Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Kontrola a měření Nedestruktivní zkoušky materiálů ST40 Ing. Petra Janíčková STROJÍRENSTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Kontrola a měření Nedestruktivní zkoušky materiálů ST40 Ing. Petra Janíčková STROJÍRENSTVÍ."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Kontrola a měření Nedestruktivní zkoušky materiálů ST40 Ing. Petra Janíčková STROJÍRENSTVÍ

2 NEDESTRUKTIVNÍ ZKOUŠKY MATERIÁLŮ

3 PRINCIP ZKOUŠEK »Lze jimi kontrolovat součásti uvnitř i na povrchu bez jejich porušení. »U některých polotovarů a výrobků se zkouší všechny kusy. »Ve strojírenství mají největší význam zkoušky defektoskopické – zjišťují vady materiálu.

4 ROZDĚLENÍ NEDESTRUKTIVNÍCH ZKOUŠEK Rozdělení defektoskopických zkoušek podle druhu zjištěných vad: - vnitřní vady - ultrazvukové zkoušky - prozařovací zkoušky - povrchové vady - kapilární zkoušky - magnetické zkoušky

5 1. ZKOUŠKA ULTRAZVUKEM -využívá se ultrazvukových vln, které se v homogenním prostředí šíří přímočaře, ale na rozhraní dvou různých prostředí se odráží a lámou. A) odrazová metoda – ultrazvukový impulz se vysílá do předmětu a v něm se odráží od vady a přijímá se na stejné straně. Sonda je zároveň vysílač i přijímač. B) průchodová metoda – vlny se vysílají do předmětu na jedné straně a na protilehlé straně se přijímají.

6 1. ZKOUŠKA ULTRAZVUKEM

7 2. PROZAŘOVACÍ ZKOUŠKA - Je založena na schopnosti rentgenového záření pronikat materiálem a zeslabovat svoji intenzitu v závislosti na tloušťce a hustotě materiálu. - Vada se na filmu projeví jako tmavá skvrna na světlejším pozadí.

8 3. KAPILÁRNÍ ZKOUŠKA Používá se ke zviditelnění jemných povrchových vad pomocí kapilárních sil. Postup zkoušky:  povrch součásti se očistí  na povrch se nanese indikační kapalina, která vnikne do vady  přebytek kapaliny se z povrchu setře  na povrch se nanese vhodná detekční látka  detekční látka nasaje kapalinu z vady a dojde k jeho zbarvení

9 3. KAPILÁRNÍ ZKOUŠKA

10 4. MAGNETICKÁ ZKOUŠKA - Používá se pouze u feromagnetických materiálů, - pro zjišťování nepatrných trhlin na povrchu. Postup zkoušky:  ve zkoušeném předmětu se vytvoří magnetické pole,  siločáry se v místech trhlin vytlačí na povrch,  částečky Fe se uchytí na povrchu pouze v místech, kde jsou trhliny,  tak vznikne viditelný obraz vady,  po zkoušce musíme součást odmagnetizovat.

11 4. MAGNETICKÁ ZKOUŠKA

12 1.DEFEKTOSKOPIE LIBEREC, s.r.o. www.def-liberec.cz. Liberec: 7.3.2014 Dostupné na http://www.def-liberec.cz/fotogalerie SEZNAM POUŽITÝCH ZDROJŮ


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Kontrola a měření Nedestruktivní zkoušky materiálů ST40 Ing. Petra Janíčková STROJÍRENSTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google