Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ústřední topení. - Ústřední vytápění(ústřední topení) je soustava vytápění, která teplo z jednoho tepelného zdroje rozvádí po celé budově nebo její části.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ústřední topení. - Ústřední vytápění(ústřední topení) je soustava vytápění, která teplo z jednoho tepelného zdroje rozvádí po celé budově nebo její části."— Transkript prezentace:

1 Ústřední topení

2 - Ústřední vytápění(ústřední topení) je soustava vytápění, která teplo z jednoho tepelného zdroje rozvádí po celé budově nebo její části. - jeden byt nebo jedno patro=etážové vytápění - pokud se vytápí celá řada budov=dálkové vytápění - Stavbou a údržbou systémů ústředního vytápění se zabývají topenáři. - kotel bývá ve sklepě,kde je také sklad nebo zásobník paliva - Oběh páry či vody zprostředkuje „teplé“ vedení od kotle k radiátorům a „chladné“ vedení zpět.

3 Etážové vytápění Je plynový kotel umístěn přímo v bytě, takže se sníží ztráty v rozvodu Je plynový kotel umístěn přímo v bytě, takže se sníží ztráty v rozvodu lze jej dobře automaticky řídit, lze jej dobře automaticky řídit, výhodné-zapne se jen podle potřeby, například když se lidé vracejí ze zaměstnání,pak se voda rychle ohřeje a radiátory, výhodné-zapne se jen podle potřeby, například když se lidé vracejí ze zaměstnání,pak se voda rychle ohřeje a radiátory, radiátory mají mít co největší povrch,ale co nejmenší obsah vody i vlastní tepelnou kapacitu, radiátory mají mít co největší povrch,ale co nejmenší obsah vody i vlastní tepelnou kapacitu, starší radiátory,byly sice velmi trvanlivé, měly však velký obsah vody i vlastní hmotnost a zabíraly v místnosti hodně místa. Proto je nahrazují radiátory z ocelového nebo i hliníkového plechu, buď rovněž žebrové, anebo ploché, které šetří místem. starší radiátory,byly sice velmi trvanlivé, měly však velký obsah vody i vlastní hmotnost a zabíraly v místnosti hodně místa. Proto je nahrazují radiátory z ocelového nebo i hliníkového plechu, buď rovněž žebrové, anebo ploché, které šetří místem.

4 Ústřední topení se skládá z: Tepelného zdroje(kotle) Tepelného zdroje(kotle) z rozvodu z rozvodu tepelných výměníků (radiátorů) tepelných výměníků (radiátorů)

5 Dělení Systémy ústředního vytápění lze dělit: podle paliva kotle na systémy s pevnými palivy (uhlí, koks, dřevo), naftové a plynové podle paliva kotle na systémy s pevnými palivy (uhlí, koks, dřevo), naftové a plynové podle tepelného média na horkovzdušné, parní a vodní podle tepelného média na horkovzdušné, parní a vodní na systémy se samovolným nebo nuceným oběhem. na systémy se samovolným nebo nuceným oběhem.

6 Nástěnný plynový kotel etážového topení www.megainzerce.cz

7 Litinový žebrový radiátor ústředního vytápění, který je v naší škole.

8 V ČR lze topit: elektřinou elektřinou zemním plynem zemním plynem propanem propanem topným olejem topným olejem uhlím uhlím koksem koksem dálkovým teplem (CZT) dálkovým teplem (CZT) polenovým dřevem nebo briketami polenovým dřevem nebo briketami dřevěnými peletkami dřevěnými peletkami jinou biomasou jinou biomasou tepelným čerpadlem tepelným čerpadlem kogenerační jednotkou kogenerační jednotkou

9 V naší škole:

10 V naší škole jsou podobné plynové kotle jako jsou na tomto obrázku. Z:www.thermokomplet.cz www.thermokomplet.cz

11 Výsledky průzkumu: Navštívili jsme kotelnu pod dohledem pana ředitele,zjistili jsme,že u nás na škole máme 3 velké plynové kotle. Teplovodní trubky jsou zaizolované, aby neunikalo teplo zbytečně do prostoru. Všimli jsme si i trubek,které nebyly zaizolovány,ale ty netopili. Některé radiátory jsou zarovnány (za nábytkem atd.), což blokuje pronikání tepla do středu místnosti. Našli jsem i několik zavzdušněných radiátorů. Některé radiátory byly vypnuty, protože v místnosti je dostatek tepla.

12 Pokračování výsledků průzkumu: Tělocvična je zastaralá a není zateplená,to znamená že tam je velký únik tepla. V tělocvičně je obrovský množství vzduchu,který je potřeba ohřát. Tělocvična je zastaralá a není zateplená,to znamená že tam je velký únik tepla. V tělocvičně je obrovský množství vzduchu,který je potřeba ohřát. Velkým únikům tepla se zabránilo,výměnou oken v šatnách. Velkým únikům tepla se zabránilo,výměnou oken v šatnách. V následující době (době našeho studia na téhle škole) se chystá rekonstrukce tělocvičny, nejspíše to bude na etapy. V následující době (době našeho studia na téhle škole) se chystá rekonstrukce tělocvičny, nejspíše to bude na etapy. Kdyby se škola a tělocvična zateplili, tak by nastaly úspory v řádů sta tisíců korun ročně. Kdyby se škola a tělocvična zateplili, tak by nastaly úspory v řádů sta tisíců korun ročně.

13 Další pokračování průzkumu: Kontrolovali jsme po škole topení a výsledek zní : Šatny- všechny topí, tělocvična- 3nefungují jinak zbytek v pořádku, záchody 2.stupně (Chlapci)- v pořádku, záchody 2.stupně (dívky) – v pořádku, knihovna- tři topení jsou zarovnaná, zbytek je v pořádku, 7.třída - všechno v pořádku 1. je za nábytkem, učebna hudby – v pořádku, 9.třída-vše v pořádku, Učebna Chemie -vše v pořádku,Školní Jídelna – v pořádku, Školka – v pořádku, Dílny -4 zarovnané, 1topí, 1netopí, Ředitelna- v pořádku, všechny ostatní třídy jsou v pořádku.

14 Závěr výzkumu: V učebně přírodopisu je momentálně celkem zima, jelikož tam jsou 2 radiátory za nábytkem a jen 2 radiátory topí (nepočítáme za nábytkem) zbytek je zavzdušněn (upozornili jsme pana ředitele a pan školníka), nebo netopí, avšak i zde probíhá rekonstrukce, takže by to mělo být během pár týdnů opraveno.

15 Náš názor: Myslíme si, že by se ve škole měli přemístit nábytky, které jsou před radiátory a umístit je někam jinam, aby bylo větší teplo. Také bychom byli rádi, kdyby se radiátory přemalovali, jelikož tahle světle-žlutá barva se nám moc nelíbí.

16 Pracovali Aleš Kadlec Aleš Kadlec Martin Tretter Martin Tretter Martin Šrámek Martin Šrámek Vojta Suchomel Vojta Suchomel Pavel Červinka Pavel Červinka Milan Matoušek Milan Matoušek


Stáhnout ppt "Ústřední topení. - Ústřední vytápění(ústřední topení) je soustava vytápění, která teplo z jednoho tepelného zdroje rozvádí po celé budově nebo její části."

Podobné prezentace


Reklamy Google