Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Musée du Louvre.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Musée du Louvre."— Transkript prezentace:

1 Musée du Louvre

2

3 Louvre je nejvýznamnější veřejná budova v Paříži
Louvre je nejvýznamnější veřejná budova v Paříži. Leží mezi ulicí Rivoli a Place de Concorde na pravém břehu řeky Seiny. Je památná nejen svým původem a svou architekturou, ale zejména vzácnými uměleckými sbírkami, které obsahuje.

4

5 KDY?

6 Název pochází od původního loveckého zámečku, který kdysi stával v těchto místech uprostřed lesa zvaného Louparie či Louverie. Druhou možností je také, že vznikl ze slova leovar nebo leawer, což znamená opevněné místo. V 18. století pak zde byla postavena tvrz, která se za vlády Karla V. stala královskou rezidencí. František I. pak založil r palác nový, v jehož stavbě postupně pokračovali další panovníci a stavitelé.

7

8

9 Původ vzácných sbírek Louvru sahá do 16
Původ vzácných sbírek Louvru sahá do 16. století, kdy sbírky započal František I., dále Ludvík XIV. koupil sbírky bankéře Jabacha a Karla I., které ale zůstávaly v soukromí. Až za Revoluce roku 1793 bylo v Louvru oficiálně otevřeno veřejné muzeum

10 Dostavba hlavního vchodu Pyramide Pompidou, která se Paříži stala novou dominantou. Byla vybudována k 200. výročí Velké francouzské revoluce v březnu 1989.

11

12 KDO?, CO?

13 Sbírky jsou stále rozšiřovány, zákonem ze dne 5. září 1888
má Muzeum Louvre 7 oddělení: 1. Egyptské starožitnosti 2. Stará Antická a Orientální keramika 3. Řecké a Římské starožitnosti 4. Malby, kresby, mědirytiny - XIII.-XIX. století 5. Skulptury středověku, renesance a Moderní doby 6. Malé umělecké předměty světové historie 7. Námořnictví a etnografie

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23 Portrét Mony Lisy (1479 – 1528) (také známé jako La Gioconda)
pochází z let 1503–06 a jejím autorem je význačný malíř italské renesance Leonardo da Vinci (1452 – 1519). Olejomalba na dřevěném podkladu o rozměrech 77 x 53 cm, která se nachází v pařížském Musee du Louvre, se stala jedním z nejznámějších obrazů v dějinách výtvarného umění. Mona Lisa se stala jakýmsi symbolem, který byl později častokrát citován či parodován (např. v Dadaismu, surrealismu či pop-artu).

24 Autor si toto své dílo přibalil mezi svá zavazadla, když v roce 1516 nuceně opouštěl Řím po udání svých spolupracovníků. Leonardo před svou smrtí prodal Monu Lisu francouzskému králi Františku I., na jehož pozvání do Francie přijel, za poměrně vysokou částku 4000 zlatých dukátů. Významnou roli pro slávu tohoto obrazu sehrála i jeho loupež z Louvru roku 1911[2]. Původně byli z krádeže podezíráni stoupenci umělecké moderny – např. básník Guillaume Apollinaire, který byl dokonce zatčen, nebo Pablo Picasso, který musel k výslechu. Skutečný zloděj Vincenzo Perugia ji dostal až do Florencie, kde ho nabídl ke koupi antikváři Alfrédu Gerimu. Byl však při prodeji zatčen, a tak se obraz vrátil zpět do Paříže, kde byl roku 1913 slavnostně vrácen do Louvru. Mona Lisa má nad hlavou zelený vertikální proužek. Deska – topolové dřevo – praskla. Podklad i barva se vydrolily; neexistuje technologie, která by původní barevný charakter díla nahradila v otázce pigmentů, ze kterých je barva, pojidla, či techniky. V roce 2006 se objevila další z teorií objasňující „tajemný úsměv“ Mony Lisy. Kanadští vědci došli k závěru, že úsměv patří ženě po porodu. Důvodem je nalezení stopy původní malby na obraze, kde má Mona Lisa přes tvář tenký šátek, který nosívaly florentské ženy před a krátce po porodu.

25

26

27

28

29

30 KDE?

31

32

33

34


Stáhnout ppt "Musée du Louvre."

Podobné prezentace


Reklamy Google