanci v r. 1669 byla nejbohatší společností na světě.

6  Je právnickou osobou – tj. může vlastnit majetek, vstupovat do smluvně závazkových vztahů, musí platit daně, a to vše je schopna odděleně od aktivity svých vlastníků nebo členů.  Vzniká na základě dvou výhodných podmínek – omezeného ručení a trvalé existence.  Omezené ručení znamená, že akcionáři nejsou odpovědní za jakékoliv škody nebo dluhy, které společnost učiní. Jediné co riskují je jejich počáteční investice.  Trvalá existence – teoreticky mohou být rozpuštěny jen soudy, což se v praxi téměř neděje. Nejsou závislé na existenci svých konkrétních podílníků, majitelů dluhopisů nebo zaměstnanců.

7  Nevyrábí produkty nebo služby  Jejím účelem je vlastnit akcie jiných společností  Holdingové společnosti zjednodušují vlastnictví a kontrolu společností nebo jejich částí a snižují tak riziko vlastníků.  Podobně fungují investiční fondy

8  Akcie společností se obchodují na akciových burzách.  Cena se odvíjí dle nabídky a poptávky – cena akcií utváří cenu celé společnosti  VOS je na burzách hodnocena podle svých výsledků a podle výsledků svých konkurentů. Tzn. Pokud se jedné společnosti daří dobře a jejímu konkurentovi velmi dobře, pak má první společnost problém – akcionáři se mohou rychle zbavovat jejich akcií, aby nakoupili akcie konkurenta. V takovém případě dochází k odlivu kapitálu a k poklesu ceny akcií. Aby se původní společnost udržela, často přistoupí k snižování nákladů, které má dopad na zaměstnance, životní prostředí či obyvatele míst, kde působí.

9  Vždy to nelze zjistit, i když některé společnosti zveřejňují kým jsou vlastněny.  Řada obchodních společností je vlastněna investičními a penzijními fondy, jinými společnostmi nebo holdingy.  Společnost může být vlastněna i tisíci drobnými akcionáři.  Obchodní společnost může spoluvlastnit každý z nás!!! Koupit akcie přes makléře je jednodušší než se může zdát. Kromě toho si spousta z nás spoří na stáří v soukromých penzijních fondech anebo své úspory ukládá do kapitálového pojištění, akciových fondů apod. Tyto fondy často investují také do akcií velkých společností.

10  Akcie – cenný papír, který vyjadřuje podíl jejího majitele ve společnosti. Jejím výnosem je dividenda.  Příklad: Podíl výše roční dividendy na ceně akcie. Např. pokud je cena akcie 1 000 Kč a roční dividenda je 50 Kč je roční výnos akcie z dividendy 5% (50:1 000 x 100)

11  Akcionáři nakupují akcie, protože věří, že jejich hodnota se zvýší nebo naopak prodávají protože předpokládají snížení její ceny  Příklad: Pokud akcionář nakoupí akcii za 1 000 Kč a za rok ji prodá za 1 100 Kč tak na ní vydělá i při nulové dividendě 100 Kč což je 10%. (100: 1 000 x 100)  Podle motivu nákupu akcií rozlišujeme tyto typy vlastníka: Investor a Spekulant

12  Manažeři – jejich odměny jsou závislé na zisku společnosti a na hodnotě akcií.  Hrozbou pro vedení firem je nepřátelské převzetí jinou firmou a to pro vedení společnosti znamená nejen ztrátu prestiže, ale obyčejně i ztrátu vlivu a zaměstnání.

13  Jednání korporací a států se potkává velmi často.  Stát vytváří podmínky a prostředí pro fungování společností – právní prostředí, buduje infrastrukturu a mnoho dalšího)  Společnosti zase zaměstnávají lidi, platí daně, exportují zboží, investují a tedy přispívají k ekonomice země.

14  Jak se nazývá proces začleňování lidí a národních ekonomik do jednoho systému?  Co stojí v pozadí globalizace? Co znamená liberalizace trhu?  Co dokážeš napsat o obchodní společnosti?  Jak se nazývá společnost, která nevyrábí produkty, ale jejím účelem je vlastnit akcie jiných společností?  Akcionář koupí akcii za 10 000 Kč a za rok ji prodá za 11 000 Kč – dividenda byla nulová. Vydělal na ni nebo prodělal?  Co je AKCIE? A jak se nazývá její výnos?  Proč státy na svém území vítají přítomnost korporací?


Stáhnout ppt "Pojmy: globalizace, liberalizace, korporace Obchodní společnost Holdingová společnost Veřejně obchodovaná společnost Kdo vlastní nadnárodní společnosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google